معرفی ماشین های بورینگ cnc و عملکرد آنها
Directindustry
سایر ماشین آلات صنعتی

معرفی ماشین های بورینگ cnc و عملکرد آنها

معرفی ماشین های بورینگ cnc و عملکرد آنها: ماشین آلات بورینگ سی ان سی یا سوراخ تراش همانند دستگاه های فرز سنتر با محور افقی هستند. در این ماشین آلات حرکت پیشروی می تواند به طرق زیر ایجاد شود:
به وسیله حرکت طولی اسپیندل: در این حالت حرکت گردشی موتور اصلی انتقال یافته و تبدیل به حرکت طولی می شود.
به وسیله گیر بکس در ماشین آلات قدیمی
به وسیله حرکت مستقیم محور z که توسط سروو موتور تامین می شود. موتور اصلی که حرکت چرخشی اسپیندل را ایجاد می کند بر روی محور z واقع شده است.

ماشین آلات بورینگ cnc حداقل دارای 5 محور حرکتی به شرح زیر می باشند:
1- محور حرکت طولی اسپیندل ( محور W )
2- محور حرکت طولی خود کلگی ماشین ( محور Z )
3- محور حرکت بالا و پایین کلگی ( محور Y )
4- محور حرکت عرضی میز ماشین ( محور X )
5- محور حرکت چرخشی میز ماشین که دارای حرکت 360 است ( محور A یا B )

تمامی محور ذکر شده در قسمت بالا بسته به نوع ماشین می توانند باهم کار کنند و یا اینکه تنها دو محور به صورت همزمان کار کنند.

در این ماشین آلات می توان از ابزارهای مختلفی استفاده نمود نظیر ابزارهای سوراخ تراش چند لبه و یا تک لبه، کف تراش، مته، برقو، قلاویز و در حالت کلی هر ابزاری که حرکت برشی آن از طریق گردش محوری تامین می گردد. همچنین در این دستگاه ها از ابزارگیرهای زنجیری و یا چرخشی که معمولا ظریفتی بین 60 تا 100 ابزار را دارند می توان استفاده نمود.

ماشین های بورینگ CNC جهت ماشین کاری تمام قسمت های انواع قطعات سبک تا سنگین مناسب هستند. از این ماشین ها می توان جهت سوراخ تراشی سوراخ های طولی با قطر متوسط استفاده نمود اما در حالت کلی این ماشین آلات برای تولید انواع قالب ها و هر نوع قطعه ی پیچیده ای مناسب هستند و می توان آن ها را برنامه نویسی نمود.

خلاصه اینکه این ماشین آلات یک ماشین سی ان سی همه کار هستند و در برخی از مدل های جدید و پیشرفته آن عملیاتی نظیر تعویض، مهار و انتقال رباتیک قطعه ها و حتی در برخی از انواع این ماشین ها عملیات Assembly ، painting ، joining  انجام می گیرد.

مطالعه کنید: بررسی عملیات بورینگ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو