سیستم های خطی بال اسکرو

نحوه نصب بال اسکرو

نحوه نصب بال اسکرو: در فرایند خرید و بال اسکرو علاوه بر نوع موتور باید در تهیه هولدرهای ابتدا و انتهای بال اسکرو و همچنین کوپلینگ جهت اتصال موتور به بال اسکرو نیز دقت نمود :

نحوه انتقال قدرت از موتور به محور بال اسکرو در طراحی هولدر ها یا نگه دارنده ها بسیار موثر است. در یک حالت موتور می تواند به طور مستقیم توسط کوپلینگ به محور بال اسکرو متصل گردد و در حالت دیگر موتور می تواند توسط تسمه تایمینگ ( timing belt ) به محرک متصل گردد که در این حالت 2 نوع اتصال را می توان شرح داد که این روش ها بر حسب مکانیزم شل و سفت کردن تسمه تایمینگ تعریف می شوند.

  •  در روش اول موتور به هولدر یا نگه دارنده بسته می شود و تسمه تایمینگ توسط مکانیزم سفت کن، سفت می گردد.
  • در روش دوم هولدر یا نگه دارنده موتور را به گونه ای می سازند که قابلیت تحرک داشته باشد، که در این روش ابتدا موتور را به هولدر محکم می کنند و سپس هولدر را آنقدر جابه جا می کنند تا تسمه تایمینگ سفت شود و در نهایت هولدر را در محل انتخابی سفت می کنند.
    که در این میان روش اول بیشتر توصیه می گردد.

انواع و اقسام مختلفی از کوپلینگ در بازار موجود می باشد که هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می شوند برای مثال برخی از آن ها برای تغییر زاویه استفاده می شوند برخی دیگر به منظور گرفتن لرزش استپر موتور ها و … .

نکات مهمی که در هنگام استفاده از بال اسکرو باید در نظر بگیرید :

♦ چنانچه از بال اسکرو به منظور انتقال قدرت استفاده می کنید توجه داشته باشید که بال اسکرو هیچ گونه بار شعاعی را تحمل نمی کند و همچنین نیروهای عمودی بر بال اسکرو باید توسط ریل ها مهار گردد و باید توجه داشت که بال اسکرو فقط توانایی تحمل نیرو در راستای محور را دارد.

♦ نکته دیگر اینکه تمام بارهای وارد شده به بال اسکرو باید تنها در یک سر بال اسکرو مهار گردد که برای این منظور میتوان از بلبرینگ جهت دار در یک سمت بال اسکرو که در سمت موتور قرار دارد استفاده کرد و بدین ترتیب نیروهای کششی و فشاری در این نقطه مهار می گردد و در سمت دیگر بال اسکرو میتوان از یک بلبرینگ معمولی استفاده کرد که این بلبرینگ در سمت دیگر باید به صورت آزادانه باشد بدین علت که از هر گونه فشار ناشی از بارهای کمانشی ( رفتاری که یک جسم در حال فشار از خود نشان می دهد ) مانند گرمایش ، سرمایش در طول ، تلرانس های مونتاژ و … جلوگیری به عمل آید.

♦ در خصوص طول بال اسکرو این نکته را در نظر بگیرید که چنانچه این طول از حدود 1 متر و 60 سانتی متر بیشتر باشد باید از سیستم مهره گردان نیز استفاده نمایید که در این حالت موتور بر روی محور متحرک و در کنار بال اسکرو قرار می گیرد. اما در طول های کمتر از این مقدار این امکان وجود دارد که مهره را توسط قطعات از پیش آماده ی موجود در بازار و یا قطعات ساخت خود به بدنه محکم کنید و در نهایت با چرخاندن پیچ بال اسکرو محور را به عقب و یا جلو حرکت دهید که در چنین حالتی موتور در ابتدای بال اسکرو و بر روی محور ثابت قرار دارد.

♦ گاهی نیاز به تراشکاری ابتدا و انتهای بال اسکرو است و از آنجایی که آبکاری بال اسکرو ها معمولا یک آبکاری سطحی می باشد و با عبور از سطح آبکاری شده امکان تراش و همچنین پیچ زنی بال اسکرو ها می باشد.

♦ به منظور تراش مهره بال اسکرو با استفاده از دستگاه تراشکاری توجه داشته باشید که مهره بال اسکرو را مستقیما توسط سه نظام نگه ندارید چرا که باعث آسیب و صدمه به مهره می شود و برای این منظور از یک بوش شیاردار (بوش قطعه ای استوانه ای شکل که توخالی می باشد) باید استفاده کرد به طوری که قطر داخلی بوش با قطر خارجی مهره هم اندازه باشد.که به این ترتیب فشار سه نظام به طور یکنواخت بر روی بال اسکرو توزیع می گردد.

همچنین دقت داشته باشید که هنگام تراشکاری بال اسکروها از قطعات واسط به منظور گرفتن لنگی ایجاد شده به علت دوران استفاده نمایید در غیر این صورت ابتدا و انتهای تراشیده شده دارای لنگی خواهد بود و این موضوع در عملکرد صحیح cnc تاثیر گذار می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو