دستگاه و ماشین آلات اره و تیغه اره , سایر ماشین آلات صنعتی

معرفی ساختار ماشین اره نواری

معرفی ساختار ماشین اره نواری: اره نواری چیست؟ اره نواری به عنوان یکی از ابزار ها و دستگاه های مهم در صنایع چوب و فولاد به شمار می آید.از نظر ساختار ماشین های اره نواری می توانند در دو نوع افقی یا عمودی باشند.

ماشین اره نواری در انجام کارهای گسترده ای کابرد دارد که برخی از آن ها عبارتند از : برش قوسی ، برش به صورت طولی، برش چوب های ظریف، بریدن فاق و زبانه و تبدیل گرده بینه‌های چوب به الوار و تخته، قطع کردن چوب های ضخیم … .

دیگر ویژگی اره نواری امکان برش به صورت زاویه دار است به این صورت که می توان تیغ های برش را به صورت زاویه دار کرد و اقدام به برش زاویه دار یا مرکب در قطعات نمود.

اره های نواری در صنایع برش بر روی فلزات کاربرد گسترده ای دارند و امروزه شاهده این هستیم که انواع و اقسام این ماشین آلات با دقت های بالایی ساخته شده و توسط آن ها می توان برشکاری های بسیار دقیقی را انجام داد.

انواع اره نواری برای مصارف صنعت فلزکاری نیز طراحی و تولید گردیده است . این نوع اره ها با طراحی‌های جدید دارای قابلیت های فراوانی هستند که با آنها می توان انواع فلزات را با دقت بسیار زیاد برش داد .

مزیت های اره های نواری نسبت به اره های لنگ:

– برشکاری با استفاده از اره های نواری با سرعت بالاتری صورت می گیرد.
– برشکاری با استفاده از اره های نواری از دقت بالاتری برخوردار است.
– توسط اره های نواری می توان برش های باریکی را ایجاد نمود.
– نرخ هزینه در برشکاری با اره نواری پایین تر است.

بررسی انواع اره نواری :

اره های نواری انواع و اقسام گوناگونی دارند ولی در حالت کلی می توان آن ها را در سه دسته اصلی تقسیم بندی نمود:

  • – ماشین های اره نواری افقی : برای قطع کردن
  • – ماشین های اره نواری عمودی : برای برش های راست و همچنین برش های زاویه دار با سرعت معمولی
  • – ماشین های اره نواری عمودی : برای برش مواد غیر فلزی و برش به صورت اصطکاکی

اره های نواری دارای میز کار می باشند و و در برخی نمونه ها جهت نگه داشتن قطعه کار، بر روی میز دارای گیره هستند.

برای برش فلزات آهنی و همچنین ایجاد سطحی صاف و صیقلی بر روی کار از اره های صحفه ای کم سرعت استفاده می شود. این اره ها دارای سرعت 25 to 52 rpm هستند و یا قطر تیغه های آن ها برابر 30 to 35 cm می باشد.گام این تیغه ها تابع قطر آن ها است. تعداد دندانه های تیغه اره های صحفه ای موجود در بازار بیس 80 تا 300 دندانه است. که تعداد دندانه های بالا باعث برش با دقت بیشتری می شود.

ساختار اره نواری

برای برش پلاستیک های سخت می توان از اره مخصوص برش قطعات غیر آهنی و آلمینیومی استفاده کرد، در واقع جهت برش سریع و دقیق اجسام غیر فلزی از این نوع ماشین استفاده می شود. سرعت برش در این نوع از اره های بسیار بیشتر از اره لنگ ها می باشد و با استفاده از سیستم خنک کننده ی پاششی، تیغه این ماشین ها خنک شده و همچنین روغن کاری می شود و همچنین گیره های زود چفت این ماشین به عنوان امتیازی برای آن می باشد که باعث افزایش تولید می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو