معرفی برخی از ماشین آلات صفحه تراش
سایر ماشین آلات صنعتی

معرفی برخی از ماشین آلات صفحه تراش

معرفی برخی از ماشین آلات صفحه تراش: ماشین های صفحه تراش انواع و اقسام گوناگونی دارند که معمولا بر اساس طول کورس و طول کارگیرشان، جهت حرکت ابزار و یا قطعه کار تقسیم بندی می گردند. ظرفیت و یا اندازه اسمی این ماشین آلات بر طبق طول کورس قابل تنظیم آن ها بیان می گردد.

در حالت کلی ماشین های صفحه تراش را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود
ماشین صفحه تراش معمولی (کورس کوتاه)
ماشین صفحه تراش دروازه ای (کورس بلند)
ماشین صفحه تراش عمودی (کله زنی)
ماشین صفحه تراش کپی تراش
ماشین صفحه تراش فرم تراش

صفحه تراشی یکی پروسه های ماشین کاری است که توسط آن براده برداری صورت می گیرد و در طی آن با کمک یک ابزار برشی تک لبه و با انجام حرکت های رفت و برگشتی بر روی قطعه کار ثابت، براده برداری صورت می گیرد و یک سطح تخت در اختیار ما قرار می دهد. این تعریف مربوط به صفحه تراشی معمولی می باشد.

صفحه تراشی دروازه ای نوع دیگری از صفحه تراشی است که فرایند ذکر شده بالا در مقیاس بزرگتری انجام می شود ولی با این تفاوت که ابزار ثابت است و قطعه کار و میز حرکت رفت و برگشتی دارند. امروزه در صنعت به جای صفحه تراشی از عملیات فرزکاری استفاده می شود.

ماشین صفحه تراش معمولی : در فرایند صفحه تراشی معمولی با هر بار رفت و برگشت یک نوار باریک از روی قطعه کار براده برداری می شود. همچنین پیش از رفت و برگشت بعدی ابزار، میز ماشین یک حرکت پیشروی انجام می دهد که این عمل باعث می گردد در کورس بعدی نیز یک نوار دیگر از روی قطعه کار برداشته شود و این فرایند آنقدر ادامه پیدا می کند تا یک سطح صاف ایجاد شود.

ماشین صفحه تراش دروازه ای: در صفحه تراش دروازه ای حرکت پیشروی جانبی توسط ابزار صورت می گیرد و میز ماشین حرکت رفت و برگشتی خواهد داشت.

جهت صفحه تراشی قطعات کوچک و متوسط بهتر است که از ماشین های صفحه تراش معمولی استفاده شود و برای قطعه کارهای بزرگ از صفحه تراش دروازه ای استفاده گردد.

◊ ماشین صفحه تراش کله زنی: نوع دیگر از ماشین های صفحه تراشی به دستگاه کله زنی معروف هستند، در این ماشین آلات ابزار به صورت عمودی حرکت رفت و برگشتی انجام می دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو