انواع پانل کنترل یک ماشین ابزار cnc
صنایع CNC و تراش

انواع پانل کنترل یک ماشین ابزار cnc

انواع پانل کنترل یک ماشین ابزار cnc: مقصود از کنترل ماشین ابزارها عبارتست از روشن و خاموش کردن مکانیزم حرکتی و سیستم محرکه دستگاه، کار اندازی کلاج ها، سیستم ابزارگیر و گیرنده های قطعه کار، ایجاد حرکت های پیشروی و در حالت کلی تنظیم مقادیر خاص برای دستگاه به منظور ایجاد حرکت ماشین ابزار است.

در کنترلر ماشین ابزارها اجزای مختلفی به کار می رود که بسته به نوع اجزای به کار رفته در آن ها می توان کنترلرها را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

کنترل مکانیکی، کنترل هیدرولیکی یا نیوماتیکی، کنترل الکتریکی

۱- کنترل مکانیکی : در این نوع کنترلرها فرمان دادن توسط اجزاء مکانیکی صورت می گیرد همچون بادامک ها که بادامک های مورد استفاده از نوع قرصی و استوانه ای هستند.

۲- کنترل هیدرولیکی : کنترل کننده های هیدرولیکی به صورت یک لبه ای و چند لبه ای می باشند.

۳ـ کنترل الکتریکی : این نوع کنترل کننده خود به دسته های زیر تقسیم بندی می شود

الف) کنترل بادامکی : این مدل به کمک سوئیچ های کمکی کار می کنند و این سوئیچ ها می توانند دکمه، کلید، شستی های مکانیکی یا سنسورهای غیر تماسی الکتریکی باشند. کاربرد این نوع از کنترل کننده ها در خاموش و روشن کردن و همچنین تغییر جهت حرکت و کنترل سیستم محرکه میزها است.

ب) کنترل برنامه ای: در این نوع کنترل کننده باید تمامی حرکت های ساپورت ها با طول معین، سرعت پیشروی و میزان دور به طور اتوماتیک کنترل گردند.

ج) کنترل عددی ( NC ): در این نوع کنترل کننده تمامی دستورات به کمک اعداد و حروف مخصوص به دستگاه داده می شود. کد های قرار گرفته در این نوع کنترل کننده حاوی اطلاعات مسیر و یا اتصالات هستند که به عضوها تحت کنترل داده می شوند.

د) کنترل عددی کامپیوتری(CNC) : در این کنترل کننده عملیات پردازش و کنترل سیستم توسط ریزپردازنده ها و میکروپروسسورها صورت می گیرد. در ماشین آلاتی که توسط این نوع کنترل کننده ها مدیریت می شوند لازم است که اپراتور پیش از راه اندازی دستگاه برنامه را نوشته و طرح کار، طرح ابزار، سرعت های دورانی و پیشروی و … را با داده های فنی مهندسی مطابقت دهد.

مطالعه کنید: علت تصادف ابزار در ماشین cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو