آشنایی اولیه با ماشین آلات cnc
صنایع CNC و تراش

آشنایی اولیه با ماشین آلات cnc

آشنایی اولیه با ماشین آلات cnc :عبارت CNC از ابتدای کلمات Computer Numerical Control گرفته شده است و بیان کننده سیستم های کنترلی پیشرفته می باشد که جهت هدایت و کنترل انواع مختلف ماشین آلات ابزار زنی، ربات ها و خطوط انتقال در کارخانجات و مراکز صنعتی به کار می رود.

♦ بررسی تاریخچه ماشین آلات cnc:
برای اولین بار در سال 1952 و در موسسه تحقیقاتی ماسا چوست ( MIT ) نخستین دستگاه فرز با توانایی کنترل اتوماتیک در سه محور مختلف ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت. دانشگاه خصوصی MIT در ایالت ماسوچوست آمریکا واقع شده و از پنج دانشگاه اصلی، یک کالج و همچنین 32 گروه آموزشی تشکیل شده است و در سال 1972  اولین ماشین CNC اختراع گردید.

و اکنون شاهد این هستیم که علم و تکنولوژی با بهره گیری از سیستم های کنترلی جدید توانسته است انواع ماشین آلات سی ان سی و کنترلر های مختلف را که از سرعت پردازش بالا و قابلیت ها و توانایی های بالا برخوردار هستند روانه بازار کند.

♦ نسل اولیه ماشین های cnc:
ماشین آلات NC به عنوان اولین نسل از ماشین های CNC هستند. بدین معنا که این ماشین ها فاقد کامپیوتر بوده و دستگاه بر طبق منطق خاصی از جمله نوارها و کارت های پانچ شده کار می کرد. که اکنون این سیستم قدیمی جای خود را به کنترلرهای پیشرفته داده اند که از برنامه های مخصوصی پشتیبانی می کنند. در دستگاه ها و ماشین آلات امروزی عملیات کنترل دستگاه CNC توسط کدهای مخصوصی یعنی G کدها و M کدها که به صورت برنامه نوشته شده و به کنترلر دستگاه داده می شود صورت می گیرد.

♦ تفاوت های اسای بین ماشین های CNC و NC:
1- نحوه خواند برنامه
2- تست کردن برنامه
3- برنامه نویسی پارامتریک
4- توانایی اصلاح برنامه
5- سادگی در ارتباط با مجموعه های دیگر

این پارامترهای در واقع تفاوت های سیستم های NC  و CNC هستند.

♦ آشنایی با ماشین های cnc:
در ماشین آلات CNC تمام عملیات کنترلی توسط سیستم کامپیوتر صورت می گیرد، بدین معنا که تمامی داده ها توسط کامپیوتر و در پردازشگر آن تحلیل و پردازش شده و سپس به موتورهای متحرک داده می شود. البته سیستم های کنترلی انواع مختلفی دارند که برای این منظور می توانید  ] اینجا [ را مطالعه کنید.

♦ مقایسه بین ماشین آلات cnc و ماشین ابزارهای دستی:
در ماشین ها و دستگاه های دستی کلیه عملیات اعم از اجرا، هدایت و کنترل عملیات بر عهده اپراتور است. در ماشین آلات CNC برنامه ریزی سیستم بر عهده برنامه نویسی است و عملیات اجرا، هدایت و کنترل توسط کامپیوتر و کنترلر صورت می گیرد و اپراتور صرفا نقش نظارت را بر عهده دارد.

بدنه سخت افزار ماشین آلات CNC تفاوت زیادی با ماشین های عادی ندارد، مهمترین بخش در دستگاه های CNC کنترلر آن ها می باشد که باعث تفکیک این دستگاه ها از سایر ماشین آلات شده است، ماشین آلات سی ان سی با توجه به نوع کنترلرشان شناخته می شوند و خدمات پس از فروش و پشتیبانی های ارائه شده معمولا با توجه به نوع کنترلر دستگاه ها صورت می گیرد.

مطالعه کنید: بررسی اجزاء اصلی ماشین آلات cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو