کاربرد انواع شيارهای ایجاد شده با دستگاه فرز
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

کاربرد انواع شيارهای ایجاد شده با دستگاه فرز

کاربرد انواع شيارهای ایجاد شده با دستگاه فرز : مبحث مربوط به شیار تراشی در بخش قبلی در وب سایت بازار صنعت آرنیوس مورد بررسی قرار گرفت و در این قسمت این مبحث را باز تر می کنیم. افزایش آگاهی در مورد کاربرد و نحوه استفاده از شیار ها می تواند باعث شود که توانایی شما در ساخت و پیاده سازی آن ها افزایش یابد.

ایجاد شیار بر روی قطعات مختلف به منظور رسیدن به یکسری هدف های خاص است. یکی از پارامترهای مهم در مورد شیار شکل هندسی آن است به طوری که می تواند توانایی و خصوصیات ویژه ای را به آن بدهد و می تواند نوع کاربرد آن را مشخص کند. در ادامه به بررسی انواع شیار و کاربرد هریک می پردازیم

♦ شیار راست گوشه: فرو رفتگی ای با مقطع مربع و یا مستطیل شکل که در یک مسیر مستقیم بر روی یک سطح ایجاد می گردد را شیار راست گوشه می گوییم. کاربرد شیار راست گوشه در راهنماهای تخت قطعات متحرک و بر روی سطوح راهنما است.

نمونه ی دیگری از این شیار که ممکن است بسیار مشاهده کنیم شیار جای خار بر روی محورهای استوانه ای است. شیارهای راست گوشه که بر روی سطح میله ایجاد می شود در دو نوع باز و بسته هستند و معمولا از آن ها جهت قرار گیری خار استفاده می شود.

♦ شیار V شکل: این شیار از دیگر شیارهای پر کاربرد می باشد، در مورد این نوع شیار توجه داشته باشید از آنجا که لازم است در هنگام تماس دو قطعه به یکدیگر کمترین اصطکاک را داشته باشیم باید این نوع شیار، سطحی کاملا صیقلی داشته باشد از همین رو سطوح شیار V را پس از تولید شابر و یا سنگ زنی می نمایند.

این نوع شیار ها می توانند نیروهای جانبی وارده را بهتر تحمل کنند و همچنین مانع از خارج شدن قطعه کار از مسیر گردند و یا می توانند حرکتی بدون انحراف را برای قطعه کار ایجاد کنند که همه این موارد به دلیل شکل هندسی خاص آن است. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که شیارهای V شکل را به طول کاملا شبیه V نمی سازند بلکه معمولا انتهای شیار را تخت در نظر می گیرند. مناسبترین زاویه داخلی برای شیارهای V شکل 90 درجه است.

نمونه بسیار بارز از این نوع شیار که در صنعت تراشکاری بسیار مشاهده شده است راهنمای ماشین های تراش می باشد. در صورتی که اطراف یک میله گرد را به فرم شیارهای راست گوشه و یا V شکل کم عمق فرزکاری کنیم آنگاه توانسته ایم یک هزار خاری بسازیم. از دیگر کاربردهای شیارهای V شکل استفاده به عنوان تکیه گاه قطعات گرد است البته در این حالت ابعاد باید بزرگ باشد.

♦ شیارهای T شکل: این نوع شیار همان طور که از نامش پیداست شبیه T است و به دلیل شکل خاص لبه ها ، از آن می توان برای گیر کردن لبه های سرپیچ جهت اتصال استفاده کرد. این نوع شیار را بر روی میز بسیاری از ماشین آلات فرز و دریل می توان مشاهده کرد که با استفاده از آن می توان وسایل نگهدارنده همچون گیره را به میز کار محکم بست. مستطیل شکل بودن قسمت پایین این نوع شیار باعث می شود که گل پیچ چرخش نکرده و در جای خود ثابت بماند.

در هنگام ساخت این نوع شیار دقت داشته باشید که ارتفاع لبه T به اندازه ای باشد که تحمل فشار و نیروهای وارد شده از طرف پیچ را داشته باشد.

♦ شیار دم چلچله ای: شیارهای دم چلچله ای به دو صورت داخلی و خارجی بر روی قطعات ایجاد می گردد. در این نوع شیار حرکت قطعه متحرک بر روی آن به صورت دقیق تر انجام می شود و به دلیل شکل شیار درگیری دو قطعه به صورت تضمین شده خواهد بود به طوری که هیچ گونه انحراف از مسیر را نخواهیم داشت. در مکانیزم های حرکت خطی استفاده از این نوع شیار مرسوم تر است چرا که هدایت صحیح حرکت قطعات را در آن ها شاهد هستیم.

یک نمونه بسیار شاخص از شیار دم چلچله ای سوپرت عرضی دستگاه تراش است. در این نوع شیار در صورتی که لقی بین دو قطعه وجود داشته باشد، جهت گرفتن لقی از قطعه منشوری به نام شمشیری بهره برده می شود. زاویه ای که برای شیار دم چلچله ای در نظر گرفته می شود معمولا 60 درجه است.

مطالعه کنید: بررسی پارامترهای مهم ماشینکاری در دستگاه فرز cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو