ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن
دستگاه cnc منبت 8 کله

ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن

ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن: کاربرد دستگاه های سی ان سی منبت در زمینه منبت کاری کارهایی از قبیل منبت کاری مبلمان، سرویس چوب، بوفه ها، میز و صندلی و … است.

این نوع از دستگاه های cnc میتوانند در انواع 8 و 10 و 12 کله موجود باشند و هر کدام بر حسب کارایی و میزان و حجم کار انتخاب میشوند که در حال حاضر دستگاه cnc منبت 8 کله بیشترین کاربرد را در صنعت دارد.

سیستم روتاری سیستم دواری است که در برخی ماشین آلات مشاهده می شود و در مورد دستگاه های سی ان سی cnc منبت می توان گفت که زمانی بیشترین کاربرد را دارند که از نوع روتاری باشند. به کمک سیستم های روتاری می توان منبت کاری هایی دوار از قبیل دسته و پایه مبلمان و ستون ها و … را به بهترین شکل انجام داد.

مکانیزم مکانیکی روتاری به چندین روش قابل اجرا است که در این جا چند نمونه آن را ذکر میکنیم:

  • 1- نوع گیربکسی
  • 2- نوع زنجیری
  • 3- نوع کوپلینگ
  • و…

که از میان انواع ذکر شده نوع کوپلینگ و گیربکسی مناسب ترین حالت برای انتقال نیرو در روتاری است.

سی ان سی های منبت 8 کله می توانند از نظر نوع محور در انواع 3/5 محور و 4 محور باشند.

♦ بررسی CNC منبت 3/5 محور :

در این نوع سی ان سی در هنگام کار بر بروی قطعات دوار یک محور از محورهای دستگاه متوقف می شود و در ازای آن محور روتاری فعال می شود. که عمدتا محور X  از مدار خارج می گردد و در ازای آن محور روتاری وارد مدار می گردد.
در مورد سی ان سی منبت 8 کله ی 3/5 محور ذکر این نکته لازم است که این دستگاه ها دارای محور X  هستند و تنها زمانی که نیاز به کار بر روی قطعات مدور است این محور از مدار خارج می گردد و زمانی که قطعه کار به صورت تخت است هر سه محور X,Y,Z  کار می کنند.

♦ بررسی CNC منبت 4 محور :

در این نوع سی ان سی هر 4 محور به طور همزمان فعال می باشند و در نتیجه کنترلر این نوع سی ان سی باید 4 محور باشد.

مزایا :

– مزایای سیستم های 8 کله 4 محور در این است که G-CODE گیری آن بسیار ساده است این موضوع در زمینه کار با دستگاه بسیار مهم است و سرعت عمل کار را افزایش می دهد و علاوه بر این قادر خواهد بود منبت کار های پیچیده ای را پیاده سازی کند.

– از مزیت های سی ان سی منبت 3/5 کله در ارزانی آن است.

دستگاه cnc منبت 8 کله که از قابلیت روتاری برخوردار می باشند به طور معمول بر روی اجسام تخت نیز می توانند منبت کاری کنند.

نوع دیگری از تقسیم بندی CNC های منبت 8 کله داریم  که به این صورت است:

  • – دستگاه cnc سی ان سی منبت 8 کله دکل متحرک
  • – دستگاه cnc سی ان سی منبت 8 کله میز متحرک

♦ بررسی سی ان سی 8 کله دکل متحرک:

این نوع سی ان سی به طور معمول برای کارهای با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این نوع سی ان سی به این صورت است که اسپیندل بر روی دکل نصب می گردد و دکل نیز در امتداد محور Y حرکت دارد.

سی ان سی دکل متحرک نسبت به سی ان سی میز متحرک ترجیح داده میشود چرا که ساخت سی ان سی دکل متحرک نسبت به میز متحرک ساده تر است و همچنین از لحاظ هزینه سیستم میز متحرک هزینه بیشتری را طلب می کند. که از این رو در زمینه ساخت سی ان سی های کوچک نیز نوع دکل متحرک را پیاده سازی می کنند.

♦ سی ان سی 8 کله میز(CNC) متحرک(Moving table)

سیستم میز متحرک عموما در دستگاه هایی استفاده می گردد که کورس حرکت کم باشد و همچنین دکل دستگاه وزن بالایی داشته باشد. قابل ذکر است که این نوع سی ان سی ها از دقت بالاتری نسبت به سی ان سی های دکل متحرک برخوردار می باشند و همچنین به علت سنگین بودن دکل و ثابت بودن آن لرزش بسیار کمی را دارد.

و این نکته را در نظر بگیرید که سی ان سی منبت 8 کله در طول روز بین 14 تا 20 ساعت کار میکند و چنانچه که دکل این دستگاه که از وزن بالایی نیز برخوردار می باشد، دائم در حال حرکت باشد استهلاک بالایی را به دستگاه تحمیل خواهد کرد.

لطفا مطالعه کنید: کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو