صنایع CNC و تراش

چند پارامتر مهم در زمان خرید اسپیندل موتور

چند پارامتر مهم در زمان خرید اسپیندل موتور: در زمان خرید اسپیندل موتور چند پارامتر مهم می باشند که در ادامه به بررسی این پارامترها می پردازیم

اولین پارامتر قیمت است . ارزان بودن و یا گران بودن دلیل بر بد و یا خوب بودن یک اسپیندل نیست . یکی از پارامترهای مهم قیمت شرایط موجود بودن در بازار ایران است . بعضی وقتها موتورهایی دیده می شود که خوب نیستند اما به دلیل تبلیغات کذایی و در انحصار بودن قیمت عجیبی روی اسپیندل گذاشته می شود . مثلا می گویند اسپیندل آب خنک از اسپیندل هوا خنک بهتر است چون از لحاظ صدایی قابل قیاس باهم نیستند . اسپیندل آب خنک صدای بسیار ناچیزی دارد اما صدای اسپیندلهای هواخنک زیاد است .

جالب است که این مطلب نقش بسیار کمی در تعیین نوع اسپیندل دارد . چون مثلا در سی ان سی روتر چوب، صدای تراشیدن چوب آنقدر زیاد است که صدای اسپیندل در کارگاه گم می شود و صد البته زمانیکه دستگاه مشغول تراش و براده برداری نیست نیز دلیلی بر روشن بودن اسپیندل وجود ندارد .

از سویی دیگر اسپیندلی که با آب خنک می شود پس داغ است و در صورتیکه جریان آب در موتور وجود داشته باشد و آب سختی گیری نشده باشد ، همانند کتری و سماور منزلمان که در جداره های آن لایه رسوبات قرار دارد، داخل لوله های جداره موتور رسوبات قرار می گیرد و کم کم لایه ای عایق بین آب و پوسته موتور تشکیل می شود و اسپیندل موتور بعد از گذشت زمانی همانند لوله آب گرم حمام ( آب سرد رسوبات بسیار کمتری دارد ) رسوب دار می شود و شرایط برای داغ کردن و سوختن موتور مهیاتر می شود.

از یک سو دیگر فروشندگان این موتورها توضیح نمی دهند که چرا شرکتهای تراز اول جهان در ساخت اسپیندل موتور نظیر HSD که تنوع بسیار زیادی در محصولات خود دارند، اسپیندل موتور آب خنک ندارند؟ و بیشتر این قبیل موتورها چینی و تایوانی می باشند! صد البته آب خنک بودن دلیل بر بد بودن و یا خوب بودن نیست . من فقط خواستم جهت تصمیم گیری برای خرید موتور اسپیندل توجه شما را به چند نکته توجه کرده باشم .

اسپیندل موتورهای معروف جهان دارای رقبای زیادی هستند که با نام خود آنها و دقیقا مشابه خود آنها تولید می کنند و به فروش می رسانند . موتور HSD اصل ایتالیا که روی دستگاه چینی با قیمت بسیار نازل بسته شده شک برانگیز است . به خصوص زمانیکه برای نصب دستگاه می رویم می بینیم شفت اسپیندل موتور ایتالیایی ما در اثر رطوبت زنگ زده است و این قضیه ما را به تقلبی بودن مشکوک می سازد.

قیمتهای بسیار متنوع از یک مارک اسپیندل آدم را در خرید دل چرکین می کند . نمی داند اینکه به قیمت گران خریده آیا اصلی است و یا فروشنده برای اصلی جلوه دادن آن قیمت بالایی روی آن گذاشته است؟ یک فروشنده، مدرک ارائه می دهد که ما نماینده انحصاری فلان مارک در خاورمیانه هستیم اما 4 شرکت دیگر می گویند هرچی فلان شرکت قیمت داد ما زیر قیمت آن به شما می دهیم . یکی از آنها خود را وارد کننده اصلی می داند . دوتای آنها از ترکیه و چهارمی می گوید کاری به این حرفها نداشته باش. از آنجاییکه اسپیندل موتور از لوازم بسیار مهم در سی ان سی می باشد روی خرید آن دقت کنید .

البته گله بسیار سنگینی از موتورسازهای ایرانی است و آن اینکه یک نفر در ترکیه که هیچ سابقه و اسم و رسمی در موتور سازی ندارد و صرفا بخاطر آشنایی با یکی از فروشندگان قطعات سی ان سی در ایران پروفیل آلومینیومی می خرد و سر و ته اسپیندل را با آلیاژی بسیار بد و به روش دایکست ریخته گری بدی می کند بگونه ای که داخل آن سرشار از حباب است در مدت کوتاهی جای بلبرینگ گشاد می کند . فن بدی طراحی می کند بگونه ای که شدیدا گوش خراش است و به دلیل جنس بد پلاستیک آن تند و تند پره های آن می شکند و بلبرینگش گریپاچ می کند و …. چنین موتوری وارد ایران می شود . در سطح زیاد و با قیمت بالا فروخته می شود . قطعا مشکلات یکی یکی خود را نشان می دهد و آن شخص ترکیه ای از سودی که از جیب ایرانی برده به اصلاح طرح هایش می پردازد . می فروشد ، سود می کند و اصلاح می کند و اندک اندک تبدیل به یک اسپیندل موتور ساز بزرگ می شود . اهم بازار این آقا در ترکیه نیست بلکه بیشتر آن در ایران است.

در خرید اسپیندل موتور به توان واقعی مورد نیاز دستگاهتان توجه کنید . در یک دستگاه منبت که 12 اسپیندل دارد اگر اشتباه طراحی و تصمیم گیری کنید دو ضرر بزرگ خواهید کرد . اولین آن قیمت بالای اولیه جهت خرید اسپیندل ها و دوم قیمت دائم و همیشگی پول برق به دلیل عدم نیاز به توان موتورها . به یک مثال ساده بسنده می کنم . یک پایه مبل در دستگاه منبت حدود یک ساعت زمان نیاز دارد تا بزور کامل تراشیده شود . میزان براده برداری به دلیل ظرافت کار پایین است و در نهایت و بعد از یک ساعت کار شما حدود یک استامبولی خاک اره چوب خواهید داشت . درحالیکه یک موتور 4 کیلووات اگر کارش رنده کاری باشد در حدود یک ساعت می تواند یک کامیون ده چرخ خاک اره چوب تولید کند . اسپیندل 4 کیلووات ( 5.5 اسب ) که از روی چوب سه دهم میلیمتر سه دهم میلیمتر باربرداری می کند گویا بهش توهین شده و او در جواب توهینی که بهش شده پول برق کلانی را برای شما به ارمغان می آورد . حال اگر 12 عدد اسپیندل روی یک دستگاه نصب باشد چه خواهد شد. چند پارامتر مهم در زمان خرید اسپیندل موتور

spindel005

 

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو