بررسی واحد کنترل در دستگاه cnc
صنایع CNC و تراش

بررسی واحد کنترل در دستگاه cnc

بررسی واحد کنترل در دستگاه cnc: منظور از سیستم های کنترل در دستگاه های cnc سیستمی است که این توانایی را دارد که در حین کارکرد دستگاه محورهای دستگاه را کنترل کرده و در موقعیت مکانی خاصی قرار دهد و از بخش های مختلفی همچون موتورها، درایو، کارت های الکترونیکی، مانیتور، تابلوی فرمان، سیستم های اندازه گیری، سیستم های اپتیکی همچون انکودر و خط کش تشکیل یافته است.

اجزاء اصلی به کار  رفته در واحد کنترل عبارتست از: نوار خوان ( در سیستم های قدیمی )، میکروپروسورها، cpu، حافظه RAM ، BUFFER ، Plc ، تقویت کننده ها و …

واحد کنترل در ماشین های cnc در دو نوع مدار باز ( open loop ) و مدار بسته ( closed loop ) است

♦ واحد کنترل مدار باز:
عملیات کنترل در اینجا به صورت خطی صورت می گیرد و تنها ورودی های سیستم باعث تغییر در مقدار خروجی ها می گردند و میزان جا به جایی هر یک از محورها توسط واحد کنترل دستگاه تعیین می گردد اما عکس این عمل صورت نمی گیرد یعنی اطلاعاتی از خروجی سیستم ( محرکه ها ) به کنترلر ارسال نمی شود و لذا کنترلر از وضیعت خروجی اطلاعی ندارد و چنانچه خطایی در خروجی و یا در میزان جا به جایی محورها صورت گیرد آنگاه سیستم قادر به کشف و جبران آن نیست. این نوع سیستم در دستگاه های سی ان سی به ندرت استفاده می شود چرا که دقت دستگاه به عنوان یک پارامتر بسیار مهم در عملکرد دستگاه ها است.

♦ واحد کنترل مدار بسته:
در این نوع کنترل عملیات در یک حلقه بسته صورت می گیرد و سیستم همواره از خروجی عملیات یک فیدبک دریافت می کند. در این نوع کنترل هر گونه تغییر در موقعیت محور ها از طریق یک فیدبک ( یا بازخورد ) به کنترلر ارسال می شود و سیستم کنترلی شروع به بررسی و مقایسه مقدار فیبدک با مقدار اصلی می کند و در صورتی که نیاز به اصلاح باشد توسط واحد کنترل خطا را اصلاح می کند. سیستم های کنترل حلقه بسته که سرعت و موقعیت را کنترل می کنند سیستم های سروو مکانیزم گفته می شوند و به موتورهایی که برای این منظور استفاده می شوند سروو موتور اطلاق می گردد.  کنترل حلقه بسته از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

لطفا مطالعه کنید: بررسی نرم افزار ماشین در دستگاه cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو