دستگاه cnc برش لیزر چیست
دستگاه و ماشین آلات برش لیزر و حکاکی

دستگاه cnc برش لیزر چیست

دستگاه cnc برش لیزر چیست:  برش لیزر تکنولوژی ای است که در آن جهت برش مواد مختلف از اشعه لیزر استفاده می شود و عموما استفاده ی از آن بیشتر در صنعت است.

در برش لیزر ، عملیات برش توسط یک اشعه بسیار قوی صورت می گیرد و این برش به صورت این صورت است که آن قسمت از ماده که توسط لیزر در حال برش دادن است یا آب می‌شود یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و پسمانده های آن توسط فشار گاز از روی جسم پاک می گردد و در نهایت سطح مورد نظر برش می خورد.

تشریح علمی لیزر

لیزر فناوری ای است بر اساس تابش گسیل بر انگیختگی (Amplification by Stimulated Emission Radiation ) که تولید نور می کند.. نمونه ای ساده از لیزر شامل دو آینه است که در مقابل هم قرار گرفته اند ، با فراهم کردن یک محیط فعال ین آینه ها به طوری که تابش و بازتابش را تقویت کند ، می توانید فرایند لیزر را مشاهده کنید.

لیزر ها انواع و اقسام مختلفی دارند همانند: لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … دارد .اما بحث ما در اینجا لیزر صنعتی است یعنی نوعی از لیزر که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد .

–    در میان انواع لیزر، نوع گازی و جامد در صنعت استفاده می شوند و هر کدام از این نوع ها خود به انواع مختلفی تقسیم می گردند

 •  برای مثال لیزر صنعتی CO2   از زیر شاخه های لیزر نوع گازی است و بیشترین کاربرد را در صنعت دارد و در موارد مختلفی نظیر برش و حکاکی استفاده می شود و از آن به عنوان محبوب ترین نوع لیزر در صنعت یاد می شود.
 •  در لیزر صنعتی نوع جامد ماده ای که جهت فعال کردن لیزر استفاده می شود یک ماده حامد الایش یافته با یون های فلزی است. از مهمترین لیزر های صنعتی نوع جامد می توان به لیزر یاقوت و  لیزرهای نئودیمیوم یعنی  Nd:glass  و    Nd:YAG اشاره کرد
  Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet; Nd:Y3Al5O12)  و در ایم میان لیزر یاگ بیشترین استفاده را در برش و حکاکی دارد.

دستگاه های CNC لیزر به دو نوع دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند. در این دستگاه ها از تکنولوژی CNC  به همراه تکنولوژی لیزر استفاده شده و با هدایت کامپیوتری انواع عملیات برش و حکاکی را انجام می دهد.

تشریح علمی لیزر

دستگاه لیزر صنعتی در صنایع مختلفی از قبیل صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد  مختلفی دارد.

infographic-how-laser-cutting-works

دستگاه سی ان سی برش لیزر به دستگاهی اطلاق می شود که در آن از اشعه لیزر برای برش و حکاکی بر روی اجسام مختلف استفاده می شود. این دستگاه ها بسته به جنس ماده تحت برش به دو دسته دستگاه برش لیزر فلزات و دستگاه برش لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند.

اجزای دستگاه cnc برش لیزر

دستگاه cnc برش لیزر شامل اجزای اصلی زیر می باشد:

 • تیوب
 • هد
 • چیلر
 • آینه
 • استپ موتور
 • میله های آهنی

تیوب: یکی از اجزای مهم دستگاه سی ان سی برش لیزر، تیوب است. تیوب وظیفه تولید اشعه لیزر را بر عهده دارد. این قطعه پس از اینکه عمر مفید آن تمام شود دیگر قابل استفاده نیست و یا باید شارژ شود و یا با تیوب جدید جایگزین شود.

هد: هد دستگاه برش و حکاکی لیزر، اشعه ای که توسط تیوب لیزر تولید شده را به وسیله ی یک لنز که در داخل آن تعبیه شده، بر روی یک نقطه بر جسم تحت برش متمرکز می کند و به این شکل عملیات برش و حکاکی انجام می گیرد.

چیلر: چیلر قطعه ای در دستگاه برش لیزر است که وظیفه خنک کردن تیوب را بر عهده دارد. در صورت عدم استفاده از چیلر مناسب، این امکان وجود دارد که به تیوب لیزر دستگاه، صدمه وارد شود. در واقع چیلر کار خنک کردن موتور دستگاه را انجام می دهد.

آینه ها: آینه ها اشعه ای کهب ه وسیله ی تیوب لیزر تولید شده را به هد دستگاه لیزر هدایت می کنند. دستگاه های برش لیزر دارای دو آینه هستند.

استپ موتور: استپ موتورها برای به حرکت درآوردن محورهای دستگاه برش لیزر به کار می روند. بر روی این محورها، هد دستگاه لیزر تعبیه شده و موقعیت آن با حرکت استپ موتورها دچار تغییر می شود.

میله های آهنی: در داخل دستگاه برش و حکاکی لیزر، میله هایی آهنی وجود دارند که از آن ها برای نگه داری اجسام مختلف استفاده می شود.

علاوه بر این، دستگاه cnc برش لیزر از یک سیستم کنترل کننده برخوردار است که به آن کنترل عددی رایانه ای یا سی ان سی (CNC) می گویند، همچنین این دستگاه ها از اپتیک لیزر بهره می گیرند. اپتیک لیزر، اشعه لیزر را به صورت کنترل شده و متناسب با طراحی مورد نظر یا برش های خاصی که نیاز داریم، هدایت می کند.

مزایای دستگاه cnc برش لیزر

برخی از مزایای دستگاه cnc برش لیزر عبارتند از:

 • سرعت بالا
 • ضایعات کمتر

لطفا مطالعه کنید: تکنولوژی برش لیزری چیست و تعریف های آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو