عملیات شیار تراشی با دستگاه فرز چیست
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

عملیات شیار تراشی با دستگاه فرز چیست

عملیات شیار تراشی با دستگاه فرز چیست: به فرورفتگی های فرم داری که به منظور هدایت و همچنین اتصال قطعه ها بر روی یک دیگر ایجاد می شود را شیار گفته می شود. در برخی از سیستم ها  مانند شیار هزار خار بر روی محور ها، از شیار به منظور اتصال و یا انتقال قدرت  استفاده می شود.

در حرکت های خطی لازم است که حرکت دو قطعه بر روی یکدیگر در مسیر فرم داری هدایت گردد تا هم انتقال قدرت را داشته باشیم و هم اینکه استحکام مسیر تضمین گردد. حرکت ایجاد شده در این قسمت باید توسط شیاری با شکل مشخص کنترل گردد برای مثال می توان حرکت ساپورت عرضی ماشین تراش را بیان کرد که توسط سیستم شیار دم چلچله ای هدایت می گردد.

شیار ها را از نقطه نظر اتصال نیز می توان بررسی کرد بدین صورت که برخی از شیار ها را می توان به فرمی پیاده سازی کرد که از آن ها بتوان جهت گیر کردن و یا اتصال دادن استفاده کرد برای مثال شیار های T شکل که بر روی میز ماشین های فرز قرار دارند و از آن ها جهت اتصال تجهیزات استفاده می شود.

برخی شیارها نیز جهت اتصال موقت ساخته می شوند مانند شیار جای خار که بر روی محور ها ایجاد می شود.

چنانچه شیاری را که قصد دارید پیاده سازی کنید جهت سطوح راهنمای ماشین استفاده می شود لازم است که طراحی و شکل دهی آن طوری باشد که علاوه بر هدایت و کنترل بار، بتواند نیروهای وارد شده بر بستر دستگاه را نیز دفع نماید برای این مورد می توان شیار های بستر ماشین تراش را مثال زد.

توضیحات بیشتر در مورد شیارها را می توانید در وب سایت آرنیوس مشاهده کنید

لطفا مطالعه کنید: عملیات پیشانی تراشی با دستگاه فرز چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو