راهنمای خرید دستگاه cnc فرز

بررسی قیمت دستگاه سی ان سی cnc
27/09/2015

راهنمای خرید دستگاه cnc فرز: چناچه که تصمیم به خرید و یا فروش سی ان سی فرز داشته باشیم بهتر این است که خرید و فروش از روی آگاهی نسبی از دستگاه مورد نظر صورت گیرد.

یکی از فاکتورهایی که در زمان خرید ماشین فرز سی ان سی باید در نظر گرفت کورس حرکتی محورها است، به طوری که کورس حرکتی در تعیین قیمت و کلاس ماشین فرز تاثیر گذار می باشد، و این کورس حرکتی توسط ابعاد قطعه کار شما تعیین می گردد. بنابراین در ابتدای کار باید ابعاد قطعه کار را مشخص نمایید.

در حالت کلی ماشین های فرز دارای سه محور X , Y , Z می باشند، در ماشین فرز قدیمی محور عمودی وظیفه جابه جایی میز را بر عهده داشت اما در ماشین های جدید و امروزی محور عمودی وظیفه ی حرکت و جابه جایی اسپیندل را بر عهده دارد. که این ماشین های قدیمی برای کاربرهایی که نیاز به حرکت کمتری در محور عمودی است مناسب می باشد و برای کارهای قالبسازی ماشین هایی که حرکت محور عمودی، بر روی اسپیندل قرار دارد در ارجعیت است.

پارامتر تاثیر گذار دیگر بر روی قیمت دستگاه که در زمان خرید باید آن را در نظر بگیریم تعداد محور های دستگاه است. در مورد محور ها این نکته بسیار مهم است که نحوه قرار گیری محورها به چه صورت می باشد و در مورد ماشین هایی که دارای محور چهارم و پنجم هستند ، نحوه و ترتیب قرار گیری آن ها را باید در نظر بگیریم و اینکه از کدام محور اضافه قصد داریم استفاده کنیم و ترجیح می دهیم که کدام محور بر روی محور دیگری قرار گیرد و یا در اصطلاح کدام محور حمال دیگری شود و اینکه آیا قصد داریم از تایكوپ استفاده کنیم یا خیر .

محور A محور دوار حول محور X است، محور B محور دوار حول محور Y است و محور C محور دوار حوا محور Z است.

در مواردی که ماشینکاری ما همراه با دقت بالایی است، نیاز به خنک کننده ضروری می گردد. و چه بسیار مشاهده شده است که خریداران محترم در هنگام خرید دستگاه به این نکته دقت نمی کنند و بعدها که به خنک کننده نیاز پیدا میکنند ناچارا مجبور می شوند با صرف هزینه ای بالاتر اقدام به تهیه و نصب خنک کننده کنند.

بعضا مشاهده می شود به منظور کاهش قیمت دستگاه عده ای پیشنهاد به حذف کابینت و براده کش می دهند که توصیه ما این است از انجام این کار خودداری کنید.

♦ جهت اطمینان از صحت عملکرد دستگاه می توانید تست های زیر را انجام دهید:
انجام تست لیزر و تست بال بار( ball bar test ) برای دستگاه های CNC با دقت 0.0001 و دریافت گواهینامه کالیبراسیون دقت دستگاه، بعد از اتمام تست بال بار از مرکز مربوطه
تست ball bar test به این صورت است که ابتدا بر روی یک قطعه کار، سوراخ هایی را با روش Helical ایجاد می کنیم و سپس با استفاده از ابزار – داخل سنج – قطر سوراخ ایجاد شده را در محل های مختلف تست می کنیم.
و جهت تست اسپیندل می توانید از تست ساعت استفاده کنید.

لطفا مطالعه کنید: بررسی قیمت دستگاه سی ان سی cnc

نظرات کاربران