تفاوت دستگاه حکاکی لیزر و برش لیزر فایبر
دستگاه و ماشین آلات برش لیزر و حکاکی

تفاوت دستگاه حکاکی لیزر و برش لیزر فایبر

حتما تا به حال برای شما نیز این سوال پیش آمده که چه تفاوت ها و شباهت هایی بین دستگاه برش لیزر فایبر و دستگاه حکاکی لیزری وجود دارد و کاربرد هر کدام چیست؟

در این مطلب قصد داریم به این سوال شما پاسخ دهیم؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 • آیا می توان دستگاه حکاکی لیزری را برای برش فلزات نیز به کار برد؟
 • آیا می توان با بهره گیری از دستگاه برش لیزری، حکاکی لیزری نیز انجام داد؟

حکاکی لیزری

به عمل ایجاد طرح ها و برجستگی ها بر روی سطوح مختلف، حکاکی می گویند. عملیات حکاکی براساس طرحی از پیش تعیین ‏شده انجام می گیرد. در گذشته برای حکاکی بر روی اجسام مختلف از ابزارهای ساده و دستی مانند مته، مغار و… استفاده می شد. با پیشرفت فناوری و به وجود آمدن لیزر، امروزه دستگاه های حکاکی لیزری برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها اتوماتیک بوده و جایگزین روش های سنتی و دستی شده اند.

در تعریف لغوی، حکاکی به عنوان ایجاد نقش و طرح بر روی سطوح مختلف، تعریف شده است. در گذشته که هنوز استفاده از ابزار دستی باب بود، این فرآیند به وسیله ابزارهایی نظیر میخ، چکش، مته و… انجام می شد. طراحی به این شکل با مشقت هایی همراه بود، اما با پیشرفت فناوری و تولید ابزارهای جدید، روز به روز انجام آن آسان تر شد.

با گذشت زمان، حکاکی لیزری که از به روز ترین و پیشرفته ترین روش های حکاکی در حال حاضر می باشد، باعث ایجاد انقلابی عظیم در حوزه صنعت و تبلیغات شد و روش های منسوخ شده و قدیمی را به عقب راند.

در فرایند حکاکی لیزری، با استفاده از اشعه لیزر، طرح های مختلف بر روی اجسام ایجاد می شوند. با استفاده از دستگاه حکاکی لیزری می توان بر روی انواع متریال مختلف اعم از پلکسی، ام دی اف، چوب ،مقوا، پارچه، شیشه، فلز و… حکاکی کرد. از این دستگاه ها برای تولید انواع محصولات مانند تندیس، قاب عکس، لوح تقدیر، کارت های تبلیغاتی، ماکت سازی و … استفاده می شود.

در دستگاه های حکاکی لیزری، اشعه لیزر با حرارت بسیار بالا، باعث تبخیر یا تصعید ماده شده و با ایجاد نقش های مختلف، طرح نهایی را بر روی سطح مورد نظر، ایجاد می کند.

از جمله مزایای استفاده از دستگاه حکاکی لیزری می توان دقت و ظرافت طراحی، قابلیت ایجاد انواع طرح های پیچیده و سرعت و کیفیت بالای کار را نام برد؛ همچنین به دلیل کاهش ضایعات، در مواد مصرفی نیز صرفه جویی می شود.

برش لیزری

برای برش فلزات با سرعت و دقت بالا، از دستگاه های برش لیزر فایبر استفاده می شود. با پیشرفت علم، اکنون بیش از 20 سال از حضور این فناوری در بازار می گذرد. این دستگاه ها نیز مانند دستگاه های حکاکی لیزری، از یک سورس لیزر فایبر استفاده می کنند.

اما برای اینکه به سوال ابتدای متن پاسخ دهیم، باید تفاوت این دستگاه ها را بررسی کنیم. چهار تفاوت اصلی بین دستگاه برش لیزری و دستگاه حکاکی لیزری وجود دارد. این دو دستگاه در موارد زیر باهم فرق دارند:

 • قدرت سورس لیزر
 • هد و لنز دستگاه
 • فاصله کانونی پرتوی لیزر و
 • ابعاد کارگیر

انواع دستگاه برش لیزر

در ادامه دو مدل دستگاه برش لیزر فایبر و برش لیزر co2 را مورد بررسی قرار میدهیم

دستگاه برش لیزر فایبر

این دستگاه ها نیازمند منبع  انرژی پر قدرتی هستند، همچنین برای اینکه به خوبی عمل کنند، نیاز به یک سیلندر اکسیژن دارند. این دستگاه ها می توانند فلزاتی با ضخامت ۰.۵ میلی متر تا ۲۰ میلی متر را برش دهند. ابعاد آن ها نیز از۱.۵ در ۳ متر تا ۲ در ۶ متر متفاوت است.

دستگاه برش لیزر CO2

فناوری لیزر CO2 CNC به طور کلی برای برش متریال غیر فلزی استفاده می شود؛ اما این دستگاه قادر به برش فلزات نیز می باشد؛ با این حال، حداکثر قدرت برش  لیزر CO2 CNC  در برش فلزات، ضخامت ۲ میلی متر است. این دستگاه فقط قادر به بریدن فولاد ضد زنگ، فولاد کربن، چوب و اکریلیک می باشد. سایر مواد فلزی در صورت برش با این دستگاه، در نهایت از کیفیت خوب و شفافی برخوردار نمی شوند.

تفاوت بزرگ بین این دو دستگاه، میزان عمر آن هاست. دوام دستگاه های برش لیزر فایبر بسیار بیشتر از دستگاه لیزر co2 می باشد. یک تیوب لیزر CO2  فقط می تواند ۲۰۰۰۰ ساعت کار کند، اما عمر دستگاه فایبر در حدود ۱۰۰۰۰۰ ساعت است. علاوه بر این، برش انجام شده توسط دستگاه فایبر بسیار دقیق تر و سریع تر انجام می گیرد.

دستگاه برش لیزر فایبر از توانایی برش انواع فلزات زیر برخوردار است:

 • Stainless steel
 • Carbon steel
 • Aluminum
 • Copper
 • Bronze
 • Brass

در این رابطه، می توانید مقالات زیر را مورد مطالعه قرار دهید.

انواع دستگاه های cnc برش فلزات

دستگاه حکاکی لیزری

دستگاه حکاکی لیزری شبیه به دستگاه برش لیزر فایبر از همان منبع و همان نوع فناوری بهره می گیرد، با این تفاوت که دستگاه حکاکی از انرژی کمتری برای کار استفاده می کند. در حالی که دستگاه برش لیزر فایبر به حداقل توان ۳۰۰ وات برای کار نیاز دارد، حداکثر توان این دستگاه ها ۱۲۰ تا ۱۵۰ وات است.

در دستگاههای برش لیزر فایبر، توان سورس از ۳۰۰ تا ۸۰۰۰ وات متغیر است.

اما در دستگاه های حکاکی لیزری منبع تغذیه دارای توان های ۵ وات ، ۱۰ وات ، ۲۰ وات ، ۳۰ وات ، ۵۰ وات ، ۱۰۰ و ۱۲۰ وات می باشد که این میزان توان، برای برش فلزات در ضخامت زیاد، مناسب نیست.

دستگاه های حکاکی لیزری می توانند با دقت و ظرافت زیادی عملیات حکاکی را انجام دهند. این حکاکی بسته به جسم مورد حکاکی، قدرت دستگاه حکاکی لیزری و زمان تکرار الگوی حکاکی، می تواند از ۰.۵ تا ۵ میلی متر یا بیشتر عمق داشته باشد.

در دستگاه های حکاکی لیزری، هدهای گالوانومتر به کار می رود، در این فناوری، از سرو موتور در داخل هد استفاده می شود. هر سرو موتور دارای یک آینه متصل است که به انعکاس نور مسیر منبع فیبر می پردازد و همین امر باعث افزایش سرعت حکاکی می شود. در مقابل، در دستگاه برش لیزر فایبر از هد متفاوتی استفاده شده که از توانایی متمرکز ساختن قدرت بالای منبع فیبر برخوردار است. همچنین این هد امکان برخورداری از پرتو لیزر قدرتمندی را به دستگاه می دهد تا بتواند مواد فلزی را با سرعت و دقت زیاد برش دهد.

موادی که توسط دستگاه حکاکی لیزری قابلیت حک دارند، عبارت از موارد زیر هستند.

 • استیل
 • آلومینیوم
 • مس
 • فولاد کربن
 • برنز
 • برنج
 • و فلزات دیگری مانند  PLA ABS ، Silicon PS PBT
 • همچنین مواد غیر فلزی نظیر:
 • پلاستیک
 • فیبر کربن
 • فایبرگلاس و…

دستگاه های حکاکی لیزری را نمی توان به عنوان دستگاه برش لیزری با سرعت برش بالا استفاده کرد، اما این دستگاه ها از قابلیت حکاکی با سرعت و دقت بالا بر روی مواد مختلف برخوردارند.

کلام آخر

با بررسی انواع دستگاه حکاکی و برش لیزری در مطلب بالا، حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا می توان دستگاه برش لیزر را برای انجام حکاکی استفاده کرد، یا اینکه با استفاده از دستگاه حکاکی لیزری، مواد مختلف را مورد برش قرار داد یا خیر؟

در جواب می توان گفت: بیشتر دستگاه های برش لیزر فایبر از توانایی حکاکی و برش برخوردارند. بنابراین اساس کار دستگاه ها یکسان است. در واقع این دستگاه ها فقط بر اساس کاربرد اصلی هر کدام، دستگاه “برش لیزر” یا “حکاکی لیزر” نام می گیرند. به طور کلی می توان هر دو وظیفه برش و حکاکی را با هر دو مدل دستگاه لیزری انجام داد، اما بعضی از دستگاه ها دارای ویژگی هایی مانند ابعاد میز بزرگ تر برای انجام برش لیزری و بعضی دیگر از ویژگی هایی نظیر پردازش سریع و ابعاد میز کار کوچک تر برای انجام حکاکی طراحی شده اند.

در واقع از هر دستگاه باید نسبت به کارکرد اصلی آن توقع داشت. بنابراین از دستگاه برش لیزر می توان انتظار برش سریع و با کیفیت در کنار انجام حکاکی های محدود را داشت. همچنین از دستگاه حکاکی لیزری انتظار می رود بتواند بر روی انواع متریال، حکاکی های ظریف و پیچیده را انجام دهد و در کنار آن، در مواقع ضروری فلزات را نیز برش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو