ماشین بورینگ افقی عمودی و یونیورسال چیست
سایر ماشین آلات صنعتی

ماشین بورینگ افقی عمودی و یونیورسال چیست

ماشین بورینگ افقی عمودی و یونیورسال چیست: طراحی ماشین های بورینگ به گونه ای است که قطعات بزرگ و نامنظمی را که به راحتی نمی توان چرخاند بتوان ماشینکاری کرد.

ماشین های بورینگ به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:
1- ماشین بورینگ افقی
2- ماشین بورینگ عمودی
3- ماشین بورینگ اونیورسال

♦ ماشین بورینگ افقی
نحوه عملکرد این نوع ماشین بورینگ به گونه ای است که قطعه کار بر روی دستگاه ثابت است و ابزار به دور آن می چرخد و به صورت همزمان حرکت پیشروی را نیز انجام می دهد. استفاده از دستگاه بورینگ افقی برای قطعاتی مناسب است که دارای تعدادی سوراخ موازی هستند به طوری که فاصله مرکز آن ها دقیق باشد.

بسیار از عملیات های تراشکاری که در حالت تراشکاری خارجی انجام می گیرند را می توان در حالت تراشکاری داخلی نیز مشاهده نمود. عملیات تراشکاری خارجی به گونه ای است که میزان طول آزاد ابزار تحت تاثیر طول قطعه کار نیست و ابعاد ابزارگیر را می توان به گونه ای انتخاب نمود که در برابر تنش های ناشی از برش بتوانند مقاومت کنند. اما در عملیات داخل تراشی میزان طول آزاد ابزار به شدت تحت تاثیر قطر و طول سوراخ قطعه کار است.

در انجام عملیات ماشینکاری بهتر است که در ابتدای کار سعی کنیم طول آزاد ابزار را به حداقل مقدار ممکن برسانیم تا بدین ترتیب بهترین پایداری را ایجاد کنیم و در نتیجه دقت لازم در ماشینکاری ایجاد گردد. درمورد عملیات بورینگ عمق سوراخ مشخص کننده میزان طول آزاد ابزار است.

هر چه قطر ابزار بیشتر شود پایداری نیز بیشتر می شود اما این امکان محدود است چرا که باید میزان فضای آزاد برای تخیله براده ها و همچنین حرکت شعاعی ابزار در نظر گرفته شود.  پایداری ابزار را می توان این چنین تعریف کرد: میزان طول آزاد ابزار به قطر ابزار و هر چه این نسبت کوچک تر باشد آنگاه پایداری بیشتری خواهیم داشت.

♦ ماشین بورینگ عمودی:
در این نوع دستگاه بورینگ قطعه کار بر روی میز یک ماشین افقی دوران می کند و ابزار در جای خود ثابت قرار می گیرد. جهت ماشینکاری قطعات بزرگ و سنگین معمولا از این نوع دستگاه استفاده می شود. همچنین در این نوع دستگاه می توان از ابزارهای چند گانه استفاده نمود که باعث افزایش نرخ تولید می گردد.

♦ ماشین بورینگ اونیورسال: 
این ماشین آلات دسته ای دیگر از ماشین های بورینگ هستند که ابزار برشی بر روی اسپیندل و یا بر روی سیستم لغزنده نصب می گردد. چرخش اسپیندل دستگاه توسط  توسط موتور اصلی و جعبه دنده سرعت که بر روی کله دستگاه قرار گرفته صورت می گیرد. حرکت اسپیندل به صورت محوری است تا بدین طریق بتواند سوراخ های را که از هم فاصله دارند را بدونه آنکه قطعه کار حرکتی داشته باشد ماشینکاری کند.

قطعه کار را می توان به صورت مستقیم بر روی میز دستگاه بست و یا اینکه می توان از یک سری ابزارآلات مخصوص برای این مورد استفاده کرد.

میز دستگاه بر روی کشوی عرضی می تواند حرکت طولی و یا عرضی داشته باشد و همچنین کشوی عرضی خود بر روی Saddle قرار گرفته و توانایی حرکت طولی بر بستر را دارد.

مطالعه کنید: معرفی ماشین بورینگ cnc

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو