کاربرد دستگاه وایرکات و تخلیه الکتریکی EDM

06/06/2016

کاربرد دستگاه وایرکات و تخلیه الکتریکی EDM:  یکی دیگر از روش های برش استفاده دستگاه های وایرکات و یا تخلیه الکتریکی است. در این روش برش کاری به منظور براده برداری هیچ گونه تماسی مابین قطعه کار و الکترود وجود ندارد و در نتیجه در این نوع برش نیازمند نیروی فیزیکی نیستیم و اساس براده برداری و برش کاری بر مبنای ایجاد جرقه بین الکترود و قطعه کار است و این جرقه ها که حرارتی بین 8000 تا 12000 سانتی گراد دارند باعث براده برداری از روی قطعه می شوند.

کاربردها و مزایای دستگاه های وایرکات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
– با استفاده از این دستگاه می توان قطعاتی را که قابلیت براده برداری کمی دارند را بدون نیاز به سرمایه گذاری بسیار به راحتی برش داد.
– برش کاری با این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است و با آن می توان چرخ دنده های داخلی و کلا هر قطعه ظریفی را برشکاری کرد.
– این روش دقت بالایی دارد لذا از آن می توان در ساخت قالب های پرس، اکستروژن و نمونه سازی استفاده کرد و عمده کاربرد این دستگاه، در صنعت قالب سازی به خصوص در زمینه ساخت قالب های سنبه و ماتریس و همچنین ساخت اشکال پیچیده مسی به عنوان مدل برای اسپارک کاری می باشد.
– به علت برخورداری از سیستم کامپیوتری نیاز به دخالت مستقیم اپراتور نیست و اپراتور می تواند به طور همزمان بر روی چند دستگاه نظارت داشته باشد.
– این روش نیاز به ساخت ابزار ندارد و تنها وسیله برش آن یک سیم نازک می باشد.
– هزینه های برش کاری قطعات بسیار کاهش می یابد.
– این دستگاه ها توانایی برش تا 5 محور را دارا هستند. بدین صورت که محورهای X,Y,Z محور های اصلی و محورهای U,V محورهای با زاویه دلخواه می باشند.

 

 

برخی از نمونه دستگاه های وایرکات موجود در صنعت را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

کاربرد دستگاه وایرکات و تخلیه الکتریکی EDM

نظرات کاربران