عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات (قیمت+ساختار)
خرید فروش دستگاه cnc حکاکی لیزر

عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات (قیمت+ساختار)

عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات (قیمت+ساختار): دستگاه برش لیزر CNC فلزات چگونه کار می کند ؟ نحوه کار دستگاه برش لیزر سی ان سی فلزات در برش ورق آهن، آلومینیوم و به سوالاتی در این زمینه را پاسخ می دهیم .

دستگاه برش لیزر سی ان سی فلزات (Laser Cutting CNC Machine ) فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود؛ و نوعاً از این فناوری در زمینه صنعت استفاده می‌شود. لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد.

بدیهی است که برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود .

تاریخچه دستگاه برش لیزر CNC فلزات

اولین ماشین برش لیزر جهان در سال ۱۹۷۰ اختراع شد.در طول ۳۰ سال گذشته ، با گسترش مداوم برنامه و بهبود مستمر دستگاه CNC برش لیزر ، بسیاری از شرکت ها برای برآوردن تقاضای بازار از جمله دستگاه برش لیزری پلیت دو بعدی مشغول تولید دستگاه های مختلف برش لیزری شده اند. 

سی ان سی ( CNC) یعنی چه ؟

کلمه ی CNC مخفف Computer Numercial Control است. در نتیجه دستگاه های CNC به ماشین هایی گفته می شود که توانایی کنترل عددی دارند . در واقع همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کد و منطق ریاضیاتی را دارد. حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترلگر دستگاه می باشد و نیاز به کار بیشتر نیست . با نوشتن برنامه های حرکتی آنهم فقط برای یکبار ، دیگر دستگاه این عمل را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهیم تکرار می کند  البته دیگر نیازی به حضور اپراتور ندارد . 

هر دستگاه CNC یک بخش کنترلگر دارد که ،بخش اصلی یک دستگاه سی ان سی می باشد. در صنعت این بخش با نام کنترلر CONTROLER  خوانده می شود. یک دستگاه CNC  از هر نوع (برش ، تراش،فرز ،سنگ،ابزار تیز کن،تزریق ،پرس و…) بیشتر با نوع کنترلرش شناخته شده است . مطمئنا آموزشی که به اپراتور ها داده میشود در اصل براساس کنترلر این دستگاه ها می باشد.

عملکرد دستگاه برش لیزر CNC فلزات

فرآیند ماشین برش لیزری چگونه است؟

اشعهٔ لیزر از طریق تحریک مواد مولد لیزر توسط تخلیهٔ الکتریکی یا تابش یک لامپ در یک محفظه بسته تولید می‌شود . با تحریک مادهٔ مولد لیزر، پرتو با استفاده از تکه‌ های آینه منعکس می‌شود تا انرژی لازم برای تبدیل شدن به یک جریان نور تک‌ رنگ منسجم را به دست آورد. آینه یا فیبر نوری معمولاً برای هدایت نور منسجم به لنز دستگاه استفاده می‌شود . این لنز در نقطهٔ کاری دستگاه متمرکز شده‌است. باریک‌ ترین قسمت پرتو متمرکز شده قطری کمتر از ۰/۳۲میلی‌متر دارد.

عملکرد دستگاه برش لیزر CNC فلزات به چه صورت است ؟ 

ابتدا اشعه لیزری از هد دستگاه بر روی جسمی که قصد برش یا حکاکی آن را داریم تابیده می‌شود . سپس این پرتوی لیزری با توجه به میزان قدرتی که برای آن تعریف شده‌ است قطعه را برش می‌دهد .

بازار صنعت آرنیوس مرکز خدمات و مشاوره عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات (قیمت+ساختار) جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

و یا موجب تصعید آن می‌شود (حکاکی) و در پایان قسمت‌ های برش خورده با گاز فشار بالا از روی جسم برداشته شده تا سطح صاف و صیقلی قطعه اصلی باقی بماند . سورس دستگاه برش لیزر سی ان سی با تامین انرژی خود از یک  منبع نیرو ،  پرتو نور را تولید می کند . پرتو به سطحی بازتاب کننده ( آیینه) تابیده می شود . پرتو نوری بازتاب شده در نازل دستگاه لیزر فایبر در یک نقطه به نام لنز متمرکز شده و بر روی قطعه تابیده می شود و برش را انجام می دهد .

جنس پرتو های لیزر از چیست ؟

دستگاه برش لیزر CNC فلزات می‌توانند انواع مختلفی از لیزر را ایجاد نمایند . این لیزر ها با اسامی: لیزر گازی ، لیزر شیمیایی ، لیزر رادیو اکتیو ، لیزر جامد شناخته می‌ شوند بیشترین استفاده در صنعت تنها از دو نوع لیزر گازی و لیزر جامد است . این دو نوع لیزر خود از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده‌اند . به عنوان مثال می‌توان گفت که در بین لیزر های صنعتی، گازی Co2 بیشترین میزان استفاده را دارد . چرا که از آن برای برش و ایجاد حکاکی بر روی انواع مختلف وسایل اعم از فلزات و غیر فلزات می‌توان استفاده نمود . 

جزییات دستگاه برش لیزر CNC فلزات

دستگاه برش لیزر CNC فلزات شامل لنز ، مجرای لیز ، جریان گاز ، خطوط برش ، مواد مذاب ، سطوح برش ، نازل ، مسیر برش می باشد

مزایای دستگاه برش لیزر CNC فلزات چیست ؟

 • در برش لیزر cnc شما نیازی به شیوه های سنتی (قالبسازی و پرسکاری) ندارید و قطعات بعد از برش لیزر CNC نیاز به ماشین کاری مجدد نیست.
 • در برش لیزر هیچ گونه سوختگی بر روی سطح کار و پلیسه پشت کار مشاهده نخواهد شد.
 • در برش توسط اشعه ليزر CNC, از آنجا که اشعه به صورت کانونی می تابد, قطعات قبل و بعد از برش تغییر دمای نا محسوسی دارند در نتیجه خواص مكانيكي و فيزيكی متریال مورد استفاده حفظ می گردد.
 • با توجه به توان بالای منبع تولیدکننده ليزر دستگاه هاي ليزر سرعت بالایی براي برش ليزری قطعات دارند.
 • در تكنولوژی برش ليزر فلزات, طرح های پيچيده و نقشه های دو بعدی و هر نقشه طراحی شده توسط ابزاری مثل اتوکد و… به راحتی قابل پیاده سازی می باشند.
 • در برش ليزر فلزات بر روی قطعه ای که برش می خورد هیچ گونه فشار فیزیکی اعمال نمی شود و در نتیجه شاهد له شدگی در لبه های قطعات نخواهیم بود.
 • فلزات با دقت بسيار بالایی بریده می شوند که این دقت برحسب ضخامت قطعه متفاوت می باشد.
 • دقت بسیار بالا در برش بدون ایجاد پلیسه تا 0.1 میلیمتر
 • ایجاد هر نوع شکل دلخواه و پیچیده در قطعه بر اساس خواست مشتری بدون محدودیت
 • صافی سطح بالا
 • عدم وجود تمرکز تنش
 • عدم سوختگی ناشی از برش
 • ضایعات کم متریال
 • ایجاد سوراخ و شیارهای بسیار ریز تا 1 میلیمتر

برای مشاوره و خرید دستگاه برش لیزر سی ان سی فلزات و اطلاعات بیشتر در زمینه عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات (قیمت+ساختار) با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو