دستگاه cnc برش لیزر چیست

دستگاه cnc برش لیزر چیست
10/09/2015

دستگاه cnc برش لیزر چیست:  برش لیزر تکنولوژی ای است که در آن جهت برش مواد مختلف از اشعه لیزر استفاده می شود و عموما استفاده ی از آن بیشتر در صنعت است.

در برش لیزر ، عملیات برش توسط یک اشعه بسیار قوی صورت می گیرد و این برش به صورت این صورت است که آن قسمت از ماده که توسط لیزر در حال برش دادن است یا آب می‌شود یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و پسمانده های آن توسط فشار گاز از روی جسم پاک می گردد و در نهایت سطح مورد نظر برش می خورد.

اما تشریح علمی لیزر
لیزر فناوری ای است بر اساس تابش گسیل بر انگیختگی (Amplification by Stimulated Emission Radiation ) که تولید نور می کند.. نمونه ای ساده از لیزر شامل دو آینه است که در مقابل هم قرار گرفته اند ، با فراهم کردن یک محیط فعال ین آینه ها به طوری که تابش و بازتابش را تقویت کند ، می توانید فرایند لیزر را مشاهده کنید.

لیزر ها انواع و اقسام مختلفی دارند همانند: لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … دارد .اما بحث ما در اینجا لیزر صنعتی است یعنی نوعی از لیزر که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد .
–    در میان انواع لیزر، نوع گازی و جامد در صنعت استفاده می شوند و هر کدام از این نوع ها خود به انواع مختلفی تقسیم می گردند

  •  برای مثال لیزر صنعتی CO2   از زیر شاخه های لیزر نوع گازی است و بیشترین کاربرد را در صنعت دارد و در موارد مختلفی نظیر برش و حکاکی استفاده می شود و از آن به عنوان محبوب ترین نوع لیزر در صنعت یاد می شود.
  •  در لیزر صنعتی نوع جامد ماده ای که جهت فعال کردن لیزر استفاده می شود یک ماده حامد الایش یافته با یون های فلزی است. از مهمترین لیزر های صنعتی نوع جامد می توان به لیزر یاقوت و  لیزرهای نئودیمیوم یعنی  Nd:glass  و    Nd:YAG اشاره کرد
    Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet; Nd:Y3Al5O12)  و در ایم میان لیزر یاگ بیشترین استفاده را در برش و حکاکی دارد.

دستگاه های CNC لیزر به دو نوع دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند. در این دستگاه ها از تکنولوژی CNC  به همراه تکنولوژی لیزر استفاده شده و با هدایت کامپیوتری انواع عملیات برش و حکاکی را انجام می دهد.

دستگاه لیزر صنعتی در صنایع مختلفی از قبیل صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد  مختلفی دارد.

 

infographic-how-laser-cutting-works

لطفا مطالعه کنید: تکنولوژی برش لیزری چیست و تعریف های آن

نظرات کاربران