دستگاه cnc برش پلاسما چیست و بررسی ساختمان آن
دستگاه cnc برش پلاسما

دستگاه cnc برش پلاسما چیست و بررسی ساختمان آن

دستگاه cnc برش پلاسما چیست و بررسی ساختمان آن: دستگاه های سی ان سی پلاسما در گروه دستگاه های برش CNC جای می گیرند،  در این دستگاه از مکانیزم پلاسما جهت برشکاری استفاده می شود و به عنوان یکی از متنوع ترین روش های برشکاری به شمار می روند. در ساخت این دستگاه ها مکانیزم ها و روش های گوناگونی استفاده می شود که هر یک از این دستگاه ها برای حوزه های خاصی از صنعت به کار می روند. برخی از دستگاه های برش پلاسما بسیار سبک و ارزان قیمت هستند و برای امور ساده استفاده می شوند و برخی دیگر از مکانیزم پیچیده و فنی بالایی برخوردار هستند و در مصارف خاصی همچون برشکاری در زیر آب استفاده می شوند.

میز دستگاه های برش پلاسما معمولا در دو نوع هستند. در نوع اول این میز ها به صورت یکپارچه ساخته می شوند و ریل های حرکتی و همچنین سیستم حرکتی با میز نگهدارنده ی قطعات یکی می باشد. در نوع دوم میز دستگاه CNC از میز نگهداری قطعات به صورت جدا است.

نوع اول بیشتر برای ساخت دستگاه هایی به کار می رود که از آن ها در برش ورق های نازک استفاده می شود و نوع دوم در ساخت دستگاه هایی استفاده می شود که برای برش ورق های سنگین از آن ها استفاده می شود.

این نکته را در زمان تهیه دستگاه در نظر داشته باشید که با برداشتن و گذاشتن ورق های سنگین از روی جرثقیل بر روی دستگاه ممکن است به شاسی صدمه و نیرو وارد شود و در نتیجه باعث دفرمه شدن دستگاه گردد.

یکی از پارامترهای مهمی که در زمان ساخت دستگاه برش پلاسما باید در نظر گرفت حذف دود ایجاد شده بر اثر برشکاری است. در دستگاه های قدیمی جهت حل این موضوع یک هواکش در زیر میز دستگاه نصب می شد و در نتیجه دود ناشی از برشکاری به بیرون هدایت می گردید اما در دستگاه های جدیدتر از حوض آب استفاده شده است. که استفاده از حوض و یا تانک آب باعث حذف دود به میزان بسیار زیادی می شود و دیگری این که باعث خنک کاری قطعه کار در حال برش نیز می شود.

در برخی از برشکاری ها ممکن است که نیاز باشد برشکاری در زیر آب صورت گیرد که در این حالت لازم است از دستگاه برش پلاسمای زیر آبی استفاده کنیم. که از نظر قیمتی این نوع دستگاه ها بسیار گران قیمت می باشند ( قیمت میلیاردی )

[su_custom_gallery source=”media: 8467,8468,8469,8470,8471,8472,8473″ limit=”7″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

/ دستگاه cnc برش پلاسما چیست و بررسی ساختمان آن /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو