بررسی سیستم دستگاه cnc لیزر برش
دستگاه و ماشین آلات برش لیزر و حکاکی

بررسی سیستم دستگاه cnc لیزر برش

بررسی سیستم دستگاه cnc لیزر برش: در مطالب پیشین به تعریف دستگاه های CNC پرداختیم، همچنین در مقاله ای دیگر فرآیند ماشین های برش لیزر را مورد بررسی قرار دادیم. در مقاله پیش رو، قصد داریم تا به صورت تخصصی آناتومی دستگاه های سی ان سی برش لیزر را بررسی و تحلیل کنیم.

دستگاه سی ان سی برش لیزر

برای آشنایی بیشتر شما با دستگاه برش لیزر، به شرح عملکرد این دستگاه را می پردازیم. نحوه کار دستگاه سی ان سی برش لیزر به این شکل است که در ابتدا اشعه لیزر از هد دستگاه، بر روی جسمی که قرار است مورد برش یا حکاکی قرار دهیم، تابیده می‌شود؛ سپس این اشعه لیزر با توجه به میزان قدرت و توان لیزر آن، سطح مورد نظر را برش داده و یا در فرایند حکاکی، موجب تصعید مواد می شود. بعد از اتمام کار، قسمت‌های زائد که برش خورده یا تحت عملیات حکاکی قرار گرفته اند، توسط گاز فشار بالا از روی سطح پاک می شوند و این امر موجب ایجاد سطحی صاف و صیقلی در محصول نهایی می شود.

در شکل بالا نحوه عملکرد دستگاه برش لیزر را مشاهده می کنید. این شکل نشان می دهد، انرژی سورس ماشین لیزراز یک منبع نیرو، تامین شده و منجر به تولید پرتو نور توسط سورس دستگاه می شود. این پرتو نور به یک سطح بازتاب کننده نظیر آینه تابیده شده و بازتاب داده می شود. پرتو بازتاب شده در لنز دستگاه برش لیزر متمرکز شده و این پرتو با تابیده شدن بر روی قطعه، آن را مورد برش یا حکاکی قرار می دهد.

هد دستگاه سی ان سی برش لیزر فایبر

از اصلی ترین قطعات هر دستگاه برش لیزر، هد دستگاه می باشد. هد دستگاه برش لیزر با کیفیت و دقت برش و حکاکی، نسبت مستقیم دارد. از طرفی، هر چه کیفیت برش بالاتر باشد، کیفیت محصول نهایی نیز بیشتر است.

هد دستگاه لیزر معمولا از سه بخش لنز، آینه و نازل تشکیل می شود. پس از اینکه انرژی پرتو لیزر توسط سورس تامین شد، این اشعه از لنز لیزر عبور کرده و از نازل دستگاه خارج می شود، این پرتو با قطر کم و انرژی زیاد بر روی جسم مورد نظر تابیده شده و عملیات برش انجام می شود.

یکی از نکاتی که در عملکرد دستگاه های برش لیزر از اهمیت زیادی برخوردار است، تنظیم بودن دستگاه می باشد. به نحوی که باریکه اشعه لیزر باید به صورت دقیق از وسط نازل هد خارج شود تا بتواند بیشترین اثرگذاری را داشته و عملیات برش و حکاکی جسم را به درستی و با بالاترین کیفیت و دقت انجام دهد.

همچنین با توجه به جنس و ضخامت متریال تحت برش، باید فاصله ی هد از سطح مورد برش را به درستی تنظیم کرد. علاوه بر این نقشه ی برش دستگاه نیز باید کنترل شده و تنظیم شود.

نازل دستگاه نیز در کیفیت و دقت برش، تاثیر زیادی دارد؛ نازل در محل خروجی اشعه ی لیزر، قرار گرفته و پرتو لیزر پس از عبور از لنز دستگاه برش لیزر، از نازل خارج شده و بر روی جسمی که قرار است تحت برش یا حکاکی قرار بگیرد، اعمال می شود.

بازار صنعت آرنیوس به عنوان تامین کننده قطعات دستگاه های برش و حکاکی لیزری، به صورت مستقیم هدهای این دستگاه ها را از کمپانی های اصلی تولید کننده، تهیه کرده و در اختیار شما صنعتگران عزیز قرار می دهد.

در بازار صنعت آرنیوس، می توانید از خدمات زیر بهره مند شوید:

 • تامین کامل قطعات دستگاه های سی ان سی برش لیزر
 • تهیه و ارائه قطعات دستگاه به صورت کاملا ارجینال و ساخت کمپانی اصلی
 • خدمات پس از فروش و پشتیبانی از خریداران

بازار صنعت آرنیوس آماده ثبت سفارش شما عزیزان در خصوص هر نوع قطعات درخواستی و سفارشی می باشد.

جزییات دستگاه برش لیزر

 • ۱ : لنز
 • ۲  : مجرای لیزر
 • ۳  : جریان گاز
 • ۴ : خطوط برش
 • ۵ : مواد مذاب
 • ۶  :سطوح برش
 • ۷  : نازل
 • ۸ : مسیر برش
 • A: ارتفاع خالی
 • B:  ارتفاع پانچ
 • C: ارتفاع برشکاری
 • T : ضخامت ورق

انتخاب موقعیت فوکوس (Focus)

موقعیت فوکوس، یکی از عواملی است که در فرآیند برش لیزر، تاثیر زیا دی بر کیفیت برش می گذارد. موقعیت فوکوس در متریال مختلف متفاوت است. هر ماده ای از نیاز فوکوس مخصوص به خود برخوردار است.

به عنوان مثال، هنگامی که فولاد کربن مورد برش قرار می گیرد، تمرکز بر روی سطح بالای صفحه فلز است.

در هنگام برش فولاد ضد زنگ، تمرکز لنز بر روی 2/1 ضخامت صفحه است. وقتی که آلیاژ آلومینیوم مورد برش قرار می گیرد، فوکوس لنز بر روی سطح پایین صفحه است.

هنگامی که سطح مورد برش از جنس فولاد ضد زنگ با ضخامت ۲ میلی متر باشد، فوکوس لنز در حدود ۰.۸ ~ ۱.۲ میلی متر زیر سطح صفحه است. همچنین در طی فرآیند برش به دلیل ناهموار بودن سطح فلزات، موقعیت فوکوس لیزر پیوسته تغییر می کند و این تغییر موقعیت فوکوس باعث تغییر کیفیت برش نیز می شود.

برای غلبه کردن بر این تغییرات، یک سنسور خازن که دارای حساسیت زیادی است، بر روی هد دستگاه برش لیزر قرار می دهند تا هنگامی که کار برش را انجام می دهید، متوجه اطلاعات مربوط به فاصله بین نازل و پنل دستگاه برش لیزر شده و آن را چک نمایید.

قدرت، توان و سرعت برش لیزری

توان و قدرت لیزر می تواند بر ضخامت، سرعت، عرض و کیفیت برش تاثیر بگذارد. به طور کلی هرچه لیزر از قدرت بیشتری برخوردار باشد، می توان صفحات ضخیم تری را با سرعت بیشتری مورد برش قرار داد. با توجه به ضخامت خاص هر صفحه و سرعت برش، دستگاه های برش لیزری، از توان و قدرت متفاوتی برخوردارند. زبری سطح برش تاثیرکمتری در تغییر این میزان دارد. زمانی که از محدوده بهینه توان لیزر منحرف شویم، زبری سطح مورد برش افزایش می یابد. همچنین راندمان کار کاهش یافته و هزینه افزایش می یابد.

رابطه ی سرعت و قدرت

افزایش یا کاهش بیش از حد قدرت لیزر، منجر به ایجاد سوختگی در سطح جسم یا سرباره خواهد شد. مشخص بودن قدرت لیزر و فشار گاز کمکی، منجر به حفظ رابطه معکوس بین سرعت برش و عرض شکاف می شود.

در این رابطه معکوس، هر چه سرعت برش بیشتر شود، عرض شکاف کمتر می شود. هر چه سرعت برش کمتر شود، عرض شکاف بیشتر می شود.

سرعت برش دارای رابطه پارابولیک با زبری سطح مورد برش است: به هر میزانی که سرعت برش از صفر افزایش می یابد، ناهمواری سطح، رفته رفته کمتر می شود. در ادامه، سرعت برش تا رسیدن به سطح مطلوب، همچنان افزایش می یابد؛ پس از رسیدن به سرعت مطلوب، زبری سطح مورد برش به حداقل می رسد. همچنین هر چه سرعت برش بیشتر شود، زبری سطح بخشی که بریده می شود، کاهش می یابد.

اگر سرعت برش تا حد زیادی افزایش یابد، دستگاه دیگر قادر به برش نمی باشد. در نظر داشته باشید که سیستم CNC  به صورت اتوماتیک، با در نظر گرفتن سرعت برش، قدرت برش را تنظیم میکند.

به عنوان مثال، معمولاً هنگامی که برش به صورت دایره کوچک یا زاویه های تیز است، سرعت برش کمتر است. در این هنگام، سیستم CNC با در نظر گرفتن سرعت واقعی برش، قدرت برش را کم کرده و موجب افزایش دقت و کیفیت کار می شود.

همچنین با مطالعه این مقاله، می توانید با انواع دستگاه های CNC برش فلزات آشنا شوید.

علاوه بر این، با مراجعه به قسمت ویدیوهای سایت بازار صنعت آرنیوس یا دنبال کردن کانال آپارات این شرکت، می توانید ویدیو های مربوط به دستگاه های سی ان سی را مشاهده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو