مزیت استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت
دستگاه و ماشین آلات برش لیزر و حکاکی

مزیت استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت

مزیت استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت: استفاده از دستگاه cnc لیزر در برش فلزات و غیر فلزات، استفاده و کاربرد و خرید با قیمت مناسب/ استفاده از دستگاه های برش حکاکی لیزر دارای مزیت های گوناگونی است و همین مزیت ها باعث شده است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

روش ها و دستگاه های مختلفی به منظور برش و حکاکی بر روی فلزات استفاده می شود از جمله:

  • حکاکی و برش با دستگاه لیزر
  • حکاکی و برش با دستگاه CNC فرز
  • حکاکی و برش به روش الکتروشیمیایی
  • حکاکی لیزری به روش ضربه ای،
  • حکاکی با ابزارهای دستی.

مزیت برش حکاکی با استفاده از دستگاه cnc لیزر

الف) دقت و ظرافت بالا: به دلیل استفاده از پرتو لیزر با قطر کم و هچنین اسبتفاده از تکنولوژی CNC  و کنترل کامپیوتری شما می توانید انواع طرح ها و نقش ها را بر روی جسم مورد نظر با دقت خوبی پیاده کنید. که نمونه ای از آن حکاکی تصویر است که این خود نشانه ای بر دقت و ظرافت کار با لیزر می باشد.

ب) سرعت حکاکی: یکی از مزایای حکاکی لیزر برخورداری آن از سرعت بالا می باشد و آن به علت اثر گذاری بر روی سطوح با استفاده از اشعه لیزر بدون نیاز به براده برداری است  که باعث می شود عملیات برش و حکاکی با سرعت بالایی صورت گیرد.

پ) عدم تولید پیلیسه و آلودگی صوتی: تولید پلیسه و همچنین ایجاد آلودگی صوتی زمانی ایجاد می شود که شما اقدام به براده برداری کنید اما از به دلیل عدم براده برداری در برش لیزر این مورد مشاهده نمی شود

ت) انعطاف پذریری بالا: دستگاه برش لیزر این قابلیت را دارد که طرح های مختلف و هجنین فایل های طراحی شده در نرم افزارهایی از قبیل کورل را پیاده سازی کند، در حالی که دستگاهی از قبیل حکاکی الکتروشیمیایی که صرفاً می توانند کلیشه های موجود در خود دستگاه را حک کنند.

دیگر مزایای استفاده از دستگاه cnc برش لیزر

از مزایای کار با دستگاه های برش و حکاکی لیزری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

عدم نیاز به تماس مستقیم: در دستگاه cnc برش لیزر، اشعه لیزر از طریق حرارت بالا باعث ذوب شدن و یا تصعید سطح جسم تحت برش می شود. این کار باعث به حداقل رساندن آسیب به متریال مورد نظر می شود.

کاهش مصرف انرژی: از مهم ترین مزیت استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت، کاهش مصرف انرژی می باشد. با توجه به اینکه امروزه تمامی مشاغل سعی در کاهش هزینه ها دارند، این دستگاه ها نسبت به ابزارآلات قدیمی تر به انرژی کمتری برای کار نیاز دارند و به مراتب بهتر هستند.

ایمن بودن برش و حکاکی لیزری: امروزه صنایع مختلف در تلاش هستند تا روش های ایمنی را به کار ببرند که بازدهی بالایی نیز داشته باشند. کار با دستگاه های برش لیزر، به دلیل قرار گرفتن اشعه در لایت ‌باکس، ایمن می باشد. در واقع برش لیزری یکی از ایمن ترین روش ها برای برش و حکاکی مواد فلزی و غیر فلزی است.

مزیت برش حکاکی با لیزر

دقیق و بی نقص بودن برش و حکاکی لیزری

یکی از مهم‌ترین مزایای کار با دستگاه برش لیزر، دقت و کیفیت بالای کار است. با استفاده از این دستگاه ها می توان برش‌هایی با دقت و ظرافت زیاد ایجاد کرد. این امر باعث برش هایی صاف و دقیق شده و ضایعات را به حداقل می رساند.

کاربردهای وسیع دستگاه لیزر برش

دامنه کاربرد گسترده: می توان از دستگاه cnc برش لیزر برای کاربردهای متفاوتی استفاده کرد. به دلیل اینکه اشعه و شدت آن از قابلیت کنترل شدن برخوردارند، می توان برای برش های متنوعی از آن استفاده کرد.

قابلیت برش بر روی انواع مواد: با استفاده از فناوری برش لیزری می توان مواد مختلف غیر فلزی مانند الماس، شیشه، چوب، پلاستیک، و مواد فلزی نظیر آلومینیوم، آهن، فولاد ، استیل و … را مورد برش و حکاکی قرار داد. دستگاه های سی ان سی برش لیزر قادرند انواع متریال را در شکل و ابعاد متنوع مورد برش قرار دهند.

قابلیت به کارگیری در تمامی صنایع: دستگاه های برش و حکاکی لیزر را می توان در صنایع مختلف به کار گرفت. امروزه تکنولوژی برش لیزری حتی در صنایع پزشکی و انجام عمل های جراحی مانند جراحی چشم، نیز کاربرد دارد.

عدم نیاز به نیروی انسانی: در کار با دستگاه های برش لیزر، نیاز به نیروی انسانی به حداقل می رسد، زیرا این نوع دستگاه ها به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست قادر به برش و حکاکی هستند. این ویژگی موجب صرفه جویی در هزینه های کار می شود.

تکرار برش ها بدون خطا: در برش و حکاکی لیزری به وسیله دستگاه cnc برش لیزر، می توان قطعات را به صورت یکسان و مشابه یکدیگر، با دقت بالا مورد برش و حکاکی قرار داد.

سرعت زیاد: این ویژگی یکی از مزایای ممتاز برش توسط دستگاه های برش و حکاکی لیزری به شمار می رود. افزایش سرعت کار، موجب بالا بردن راندمان کار مخصوصا در تولید انبوه شده و با افزایش تولید، سود آوری نیز افزایش می یابد.

لطفا مطالعه کنید: دستگاه cnc برش لیزر چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو