ماشین صفحه تراش معمولی و دروازه ای و اجزای آن
سایر ماشین آلات صنعتی

ماشین صفحه تراش معمولی و دروازه ای و اجزای آن

ماشین صفحه تراش معمولی و دروازه ای و اجزای آن: ماشین های صفحه تراش معمولی و یا کورس کوتاه یکی از انواع ماشین آلات صفحه تراش هستند در این ماشین آلات طول کورس کوتاه عددی ما بین 80 تا 250 میلیمتر است و در کورس بلند ( دروازه ای ) عددی بین 1 تا 5 متر است و برای صفحه تراش های عمودی ماکزیمم 200 متر است به این صورت که در حالت رفت رنده که بر روی صفحه ابزار قرار داد عملیات براده برداری صورت می گیرد.

◊ اجزای اصلی دستگاه صفحه تراش کورس کوتاه به شرح زیر است:

1- پایه و بدنه دستگاه: پایه و بدنه دستگاه حامل دیگر قسمت های ماشین از جمله موتور، جعبه دنده، میز و قطعه کار، ابزارگیر و …. می باشد.

جنس پایه و بدنه معمولا از چدن است و از استحکام مناسبی در برابر ارتعاشات برخوردار است. کشوهای دم چلچله ای به منظور هدایت میز و کشوی طولی برای ابزار بر روی بدنه نصب گردیده اند. همچنین جهت بر طرف کردن لقی کشوی از یک نوار باریک استفاده شده است که ما بین کشوی و بدنه دستگاه قرار می گیرد.

2- کشوی طولی ( RAM ): این کشوی توسط راهنمای دم چلچله ای و در قسمت بالای دستگاه واقع شده است و جنس آن نیز از چدن می باشد. بر روی کشوی طولی دستگاه رنده گیر و ابزار به صورت صلب و محکم بسته شده اند و حرکت رفت و برگشتی را انجام می دهند.

در قسمت بالای کشوی طولی یک پیچ در نظر گرفته شده که با استفاده از آن می توان محل کورس را تثبیت و تعیین نمود. توسط این پیچ می توان محل مهره درگیر اهرم نوسان کننده را تغییر داد و در نتیجه کورس را به محل جدید انتقال داد.

3- ابزارگیر: سوپرت حامل ابزار گیر به پیشانی کشوی طولی محکم بسته شده است و می تواند به دو صورت دستی و اتوماتیک حرکت داشته باشد و حرکت عمودی ابزار را تامین کند. همچنین این امکان وجود دارد که حول محوری دوران کند و در نتیجه ابزار تحت زاویه های مختلفی نسبت به سطح کار قرار گیرد.

تکیه گاه ابزار در هنگام حرکت رفت که عملیات برش صورت می گیرد در وضعیت ثابتی قرار دارد اما در هنگام حرکت برگشت که پروسه براده برداری صورت نمی گیرد به دلیل داشتن مکانیزم مفصلی می تواند بلند شده و در نتیجه ابزار را تحت حداقل بار قرار دهد بدین ترتیب هم لبه های برنده ابزار خنک می شود و هم اینکه سطح کار و ابزار آسیب نمی بینند.

4- میز ماشین: میز ماشین دارای شیارهای T شکل است و گیره و قطعه کار بر روی میز ماشین نصب می شوند. میز ماشین دارای مکانیزم حرکتی پیچ و مهره است و حرکت پیشروی قطعه کار را تامین می نماید همچنین جهت هدایت مناسب میز در جهت عرضی و عمودی، راهنماها و کشوهای مناسبی مورد استفاده قرار می گیرد.

◊ ماشين صفحه تراش دروازهاي يا كورس بلند (machines planers:
از این دستگاه جهت تراش قطعه کارهایی استفاده می شود که دارای طول نسبتا بلندی هستند. در این ماشین آلات حرکت اصلی در برش را میز ماشین تامین می کند و تنظیم بار توسط ابزار صورت می گیرد. طول کورس ماشین های صفحه تراش دروازه ای بین 1 تا 5 متر است.

[su_custom_gallery source=”media: 8831,8832,8833,8834″ limit=”4″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو