معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن
دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته

معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن

معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن: مته ها و گرد بردها انواع مختلفی دارند از جمله گرد بر mdf، چوب، سرامیک، استیل، مته گرانیت، چوب، گازور، الماسه، 4 شیار، کونیک، کبالت  و …. که در این قسمت می توانید انواع مته ها و  گردبر ها و کاربرد هر یک را مطالعه کنید.

♦ گردبر MDF :

این ابزار مناسب ایجاد انواع سوراخ و برش دایره ای شکل بر روی ورق های MDF است و در ابعاد و اندازه های مختلفی در دسترس قرار دارند. این گرد بر از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار نیست و چنانچه تصمیم به استفاده از آن برای فولاد دارید بهتر است که فولاد از نوع فولاد پر آلیاژ با استحکام مکانیکی کم باشد.

drill - hole saw mdf drill - hole saw mdf 2
 گردبر های MDF  گردبر های MDF

 

♦ گردبر چوب :

این نوع گرد بر نیز مانند گرد برد MDF مناسب جهت ایجادسوراخ بر روی ورق های چوبی است و با انتخاب گرد بر مناسب می توان سوراخ هایی با ابعاد و عمق متفاوتی را بر روی چوب ایجاد نمود.

drill - hole saw wood
 drill - hole saw wood 2
 گردبر های چوب  گردبر های چوب

 

♦ گردبر سرامیک :

سرامیک ها بخش عمده مواد تشکیل سرامیک ها از مواد غیر فلزی و غیر آلیاژی است و از نظر شیمیایی مخلوطی از خاک رس و ماسه می باشند، با استفاده از این گرد بر می توان بر روی مواد سرامیکی مختلف مانند کاشی، سفال، چینی عملیات سوراخکاری را انجام داد.

 

drill - hole saws diamond 2 drill - hole saws diamond
 گردبر کاشی،سرامیک،گچ سفال گردبر کاشی،سرامیک،گچ سفال

 

♦ گرد بر استیل :

استیل ها موادی هستند که از موادی فولادی با قدرت و مقاومت بالایی در برابر خوردگی ساخته شده اند، با توجه به ساختمان این نوع فلزات باید گردبر مورد نظر از قدرت مناسبی برخوردار باشد. این نوع گردبر باید در مکان خود و بر روی سه نظام با دقت مناسبی محکم قرار گرفته باشد در غیر این صورت ممکن است به سطح قطعه کار و یا خود گرد بر آسیب وارد گردد، در هنگام سوراخکاری فلزات نرم کار را  با سرعت بالا ماشین کاری کنید و برای فلزات سخت از سرعت و دور کم استفاده کنید، سرعت بالا در هنگام سوراخکاری فلزات سخت باعث سوختن و تغییر شکل گردبر و یا مته می گردد.

drill - style Hole Saws drill - style Hole Saws 2
 گردبر های استیل آهن و ..  گردبر های استیل آهن و ..

 

♦ مته گرانیت :

گرانیت نوعی سنگ است که از سختی بسیار بالایی برخوردار است و همچنین از دانه های درشتی تشکیل شده است لذا مته مورد استفاده برای این نوع سنگ باید قدرتمند باشد و با توجه به حرارت ایجاد شده در هنگام سوراخکاری لازم است این مته با آب و یا مواد خنک کننده مناسب همواره خنک نگه داشته شوند، بر روی دستگاه های دریل گزینه ای تحت عنوان سوراخکاری ضربه ای وجود دارد که باعث سهولت در سوراخکاری مواد سنگی و گرانیتی می شود. 

drill - Granite Drill Bit drill - Granite Drill Bit 2
مته گرانیت مته گرانیت

 

♦ مته چوب :

چوب دارای ساختمان نرمی است و در اصلاح خوش برش می باشد لذا مته مورد استفاده برای چوب نیاز به سختی بالایی ندارد و از همین رو نیز دارای قیمت کمتری است.  برای سوراخکاری چوب می توان از سایر مته ها از جمله مته اهن استفاده نمود.

drill - wood Drill Bit drill - wood Drill Bit 2
مته چوب مته چوب

 

♦ مته گازور :

در صنعت کمد سازی و کابینت سازی از لوله های مخصوصی تحت عنوان لوله گازور استفاده می شود که با نام لولای مخفی نیز شناخته می شوند، جهت نصب این لولا ها نیاز به نوع خاصی از مته با نام مته گازور است.

drill - forstner drill bit drill - forstner drill bit 2
مته گازور مته گازور

 

♦ مته الماسه :

منه الماسه از نظر ظاهری بسیار مشابه با مته چوب و فلزات است، نوع این نوع مته باید استحکام خاصی داشته باشد و دیر کند شود لذا معمولا نوک این نوع مته از جنس فولاد کاربید است، لذا سختی و دوام مناسبی را دارا است. با استفاده از این نوع مته می توان بر روی انواع سنگ و بتون عملیات سوراخکاری را انجام داد.

drill - Diamond drill bit  drill - Diamond drill bit 2
 مته الماسه مته الماسه

 

♦ مته 4 شیار :

این نوع مته مورد استفاده جهت دریل بتن کن است و حداکثر قطر سوراخکاری با این نوع مته تا قطر 30 میلی متر است و معمولا در سه سایز ارائه می شود  

drill - Carbide Tipped Drill Bit drill - Carbide Tipped Drill Bit 2
 مته 4 شیار  مته 4 شیار

 

♦ مته 5 شیار :

این نوع مته نیز مانند مته 4 شیار برای استفاده در دریل های بتن کن است اما با این تفاوت که مته 5 شیار این امکان را دارد که قطر بیشتری را سوراخکاری نماید و  قسمت اتصال آن دارای 4 شیار می باشد. از این مته جهت سوراخ کاری با قطرهای بالاتری نسبت به مته 4 شیار استفاده می شودو از نظر قدرت و بزرگی دارای سر الماسه قوی تر و بزرگتری هستند.

drill - Carbide Tipped Drill Bit 5 shiyar drill - Carbide Tipped Drill Bit 5 shiyar 2
 مته 5 شیار مته 5 شیار

 

♦ مته آهن :

جهت سوراخکاری بر روی فلزاتی از قبیل : چدن، آهن و استیل از این نوع مته استفاده می شود.

drill - Iron drill bit drill - Iron drill bit 2
 مته آهن مته آهن

 

♦ مته کونیک :

مته های کونیک انواع مختلفی دارند مانند مته کونیک کبالت دار، مته كونيك LX، مته کونیک سیاه و سفید، مته کونیک کبالت دار امگا. به دلیل اینکه نوک این مته ها در مقایسه به سایر مته های ساده با سطح کار درگیری بیشتر دارد، گرمای تولید آن  بالا خواهد بود که لازم است با آب خنک شود. از این مته معمولا برای سورخکاری در سایز های بزرگ استفاده می شود و جهت افزایش طول عمر این مته ها بهتر است که سوراخکاری را با دور کم انجام دهید.

drill - mate konik
 مته کونیک

 

♦ مته کبالت :

کبالت فلزی است با علامت شیمیایی CO ، این آلیاژ دیر گداز است و مقاومت بالایی در برابر فرسایش و آسیب در برابر کارکرد بالا دارد این نوع مته از جنس کبالت است و جهت سوراخکاری آهن، استیل و فولاد های ساخته شده از آلیاژ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

drill - Cobalt Drill Bit 2  drill - Cobalt Drill Bit
مته کبالت مته کبالت

 

مته آهن کوتاه :

کوتاه بودن ابعاد این مته احتمال شکستن آن را در هنگام سوراخ کاری کاهش می دهد، این نوع مته برای سوراخکاری ورق های فلزی با ضخامت کم مناسب است.

drill - Iron drill bit small 2 drill - Iron drill bit small
مته آهن کوتاه مته آهن کوتاه

 

♦ مته آهن بلند :

این نوع مته بر خلاف مته آهن کوتاه برای ورق های با ضخامت و عمق زیاد مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل بلند بودن و خاصیت ارتجاعی امکان شکستن این نوع مته وجود دارد، لذا بهتر است جهت سوراخکاری از دور کم استفاده کنید.

drill - Iron drill bit long 2 drill - Iron drill bit long
مته آهن بلند مته آهن بلند

 

♦ مته آلومینیوم :

از این نوع مته برای سوراخ کاری بر روی فلزات نرم از قبیل آلمینیوم مس و برنج استفاده می شود

drill - Aluminum drill bits drill - Aluminum drill bits 2
مته آلومینیوم مته آلومینیوم

مطالعه کنید: بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی

6 دیدگاه

 1. حمید نادری

  29 ژوئن 2019 در 23:30

  سوال..با مته گردبر آهن میشه سرامیک برش داد؟؟

 2. عباس آباد عربی

  20 می 2018 در 12:39

  عالی بود ، ممنونم

 3. صالحی

  20 می 2018 در 09:56

  سلام تشکر وسپاس از شما امیدوارم در نشر واطلاع رسانی این ابزار ها که پایه فن وتخصص است موفق وموید باشید.

 4. محمد عراقی

  25 آوریل 2018 در 21:42

  در نوع خود بسیار عالی ولی توضیحات کم است و مته ها گوناگونی بیشتری دارند و این مقاله نیاز به بروزرسانی دارد.

 5. رمضانی

  3 دسامبر 2017 در 09:43

  ممنونم از مطالب بسیار خوبتون.

 6. رحیمی

  15 سپتامبر 2017 در 22:00

  بسیار عالی و آموزنده بود، سپاس گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو