نکات مهم در هنگام خرید و یا ارتقای cnc
صنایع CNC و تراش

نکات مهم در هنگام خرید و یا ارتقای cnc

نکات مهم در هنگام خرید و یا ارتقای cnc : چنانچه به منظور فروش و یا افزایش بهره وری دستگاه سی ان سی تصمیم به ارتقای آن گرفته اید و یا تصمیم به خرید یک دستگاه cnc گرفته اید لازم است یکسری نکات مهم را مد نظر داشته باشید.

♦ نیروی متخصص : قبل از خرید و تهیه دستگاه CNC این اطمینان را حاصل کنید که در زمینه وجود اپراتور متخصص به طور حتم تامین هستید.

♦نوع و قدرت استپر موتورها و سرو موتورها : سروو موتور نسبت به استپر موتور از دقت بالاتری برخوردار است و به همان طبع قیمت آن نیز بیشتر می باشد. در اجرای کارهای دقیق و سه بعدی استفاده از استپر موتور توصیه نمی گردد.

میزان قدرت موتور های مورد نیاز باید متناسب با نوع کار انتخاب گردد. برای نمونه برای یک دستگاه CNC چوب 120 * 80 CM ، موتوری با قدرت 400 وات مناسب می باشد. در انتخاب موتور برای محور Z سعی کنید که از نوع ترمز دار باشد.

♦ نوع برند موتور مورد استفاده : در بازار انواع و اقسام موتور با برند های مختلف را می توان مشاهده نمود، مناسب تر این است که موتوری را انتخاب کنید که از پشتیبانی و خدمات پس از فروش خوبی برخوردار باشد.

در واقع شناسه یک دستگاه CNC موتور آن می باشد.

♦ ابعاد محور های ماشین : در انتخاب ابعاد محور ها، همواره حداکثر ابعاد را برای قطعه کار در نظر بگیرید، چرا که در صورت نیاز به افزایش و ارتقا کورس های دستگاه باشد این کار عملا امکان پذیر نیست و از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

♦ نوع اسپیندل : اسپیندل می تواند به صورت ساده و یا از نوع Tool change باشد و در صورتی که در حین اجرای کار تعویض ابزار زیادی دارید از اسپیندل Tool change باید استفاده کرد

♦ سرعت اسپیندل : سرعت اسپیندل بستگی به نوع کار دارد و این سرعت معمولا برای چوب 24000 rmp ، برای سنگ 18000 rpm و برای طلا 36000 rpm در نظر گرفته می شود.

♦قدرت اسپیندل : قدرت اسپیندل معمولا با توجه به نوع کار تعیین می شود و این قدرت برای چوب معمولا 3kw ، برای سنگ 6kw و برای طلا برابر با 5 کیلو وات در نظر گرفته می شود.

♦سیستم خنک کننده : سیستم خنک کننده در اسپیندل در دو نوع آب خنک و هوا خنک است و معمولا نوع آب خنک ترجیح داده می شود چراکه از نظر آلودگی صوتی در سطح پایین تری است اما قیمت آن بیشتر است.

♦سیستم محور ها : سیستم محور ها در CNC می تواند در دو نوع بال اسکرو و یا دنده و شانه باشد که البته نوع بال اسکرو مناسب تر است اما در طول های زیاد جواب گو نیست. توجه بفرمایید که از سیستم های پیچ و مهره ساده استفاده نکنید چرا که به مشکلات متعددی برخورد خواهید کرد.

♦سیستم فرمان : سیستم فرمان می تواند در دو نوع کنترلر و نوع کامپیوتر باشد

♦ ابعاد دستگاه : حجم دستگاه باید متناسب با محیط کاری باشد و محل نصب دستگاه به همراه متعلقات آن باید از پیش تعیین شده باشد.

♦ فیکسچر نگهدارنده قطعه : قدرت فیکسچر و همچنین سرعت آن در باز و بسته شدن بسیار مهم است.فیکسچرهای از نوع مکشی یا وکیوم سرعت تعویض قطعه را بالا می برند.

♦ نحوه جمع آوری براده ها : این مسئله به خصوص در تراشکاری بر روی طلا بسیار با اهمیت است

♦ آلودگی صوتی دستگاه : ایجاد سر و صدا و آلودگی صوتی دستگاه به مرور می تواند غیر قابل تحمل باشد. که بیشتر آلودگی صوتی ناشی از اسپیندل های هوا خنک است.

♦ نوع ابزار مصرفی : از وجود ابزار های مورد نیاز خود در بازار اطمینان حاصل کنید

♦ گارانتی و خدمات پس از فروش : هنگام خرید حتما از گارانتی و خدمات پس از فروش اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت خرید شما یک عمل پر از ریسک است. در هنگام دریافت برگه گارانتی حتما از فروشنده بخواهید نوع و قطعات مورد گارانتی را به طور شفاف مشخص نماید.

♦ اعتبار فروشنده : جهت اطلاع از اعتبار فروشنده می توانید از سایر خریدارانی که اقدام به خرید از وی نموده اند پرس و جو نمایید.

♦ رعایت اصول امینی در تابلو برق و اپراتوری : یک دستگاه خوب تمام احتمالات و خطا های احتمالی را پیش بینی نموده و در برابر اشتباهات اپراتور توانایی عکس العمل مناسب را دارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو