انواع دستگاه CNC برش فلزات
دستگاه و ماشین های برش

انواع دستگاه CNC برش فلزات

انواع دستگاه CNC برش فلزات برای برش انواع ورق: شامل دستگاه برش لیزر، پلاسما، هواگاز و واترجت. ایا قصد خرید یا فروش با قیمت مناسب را دارید. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا قدم به قدم در کنار شما باشیم.

در سال های اخیر، با پیشرفت تکنولوژی و گسترش مشاغل صنعتی به صورت روزافزون، به موارد کاربرد دستگاه های CNC برش فلزات افزوده شده است. اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات راجع به انواع دستگاه CNC برش فلزات و مشخصات فنی این دستگاه ها و همچنین مزایا و معایب آن ها هستید، در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

با گذشت زمان، فناوری های جدید و پیشرفته ای برای برش فلزات در حوزه صنعت، پا به عرصه ظهور گذاشته اند. با روی کار آمدن این فناوری ها، روش های سنتی حذف شده و با روش های امروزی، جایگزین شده اند.

از به روزترین روش های متداول برای برش فلزات می توان لیزر فایبر، پلاسما، هواگاز و واترجت را نام برد که هر کدام از این روش ها، دارای ویژگی ها و مزایای مخصوص به خود می باشند.

در این مقاله قصد داریم این روش ها را به صورت تخصصی بررسی کرده و آن ها را نظر قیمت و شاخص های اقتصادی، با یکدیگر مقایسه کنیم.

انواع دستگاه CNC برش فلزات و روش های رایج برش فلزات

بازار صنعت آرنیوس با بهره گیری از دانش مهندسی، از به روز ترین فناوری لیزر فایبر در دستگاه های خود بهره برده است.

ماشین برش لیزر بازار صنعت آرنیوس، یک ماشین cnc تخصصی و حرفه ای به شمار می رود که قادر است فلزات مختلف را با سرعت زیاد و کارایی بالا مورد برش قرار دهد. دستگاه برش لیزر فایبر از توانایی برش انواع  گوناگون فلزات و آلیاژ، با سرعت، دینامیک و دقت بالا برخوردار است.

دستگاه CNC برش فلزات لیزر

با به کارگیری فناوری لیزر، می توان فلزاتی از ضخامت دهم میلیمتر تا ۲۵ میلیمتر را با دقت مورد برش قرار داد. دقت در برش و کیفیت بالای سطح برش خورده در ضخامت های کم، مهمترین مزیت استفاده از فناوری لیزر برای برش می باشد. از دیگر مزیت های دستگاه های برش لیزری، این است که کار کردن با آن آسان بوده و می توان بدون دخالت اپراتور و به صورت اتوماتیک برش ها را انجام داد.

امروزه برش لیزری، متداول ترین روش برشکاری فلزات به شمار می رود که خود نیز دارای زیرمجموعه های زیادی است. برش لیزری در انواع صنایع نظیر صنایع نظامی، هوایی، پزشکی، پژوهشی و … دارای کاربرد گسترده ای می باشد. البته توجه داشته باشید که این روش تنها برای برش فلزات به کار نمی رود، بلکه در برش انواع متریال غیر فلزی نیز کاربرد دارد.

از عوامل تاثیر گذار در سرعت برش با دستگاه CNC برش لیزر فلزات، می توان به نوع لیزر و توان آن اشاره کرد. هر چه ضخامت سطح مورد برش بیشتر شود، سرعت برش کمتر می شود. به این ترتیب سرعت برش لیزر در ضخامت های کم بیشتر از زمانی است که ضخامت جسم تحت برش، زیاد است.

توجه داشته باشید که ضریب جذب فلزات مختلف باهم متفاوت هستند، به همین دلیل نمی توان تمام فلزات را با یک نوع لیزر برشکاری کرد. لیزر گاز کربن به دلیل داشتن طول موج بلند، برای برشکاری فولاد به کار می رود، ولی نباید از آن برای برش فلزات رنگی و فولاد های گالوانیزه استفاده کرد؛ برای این کار باید لیزر فایبر را به کار برد.

در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برش لیزر علاقه دارید ، می توانید مقاله های زیر را مطالعه کنید.

بررسی تخصصی دستگاه سی ان سی برش لیزر (آناتومی)

پلاسما

برشکاری پلاسما انواع زیادی از تکنولوژی ها را شامل می شود، روش برش پلاسما به دلیل تنوع زیاد و قیمت های مختلف یونیت های پلاسما، دارای کاربرد زیادی است. برش پلاسما از سرعت بیشتری نسبت به هواگاز برخوردار است و می تواند ورق های فولاد در ضخامت ۱ میلیمتر تا ۳۰ میلیمتر را برش دهد. همچنین می توان با به کارگیری یونیت های پلاسمای مناسب، دامنه ضخامت برشکاری را از ۰.۵ میلیمتر تا ۱۶۰ میلیمتر گسترش داد.

پلاسما cnc

ضخامت مناسب برای برش پلاسما در انواع فلزات، بین ۲ تا ۲۰ میلیمتر است، در این اندازه، سرعت و کیفیت برش پلاسما افزایش یافته و با هواگاز قابل رقابت است. همچنین این روش دارای هزینه تولید و سرمایه گذاری به صرفه ای می باشد.

اما اقتصادی ترین و سریع ترین روش برای برش انواع فلزات، برش پلاسما در اندازه ۱ میلیمتر تا ۱۰ میلیمتر است.

می توانید مقاله های مرتبط به برش پلاسما را که در زیر آورده شده است، مطالعه کنید.

هواگاز

یکی از قدیمی ترین و متداول ترین روش های برش آهن و فولاد، هواگاز است. از مزایای این روش می توان به ایجاد لبه های برش صاف و تمیز در ضخامت های بالای فلز اشاره کرد. اندازه مناسب برای برش هواگاز بین ۱۰ تا ۲۰۰ میلیمتر در حالت معمولی می باشد، اما با به کارگیری روش های خاصی می توان هواگاز را برای برشکاری در ضخامت حدود ۶ میلیمتر تا ۳۰۰ میلیمتر نیز استفاده کرد.

هواگاز برش

با بهره گیری از روش برش هواگاز می توان چندین تورچ را به صورت موازی نصب کرده و به طور همزمان برش داد؛ این امر بدون هزینه اضافی، باعث افزایش ظرفیت تولید می شود.

کم هزینه ترین روش برای برشکاری فولاد، برش هواگاز در ضخامت بین ۱۰ تا ۳۰۰ میلیمتر است.

واترجت

واتر جت فرآیند برش با فشار آب می باشد. در این روش امکان برش انواع جامدات وجود دارد، روش واترجت باعث ایجاد لبه های برش بسیار دقیق شده و کیفیت لبه های بریده شده را افزایش می دهد؛ علاوه بر این، باعث ایجاد هیچ گونه تنش گرمایی در قطعه نمی شود.

با بهره گیری از برش واترجت می توان بالاترین کیفیت را در بیشترین ضخامت، برای برش هر نوع متریالی به دست آورد.

سرمایه گذاری اولیه انواع دستگاه CNC برش فلزات

لیزر

در فرآیند برش لیزری، با توجه به قدرت لیزر و فناوری آن، می توان فلزات مختلف با ضخامت های گوناگون را مورد برش قرار داد. همچنین میز کار نیز باید با نوع لیزر متناسب باشد، همین امر باعث اشکال در تعویض و ارتقا سورس لیزر می شود.

لیزر فایبر فناوری جدیدی است که قادر است انواع فلزات را با سرعت و دقت بیشتری در مقایسه با روش های قدیمی تر برش بزند. با توجه به مزیت برش لیزری، قیمت این دستگاه ها بیشتر از دستگاه های سنتی است. همچنین لیزرهای فایبر از عمر و دوام طولانی در حدود بالای ۱۰۰ هزار ساعت، در مقایسه با لیزر کربن که دارای عمر کمتر از ۱۰ هزار ساعت است، برخوردارند. بنابراین اگر سرمایه کافی برای خرید این دستگاه ها را داشته باشید، قطعا لیزر فایبر انتخاب بهتری نسبت به سایر روش های برشکاری رایج برای فلزات می باشد.

هواگاز

برشکاری هوا گاز به میزان سرمایه کمی نیاز دارد و تهیه قطعات مصرفی نیز با هزینه کم میسر است، در این روش هزینه عمده شامل هزینه مورد نیاز برای گاز برشکاری و اکسیژن است.

پلاسما

در برش پلاسما هزینه ها با توجه به کیفیت، سرعت و ضخامت سطح مورد برش متفاوت می باشد. به عنوان مثال قیمت یونیت پلاسما در محدوده قیمت حدود ۳ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان متغیر است، اندازه ضخامت برش یونیت های ارزان قیمت تا ۲۰ میلیمتر می باشد، همچنین در ضخامت ۸ میلیمتر، سرعت برش حدود ۱ متر در دقیقه است، در یونیت های گران قیمت تر تا ۴۰ میلیون تومان، سرعت برشکاری در ضخامت ۱ میلیمتر به ۶ متر در دقیقه می رسد و در ضخامت ۸ میلیمتر، این سرعت ۲ متر در دقیقه می باشد. همچنان که قیمت بالاتر می رود، امکانات برش پلاسما نظیر برش فلزات رنگی و افزایش کیفیت لبه های برش در حد برش لیزری، فراهم می شود.

هزینه عمده در برش پلاسما، هزینه ای است که برای تهیه نازل و الکترود مصرف می شود؛ زیرا با توجه به حجم برش، نازل و الکترود را باید در مدت زمان معینی تعویض کرد.

واترجت

برش واتر جت نیاز به سرمایه گذاری در حد روش پلاسما دارد. این روش برای برش انواع متریال غیر فلزی و یا فلزات خاص و همچنین انجام برشکاری بدون تنش گرمایی مناسب است. هزینه جاری برای این نوع برش شامل مواد ساینده و نازل های آن می باشد.

به طور کلی می توان گفت برای ساخت سازه های صنعتی، بدنه ابزارآلات و قطعات که دارای تولرانس تا ۰.۵ میلمتر هستند، روش هواگاز و پلاسما مناسب است؛ همچین برای ضخامت های زیر ۲۰ میلیمتر، روش پلاسما و برای ضخامت های بالای ۲۰ میلیمتر روش هواگاز به صرفه تر است.

برای ضخامت های زیر ۱۰ میلیمتر نیز، فناوری برش لیزر مناسب می باشد، استفاده از برش لیزر کیفیت کار را بسیار بالا می برد.

برش واترجت برای برش فولاد در ضخامت های کم تا زیاد، مناسب است و دقت کار با این روش نیز بالاست، البته برش دقیق واترجت موجب کاهش سرعت کار و افزایش هزینه می شود.

کاربری کلی برای روش های برشکاری

  • هواگاز: تولید سازه های سنگین فلزی، ابزارآلات سنگین، ساخت قطعات به صورت تیراژی با حداقل ضخامت ۱۰ میلیمتر
  • پلاسما: ساخت سازه های سبک فلزی، ساخت ابزارآلات، ایجاد برش برای ضخامت های ۰.۵ تا ۱۰ میلیمتر متریال فلزی، ساخت قطعات به صورت تیراژی با حداکثر ضخامت ۱۵ میلیمتر
  • لیزر: ساخت سازه های سبک فلزی، ساخت دقیق قطعات ماشین آلات با ضخامت کم
  • واترجت: ساخت دقیق قطعات ماشین آلات ، برش تمامی مواد

جمع بندی:

در پایان، بررسی جامع در مورد انواع روش و دستگاه های CNC برش فلزات به ما نشان داد که با پیشرفت تکنولوژی روز به روز به تعداد روش های بهتر و دستگاه های جدید افزوده می شود و این ابزارآلات جدید جایگزین دستگاه های سنتی می شوند. یکی از به روز ترین و متداول ترین ابزارها در برش CNC فلزات، دستگاه برش لیزر فایبر می باشد. این دستگاه می تواند انواع فلزات تا ضخامت ۲۵ میلیمتر را با کیفیتی بی نظیر برش داده و سطحی فاقد هر گونه ضایعات ایجاد کند.

به دلیل سرعت زیاد در برشکاری و کیفیت عالی محصول نهایی، این دستگاه ها از قیمت نسبتا بالاتری برخوردارند. این دستگاه ها برای صنایعی که نیاز به کار برش فلز در حجم و سرعت بالا دارند، بهترین گزینه می باشد.

به دلیل اینکه نیاز به دستگاه های CNC  برش لیزر فایبر و هواگاز-پلاسما بسیار زیاد است، این دستگاه ها به صورت دست دوم نیز در بازار وجود داشته و به فروش می رسند. دستگاه برش هواگاز-پلاسما قادر است ضخامت های بالاتری از مواد فلزی را نسبت به لیزرفایبر مورد برش قرار دهد، ولی کیفیت و سرعت آن نسبت به لیزر فایبر پایین تر است. با این وجود، قیمت پایین تر این دستگاه باعث شده تا خیلی از مشاغل به آن روی بیاورند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی سایر روش ها نیز علی رغم استفاده در برخی از صنایع، به زودی با روش های نوین برشکاری فلزات جایگزین خواهند شد.

بازار صنعت آرنیوس، با داشتن بیش از بیست سال سابقه در صنعت دستگاه CNC برش فلزات، انواع دستگاه های CNC برش لیزر فایبر و پلاسما هواگاز را به شما عزیزان ارائه می دهد. برای مشاهده انواع دستگاه های موجود در بازار صنعت آرنیوس صفحه محصولات را مورد بررسی قرار داده و با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو