توصیه های لازم جهت طراحی و فعالیت در حوزه cnc
صنایع CNC و تراش

توصیه های لازم جهت طراحی و فعالیت در حوزه cnc

توصیه های لازم جهت طراحی و فعالیت در حوزه cnc: در حوزه سی ان سی  انجام فرایند طراحی به تخصص و هنر بالایی نیازمند است و در این مسیر همراه نیازمند این هستیم که به روز و با علم روز حرکت کنیم، اما در ادامه برخی نکات مهم در زمینه طراحی های مربوط به cnc آورده شده است که می توانید ملاحضه کنید.

برای یک طراح بسیار مهم است که بتواند به خوبی با نرم افزار طراحی ارتباط برقرار کند و بر روی تمام پارامتر های مربوط به آن متمرکز شود. نرم افزار طراحی به عنوان یک وسیله جهت رسیدن به هدف است و لذا بسیار مهم است که شما به این وسیله و ابزار به خوبی مسلط باشید.

مسلط بودن به یک نرم افزار بدین معنا نیست که شما فقط به تمام ابزارهای آن شناخت داشته باشید، یک مثال کوچک می تواند فتوشاپ باشد چرا که همه ما به ابزارهای فتوشاپ اشنایی داریم اما نمی توانیم یک طراح پوستر و یا کاتالوگ در سطح حرفه ای باشیم. در مورد نرم افزار های طراحی در سی ان سی نیز این قانون حکم فرما می باشد و ممکن است بسیاری از افراد با این که به تمام ابزارها و محیط نرم افزار آشنایی دارند اما نتوانند یک طراحی موفق را انجام دهند.

سوالی که ممکن است برای برخی از طراحان پیش بیاید این است که : چه مدلی طرحی را روانه بازار کنم که با استقبال بیشتری مواجه شود و یا اینکه چرا برخی از مدل های طراحی شده توسط من مورد استقبال قرار نمی گیرد.

طراحی های صورت گرفته توسط طراحان معمولا یا از یک مدل آماده کپی برداری شده است و یا اینکه یک مدل جدید خلق و ایجاد کرده اند. چنانچه یک مدل کپی برداری شده باشد، آنگاه مدل مذکور را به راحتی و با تکیه بر امکانات نرم افزار می توان پیاده سازی کرد اما طراحی و پیاده سازی مدل های جدید نیازمند قابلیت های بالایی است از جمله قدرت خلاقیت بالا و می توان گفت که سود عمده کار سی ان سی به افرادی تعلق می گیرد که از قدرت خلاقیت بالایی برخوردار هستند.

برای نمونه می توان به صنعت طلاسازی اشاره کرد، شرکت finja از جمله شرکت هایی بود که توانست با یک ایده جدید بازار وسیعی را از آن خود کند و در یک دوره خاص به عنوان یکی از برند های مطرح بازار بود. طرحی پیاده شده توسط این شرکت با نام زمینه AU فینجا و یا زمینه شطرنجی در بازار شناخته می شود که به عنوان یکی از طرح های سود آور شناخته می شود. در این جا یک نمونه پیاده سازی ایده و خلاقیت را مشاهده می کنید که باعث برند شدن یک شرکت و افزایش سود این شرکت گردید.

در صنعت چوب و mdf نیز می توان طرح ها و نمونه های کارامد بسیاری را مشاهده نمود که یکی از این طرح ها مربوط به مدل های های موجی شکل است که به طرح های کوبیسم ( Cubism designs ) معروف هستند. این ایده نیز در ابتدا توسط طراحان حرفه ای پیاده سازی شد و از سیستم های سه محور و ابزارهای V در پیاده سازی آن استفاده شد.

اما جمع بندی این مطالب، جهت ایده پردازی در صنعت CNC نیاز به کسب تخصص و مهارت در زمینه های زیر را دارید:

1- آشنایی با بازار کار و مصرف و همچنین توجه و علاقه مشتریان به طرح ها:
یک طراح موفق باید بازار را به خوبی بشناسد، به عنوان مثال فردی که در صنعت چوب و MDF فعالیت می کند باید به خوبی به نیازها و علاقه مندی های بازار مصرف آشنا باشد
این نکته را در نظر داشته باشید که هر منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی خود از طرح ها و ایده های خاصی استقبال می کنند. برای مثال طرح هایی که در شرق کشور فروش خوبی دارد دلیل نمی شود که در غرب کشور نیز با استقبال مواجه گردد.

2- آشنایی که با استاندارد های محصولات:
هر محصول تولیدی از استانداردهای خاصی برخوردار است و این طراحی باید از استاندارد های روز دنیا برخوردار باشد و همیشه به یاد داشته باشید که استاندارد های صنعتی روز به روز در حال تغییر هستند لذا این نکته بسیار مهم است که همواره به روز باشید.

3- آشنایی کامل با توانمندی ها و قابلیت های دستگاه CNC:
دستگاه های سی ان سی انواع و اقسام گوناگونی دارند و هر یک نسبت به دیگری دارای تفاوت هایی است این تفاوت ها شامل دقت برشکاری و حکاکی ، سرعت عمل اجرای کاری ، تعداد محورهای کاری و … می شود که می تواند تاثیر بسزایی بر روی کار نهایی داشته باشد و همچنین این موارد می تواند تعیین کند که آیا پیاده سازی یک طرح مقرون به صرفه است یا خیر.

4- آشنایی کامل با ابزارهای تخصصی:
هر یک از صنایع ابزارهای مخصوص به خود را دارند و چنانچه شما با این ابزارها به خوبی آشنایی داشته باشید آنگاه قدرت مانور شما در هنگام اجرای کار بیشتر خواهد بود، امروز مشاهده می کنیم که ابزارهای بسیار متنوعی در بازار موجود می باشند و در واقع استفاده از این ابزار ها پیاده سازی هر طرحی را ممکن کرده اند.

5- آشنایی کامل با نرم افزارهای طراحی:
یک متخصص فعال در صنعت CNC یا باید خود یک طراح قدر باشد و یا اینکه با یک مجموعه قوی در زمینه طراحی فعالیت کند. در هر صورت لازم است که فرد طراح به طور کامل به نرم افزارهای طراحی آشنایی داشته باشد و از قدرت تخیل و نوآوری بالایی برخوردار باشد

توصیه های لازم جهت طراحی و فعالیت در حوزه cnc/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو