بررسی اجزاء مکانیکی ماشین های cnc
صنایع CNC و تراش

بررسی اجزاء مکانیکی ماشین های cnc

بررسی اجزاء مکانیکی ماشین های cnc: دستگاه های cnc ماشین آلاتی تمام اتوماتیک هستند که عملیات ماشین کاری را بدون دخالت مستقیم اپراتور انجام می دهند، لذا باید از دقت و اطمینان بالایی در کار برخوردار باشند و اجزاء مکانیکی و سخت افزاری مورد استفاده در ساخت دستگاه باید بسیار مناسب باشند

♠ اجزای مکانیکی دستگاه سی ان سی شامل موارد زیر است:
1- بدنه و بستر ماشین
2- بلبرینگ ها
3- بال اسکرو، اسلاید گاید و سیستم های حرکت خطی
4- کشویی
5- نگهدارنده ابزار ( turret , tool changer )
6- اسلایدرها
7- محور اصلی

♦ بدنه ماشین
عضوی از ماشین که سایر اجزاء بر روی آن سوار می شوند از همین رو باید بسیار محکم باشد و در برابر ارتعاشات و حرارت مقاوم باشد تا که بتواند شتاب و سرعت های بالا را تحمل کند. عموما بدنه استفاده شده برای ماشین آلات سی ان سی به صورت یکپارچه و از چدن خاکستری سخت کاری شده است و همچنین در برخی موارد از سرامیک و یا گرافیت ساخته می شوند.

♦ اسلایدرها
اسلایدر ها صفحات صاف و سختی هستند که ابزارگیرها و یا میز بر روی آنها میلغزند، جهت کاهش اصطکاک بر روی اسلایدرها پوششی از روغن یا بالشی از هوا قرار می دهند تا قطعات بر روی پوشش روغن و یا بالش هوا حرکت کنند.

♦ محور اصلی
در دستگاه تراش قطعه کار توسط موتور اصلی چرخانده می شود و در دستگاههای فرز موتور اصلی وظیفه چرخش ابزار را بر عهده دارد، در هر دو حالت موتور باید توان لازم را جهت برش قطعه کار ایجاد نماید. موتور اصلی مورد استفاده می تواند از نوع DC برای ماشین ها و ربات های کوچک باشد و یا می تواند از نوع AC برای توان های بالاتر باشد. ماشین هایی که از موتور AC استفاده می کنند نیازمند درایو نیز هستند تا بتوانیم سرعت های مختلفی را برای موتور اصلی ایجاد کنیم اما چنانچه فقط سرعت های خاصی مد نظر است می توان به جای درایو از گیربکس استفاده نمود.

جهت داشتن یک سرعت ثابت در این موتور های نیاز به یک سیستم تصحیح سرعت بدون پله به همراه ترمز است.

♦ پيچ هاي ساچمه اي Ball Screw
در ماشین های قدیمی جهت حرکت کشویی و میز از پیچ های رزوه ذوزنقه ای استفاده می شد اما در ماشین های CNC از پیچ های ساچمه ای همچون بال اسکرو یا اسلاید گاید استفاده می شود.

در ماشین های سی ان سی سیستم حرکتی از اهمیت بالایی برخوردار است. بال اسکروها از دو قسمت پیچ و مهره تشکیل شده اند و هنگامی که حرکت دورانی موتور به پیچ منتقل می گردد آنگاه میز ماشین از طریق مهره حرکت خطی پیدا می کند. پیچ های ساچمه ای از راندمان بالایی برخوردار هستند و این راندمان به 90% می رسد که این مسئله به دلیل وجود ساچمه بین پیچ و مهره است این در حالی است که در سیستم های پیچ و مهره معمولی حرکت به صورت لغزشی است در حالی که حرکت در پیچ و مهره های ساچمه ای به صورت غلتش می باشد.

مطالعه کنید: سیستم اندازه گیری در ماشین های cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو