کاربرد و عملکرد فلایویل در ماشین های cnc

کاربرد و عملکرد فلایویل در ماشین های cnc
10/11/2016

کاربرد و عملکرد فلایویل در ماشین های cnc: فلایویل یک قطعه قرص مانند و دوار است که ذخیره کننده گشتاور زاویه ای می باشد. فلاویل ها در برابر تغییرات میزان سرعت درون خود، مقاومت نشان می دهند و این مسئله باعث می شود که در هنگامی که یک گشتاور نامنظم به آن اعمال شود، در جهت یکنواخت نگه داشتن آن کمک نماید.

فلایویل ها همچنین با استفاده از موتورهای کوچک جهت ذخیره انرژی در مدت زمان های طولانی تر و آزاد نمودن آن در زمان های کوتاه تر مورد استفاده قرار می گیرد. با این روش می توان در یک دوره کوتاه قدرت را افزایش دهند.

هرچه سرعت دورانی این قطعه افزایش یابد آنگاه انرژی آن نیز افزایش خواهد یافت و در اصطلاح انرژی در آن ذخیره می گردد.

کاربرد فلایویل معمولا در دو دسته از ماشین آلات است:
1- ماشین آلاتی همچون پرس و گیوتین که نیازمند این هستند که در مدت زمان اندکی نیروی زیادی را وارد کنند.
2- ماشین آلاتی همچون کمپرسورها و متورهای احتراقی که استفاده از فلاویل در سرمیلنگ می تواند به یکنواخت سازی گشتاور کمک کند.

اما کاربرد فلایویل ها در ماشین آلات cnc: بسیار پیش آمده که در حین انجام ماشینکاری جریان برق قطع شده و در نتیجه ابزار در حین براده برداری متوقف می گردد و با توجه به حساس بودن قطعه کار ممکن است که دیگر اندازه های نهایی با اندازه مطلوب تطابق و همخوانی نداشته باشد.

در چنین مواقعی که حساسیت کار بالا است و دستگاه هرگز اجازه توقف ندارد از یک ذخیره کننده انرژی استفاده می کنند، که این ذخیره کننده انرژی فلایویل است. یعنی انرژی به صورت مکانیکی در این قطعه ذخیره شده و در زمان قطع برق مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه کنید: بررسی اجزاء ماشین های cnc

نظرات کاربران