فرز cnc مناسب برای قالبسازی و قطعه سازی
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

فرز cnc مناسب برای قالبسازی و قطعه سازی

فرز cnc مناسب برای قالبسازی و قطعه سازی : فرز سی ان سی ها دارای انواع و اقسام گوناگونی هستند و هر یک برای کاربرد و عملکرد خاصی مناسب است که در ادامه مقایسه ای بر نوع کاربرد این دستگاه در قالبسازی و قطعه سازی صورت می گیرد

بسیاری از خریداران ماشین ابزارهای CNC از جمله ماشین فرز های CNC به علت تنوع گسترده این ماشین آلات هنگام خرید با نوعی سردرگمی در انتخاب نوع دستگاه مواجه می شوند و اساسا معیارهای انتخاب را نمی دانند. و زمانی که از شخص فروشنده درخواست مشاوره می کنند با این سوال مواجه می شوند که هدف شما از خرید دستگاه چیست و این دستگاه را برای انجام چه کاری و چه کاربردی می خواهید.

در کشور ما تعداد کارگاه های کوچک ماشینکاری بسیار زیاد است و به علت هزینه بالای ماشین آلات فرز کاری و توان مالی کم و کم بودن حجم سفارشات و تیراژ کم کارها و همچنین تنوع سفارشات، امکان این که برای هر کاری ماشین مخصوص آن تهیه شود امکان پذیر نیست و این خریداران غالبا مجبور به تهیه ماشین آلاتی هستند که بتواند نیاز های مختلف آن ها را پوشش دهد.

دیده کلی از دستگاه قالبسازی و قطعه سازی

از طرف دیگر به علت رکود نسبی در بازار و همچنین رقابت بالا بین سازندگان، اغلب تولید کنندگان نمی توانند برای هر کاره خاصی ماشین مربوط به آن را تولید کنند و لذا سیاست های تولید خود را به سمتی سوق می دهند که بتوانند ماشین هایی تولید کنند که از نظر مشخصات فنی و ابعاد کاری بتواند محدوده وسیعی از نیاز های متوسط در صنعت را پوشش دهد.

اما با این حال هرچقدر در مسیرهای گفته شده تلاشی صورت گیرد باز هم نمی توان ماشینی یافت که تمام نیاز های بخش تولید را پوشش دهد. و همچنین عدم استفاده درست از یک ماشین باعث بالا رفتن هزینه تمام شده کار می شود.

در ادامه مطالب سعی شده است که یک دیده کلی از ماشین آلات مخصوص قالبسازی و ماشین آلات مخصوص قطعه سازی به خواننده منتقل شود و تفاوت های این دو ماشین را تا حدودی روشن گردد

کورس کاری دستگاه cnc

بلوک های قالب معمولا مربع شکل هستند و یا فرمی نزدیک به مربع دارند و لذا در ماشین آلاتی که برای قالسازی استفاده می شود محدوده کاری، یک محیط مریع شکل است. در حوزه قطعه سازی، تنوع کارها و سفارشات بسیار بالا است و برای ماشین آلاتی که برای قطعه سازی استفاده می شوند محدوده کاری یک محدوه مستطیل شکل است.

معمولا محور چهارم ماشین در مواردی که تولید انبوه مد نظر است مرسوم و مورد استفاده قرار می گیرد و برای ماشین هایی که محور چهارم آن ها از نوع A – axis است لازم است که طول میز از عرض آن به مراتب بیشتر باشد. چنانچه دو ماشین با سایز مشابه 1000 موجود باشد آنگاه ماشینی که در قطعه سازی مورد استفاده قرار می گیرد دارای کورسی حدودا 1000x500x500 است و ماشینی که در قالب سازی مورد استفاده قرار می گیرد دارای کورسی در حدود 1000x600x600 می باشد. و همچنین در نظر بگیرید که برای ماشین های کوچکتر نسبت طول و عرض نزدیک یک می گردد برای نمونه 650x500x500 .

نوع ریل های دستگاه cnc فرز

بلوک های قالب از نظر ابعادی و وزن بزرگتر و سنگین تر از بلوک های قطعات هستند. در بلوک های قطعات طراحان تلاش می کنند تا با استفاده از روش های تقویتی هندسی استحکام را افزایش دهند و این روش را به جای افزایش ضخامت به کار می گیرند و در نتیجه وزن بلوک نیز کاهش می یابد.

در ماشین ابزار ها دو نوع ریل Box way و linear way داریم که از نظر توانایی تحمل بار، Box way از linear way توانایی تحمل بار بیشتری را دارد. و از آنجا که قالب سازی دارای مراحل خشنکاری است و همچنین ارتعاشات و بار وارده بالا می باشد، مناسب این است که از ماشین های با ریل نوع Box way جهت ماشین کاری استفاده گردد. و علاوه بر این باید در نظر گرفت که بدنه ماشین، ساخت شرکت های معتبر باشد و همچنین ریل های مورد استفاده باید طور مناسبی سنگ خورده شده باشند.

پارامتر دیگری را که باید مد نظر گرفت سرعت حرکت ریل ها است. در کاربردهای قطعه سازی برای کارهایی از قبیل سوراخ کاری یا ایجاد طرح های مختلف در قسمت مختلف قطعه و در حالت کلی برای اینکه ابزار به قسمت مختلف قطعه برود و همچنین برای این که ابزار از یک قطعه که سفت و بست شده به قطعه دیگر برود نیاز به سرعت بالای محورها می باشد. که برای اینگونه کاربردها مناسب این است که از ریل های نوع linear way استفاده گردد که امکان حرکت با سرعت بالایی را در اختیار ما قرار می دهند.

و این نکته را لازم است که یاداور شویم، که بسته به تنوع شکل و نوع جنس قطعاتی که قرار است ماشینکاری شود و همچنین میزان خشن بودن بار یا پرداختی که قرار است بر روی بار صورت گیرد، باید نوع ریل را در کارهای قطعه سازی مشخص کنیم و نمی توان یک حالت کلی را برای تمام کارها در نظر گرفت. برای مثال در قطعه سازی هایی که حجم خشن کاری بالا است، بهتر این است که از ریل های نوع Box way استفاده گردد.

کنترلر cnc فرز

در ابتدا مقایسه ای بین قطعه سازی و قالبسازی انجام می دهیم

در کارهای قعطه سازی معمولا قطعات دارای شکل های هندسی پیچیده ای هستند و در کارهای قالب سازی شکل و ظاهر قطعه کار دارای سطوح free form است که در نتیجه سطح کار از تعداد زیادی خطوط ریز تشکیل شده است.

برنامه های مورد استفاده در قطعه سازی به طور معمول کوتاه هستند و همچنین می توان به منظور کوتاه کردن و مرتب کردن برنامه از زیر برنامه نیز استفاده کرد اما در برنامه های مورد استفاده در قالب سازی معمولا برنامه بسیار بلند می باشد و هچنین از مسیر های خطی بسیار کوتاه نیز تشکیل شده است.

نتیجه ای که در اینجا حاصل می شود این است که نوع کنترل کننده مورد استفاده در قالب سازی باید از نظر سرعت پردازش و میزان حافظه در مقایسه با کنترل کننده به کار برده شده در قطعه سازی در سطح بالاتری باشد و یا به عبارت دیگر در ماشین هایی که برای قطعه سازی به کار می روند می توان از کنترل کننده ضعیف تری استفاده کرد.

از جمله معیارهایی که با آنها میزان سرعت کنترلر را سنجید می شود میتواند مواردی از قبیل توانایی CPU یا مدت زمانی مورد نیاز برای پردازش دستورات، تعداد look ahead و سرعت baud rate باشد.

مکانیزم تعویض ابزار

در کارهای مربوط به قطعه سازی تنوع ابزار مورد استفاده در حین کار زیاد است و معمولا فاصله زمانی بین تعویض ابزار ها کم می باشد. اما در کارهای مربوط به قالب سازی تنوع ابزار های مورد نیاز کم است به این صورت که معمولا یک ابزار برای خشنکاری اولیه استفاده می گردد و بعد از آن یک ابزار برای خشنکاری ثانویه استفاده می شود و در نهایت یک یا دو ابزار جهت پرداخت استفاده می شود و همچنین فاصله زمان بین تعویض ابزار ها زیاد است.

در نتیجه برای امور مربوط به قطعه سازی مناسب تر این است که از مکانیزمم تعویض ابزار ATC بر روی ماشین استفاده گردد و در صورت داشتن بودجه می توانید از مکانیزم تعویض ابزار سریعتر یعنی Arm type با تعداد ابزار بیشتر بهره ببرید.

همچنین برای امور مربوط به قالب سازی می توانید از ماشین های بدون مکانیزم تعویض ابزار استفاده کنید و یا اینکه مکانیزم تعویض ابزار آن می تواند کندتر باشد یعنی Armless or Carousel type با تعداد ابزار کمتر که از نظر قیمتی، هزینه ای به مراتب کمتر از نوع Arm type را دارا می باشد.

لطفا مطالعه کنید: راهنمای خرید دستگاه cnc فرز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو