دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
»   دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته  »   معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن
7,777 بازدید
۱۲ دی ۱۳۹۴ , ساعت ۲۰:۲۰

معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن

  :

معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن: مته ها و گرد بردها انواع مختلفی دارند از جمله گرد بر mdf، چوب، سرامیک، استیل، مته گرانیت، چوب، گازور، الماسه، ۴ شیار، کونیک، کبالت  و …. که در این قسمت می توانید انواع مته ها و  گردبر ها و کاربرد هر یک را مطالعه کنید.

♦ گردبر MDF :

این ابزار مناسب ایجاد انواع سوراخ و برش دایره ای شکل بر روی ورق های MDF است و در ابعاد و اندازه های مختلفی در دسترس قرار دارند. این گرد بر از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار نیست و چنانچه تصمیم به استفاده از آن برای فولاد دارید بهتر است که فولاد از نوع فولاد پر آلیاژ با استحکام مکانیکی کم باشد.

drill - hole saw mdfdrill - hole saw mdf 2
 گردبر های MDF گردبر های MDF

 

♦ گردبر چوب :

این نوع گرد بر نیز مانند گرد برد MDF مناسب جهت ایجادسوراخ بر روی ورق های چوبی است و با انتخاب گرد بر مناسب می توان سوراخ هایی با ابعاد و عمق متفاوتی را بر روی چوب ایجاد نمود.

drill - hole saw wood
 drill - hole saw wood 2
 گردبر های چوب گردبر های چوب

 

♦ گردبر سرامیک :

سرامیک ها بخش عمده مواد تشکیل سرامیک ها از مواد غیر فلزی و غیر آلیاژی است و از نظر شیمیایی مخلوطی از خاک رس و ماسه می باشند، با استفاده از این گرد بر می توان بر روی مواد سرامیکی مختلف مانند کاشی، سفال، چینی عملیات سوراخکاری را انجام داد.

 

drill - hole saws diamond 2drill - hole saws diamond
 گردبر کاشی،سرامیک،گچ سفالگردبر کاشی،سرامیک،گچ سفال

 

♦ گرد بر استیل :

استیل ها موادی هستند که از موادی فولادی با قدرت و مقاومت بالایی در برابر خوردگی ساخته شده اند، با توجه به ساختمان این نوع فلزات باید گردبر مورد نظر از قدرت مناسبی برخوردار باشد. این نوع گردبر باید در مکان خود و بر روی سه نظام با دقت مناسبی محکم قرار گرفته باشد در غیر این صورت ممکن است به سطح قطعه کار و یا خود گرد بر آسیب وارد گردد، در هنگام سوراخکاری فلزات نرم کار را  با سرعت بالا ماشین کاری کنید و برای فلزات سخت از سرعت و دور کم استفاده کنید، سرعت بالا در هنگام سوراخکاری فلزات سخت باعث سوختن و تغییر شکل گردبر و یا مته می گردد.

drill - style Hole Sawsdrill - style Hole Saws 2
 گردبر های استیل آهن و .. گردبر های استیل آهن و ..

 

♦ مته گرانیت :

گرانیت نوعی سنگ است که از سختی بسیار بالایی برخوردار است و همچنین از دانه های درشتی تشکیل شده است لذا مته مورد استفاده برای این نوع سنگ باید قدرتمند باشد و با توجه به حرارت ایجاد شده در هنگام سوراخکاری لازم است این مته با آب و یا مواد خنک کننده مناسب همواره خنک نگه داشته شوند، بر روی دستگاه های دریل گزینه ای تحت عنوان سوراخکاری ضربه ای وجود دارد که باعث سهولت در سوراخکاری مواد سنگی و گرانیتی می شود. 

drill - Granite Drill Bitdrill - Granite Drill Bit 2
مته گرانیتمته گرانیت

 

♦ مته چوب :

چوب دارای ساختمان نرمی است و در اصلاح خوش برش می باشد لذا مته مورد استفاده برای چوب نیاز به سختی بالایی ندارد و از همین رو نیز دارای قیمت کمتری است.  برای سوراخکاری چوب می توان از سایر مته ها از جمله مته اهن استفاده نمود.

drill - wood Drill Bitdrill - wood Drill Bit 2
مته چوبمته چوب

 

♦ مته گازور :

در صنعت کمد سازی و کابینت سازی از لوله های مخصوصی تحت عنوان لوله گازور استفاده می شود که با نام لولای مخفی نیز شناخته می شوند، جهت نصب این لولا ها نیاز به نوع خاصی از مته با نام مته گازور است.

drill - forstner drill bitdrill - forstner drill bit 2
مته گازورمته گازور

 

♦ مته الماسه :

منه الماسه از نظر ظاهری بسیار مشابه با مته چوب و فلزات است، نوع این نوع مته باید استحکام خاصی داشته باشد و دیر کند شود لذا معمولا نوک این نوع مته از جنس فولاد کاربید است، لذا سختی و دوام مناسبی را دارا است. با استفاده از این نوع مته می توان بر روی انواع سنگ و بتون عملیات سوراخکاری را انجام داد.

drill - Diamond drill bit drill - Diamond drill bit 2
 مته الماسهمته الماسه

 

♦ مته ۴ شیار :

این نوع مته مورد استفاده جهت دریل بتن کن است و حداکثر قطر سوراخکاری با این نوع مته تا قطر ۳۰ میلی متر است و معمولا در سه سایز ارائه می شود  

drill - Carbide Tipped Drill Bitdrill - Carbide Tipped Drill Bit 2
 مته ۴ شیار مته ۴ شیار

 

♦ مته ۵ شیار :

این نوع مته نیز مانند مته ۴ شیار برای استفاده در دریل های بتن کن است اما با این تفاوت که مته ۵ شیار این امکان را دارد که قطر بیشتری را سوراخکاری نماید و  قسمت اتصال آن دارای ۴ شیار می باشد. از این مته جهت سوراخ کاری با قطرهای بالاتری نسبت به مته ۴ شیار استفاده می شودو از نظر قدرت و بزرگی دارای سر الماسه قوی تر و بزرگتری هستند.

drill - Carbide Tipped Drill Bit 5 shiyardrill - Carbide Tipped Drill Bit 5 shiyar 2
 مته ۵ شیارمته ۵ شیار

 

♦ مته آهن :

جهت سوراخکاری بر روی فلزاتی از قبیل : چدن، آهن و استیل از این نوع مته استفاده می شود.

drill - Iron drill bitdrill - Iron drill bit 2
 مته آهنمته آهن

 

♦ مته کونیک :

مته های کونیک انواع مختلفی دارند مانند مته کونیک کبالت دار، مته کونیک LX، مته کونیک سیاه و سفید، مته کونیک کبالت دار امگا. به دلیل اینکه نوک این مته ها در مقایسه به سایر مته های ساده با سطح کار درگیری بیشتر دارد، گرمای تولید آن  بالا خواهد بود که لازم است با آب خنک شود. از این مته معمولا برای سورخکاری در سایز های بزرگ استفاده می شود و جهت افزایش طول عمر این مته ها بهتر است که سوراخکاری را با دور کم انجام دهید.

drill - mate konik
 مته کونیک

 

♦ مته کبالت :

کبالت فلزی است با علامت شیمیایی CO ، این آلیاژ دیر گداز است و مقاومت بالایی در برابر فرسایش و آسیب در برابر کارکرد بالا دارد این نوع مته از جنس کبالت است و جهت سوراخکاری آهن، استیل و فولاد های ساخته شده از آلیاژ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

drill - Cobalt Drill Bit 2 drill - Cobalt Drill Bit
مته کبالتمته کبالت

 

مته آهن کوتاه :

کوتاه بودن ابعاد این مته احتمال شکستن آن را در هنگام سوراخ کاری کاهش می دهد، این نوع مته برای سوراخکاری ورق های فلزی با ضخامت کم مناسب است.

drill - Iron drill bit small 2drill - Iron drill bit small
مته آهن کوتاهمته آهن کوتاه

 

♦ مته آهن بلند :

این نوع مته بر خلاف مته آهن کوتاه برای ورق های با ضخامت و عمق زیاد مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل بلند بودن و خاصیت ارتجاعی امکان شکستن این نوع مته وجود دارد، لذا بهتر است جهت سوراخکاری از دور کم استفاده کنید.

drill - Iron drill bit long 2drill - Iron drill bit long
مته آهن بلندمته آهن بلند

 

♦ مته آلومینیوم :

از این نوع مته برای سوراخ کاری بر روی فلزات نرم از قبیل آلمینیوم مس و برنج استفاده می شود

drill - Aluminum drill bitsdrill - Aluminum drill bits 2
مته آلومینیوممته آلومینیوم

مطالعه کنید: بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی

,, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

جهت مشاهده تمام مطالب مربوط به این مبحث لطفا کلیک کنید >>> دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته

ماشین cnc سوراخکاری صفحات فولادی DADE Heavy: دستگاه های سی ان سی سوراخکاری دارای مدل های متنوع و گوناگونی هستند که در این قسمت یک نمونه از این دستگاه ها را مورد بررسی قرار می دهیم.بررسی ماشین سوراخکاری صفحات فولادی...
ماشین cnc سوراخکاری صفحات فولادی AK YAPAK یکی از برنده های مطرح در زمینه دستگاه های سوراخکاری و خمکاری است و توانسته قابلیت های بسیار خوبی را از خود نشان دهد که در این قسمت این برند را بررسی می...
بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی: یکی از مهارت هایی که امروزه در صنعت زیاد مورد توجه قرار می گیرد حرفه ی دریل کاری می باشد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم و انواع دریل و عملکرد هر یک...
بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری: ماشین های سوراخ زنی یا به عبارتی دیگر ماشین های دریل روز به روز در حال گسترش هستند و انواع  و اقسام از این ماشین ها روانه بازار شده است. ورود ماشین های نسل جدید...
کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله بررسی ساختار دستگاه cnc منبت ۸ کله نکات فنی کار با ماشین cnc چوب منبت کاری ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن
دستگاه CNC منبت 8 کله
 • محصولات داخلی

 • گالری برخی از ماشین آلات خارجی

 • به صفحه رسمی ما در تلگرام بپیوندید
  https://telegram.me/arnius
  arnius@ 

  تبلیغات
 • تبلیغات
 • کاربردها

 • دسته های محصولات

 • This site is protected by WP-CopyRightPro