بررسی دیگر مشخصه های فنی اسپیندل موتور spindle
صنایع CNC و تراش

بررسی دیگر مشخصه های فنی اسپیندل موتور spindle

بررسی دیگر مشخصه های فنی اسپیندل موتور spindle: از مشخصه های دیگر اسپیندل موتور نسبت طول به قطر روتور اسپیندل ها نسبت به موتورهای معمولی می باشد . معمولا در اسپیندل موتورها روتور اسپیندل دارای قطر کمتر و طول بالاتری می باشد . این امر باعث می شود راه اندازی و توقف موتور راحتر باشد . این امر در دورهای بالا اهمیت پیدا می کند .

[su_custom_gallery source=”media: 8969″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”200″ height=”200″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

مطلب بعدی سیستم خنک کاری اسپیندل های می باشد . فن های انتهای موتورها در اسپیندلها بگونه ای طراحی شده اند که در دورهای بالا جریان مورد نیاز جهت خنک کاری پوسته را تامین کنند . اگر موتورهای معمولی را با دور بالا بچرخانیم به دلیل پهن بودن پره های آن سریعا شکسته شده و در صورت عدم شکستگی ، ایجاد یک فضای خلا می نماید و جریان مناسب هوایی ایجاد نمی کند . پره ها در اسپیندل موتورها معمولا کوتاه می باشد .

در بعضی از اسپیندل موتورها از سیستم آب در گردش استفاده می شود . آب از یک طرف وارد می شود و بعد از دوران دور پوسته موتور از سوی دیگر خارج می شود . این سیستم نیازمند یک پمپ جهت ایجاد دوران و یک مخزن جهت انبارش آب و سرد کردن آن دارد .

[su_custom_gallery source=”media: 8970″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”300″ height=”400″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

عکس زیر برچسب روی یک موتور اسپیندل می باشد . در این عکس نکات بسیار زیادی موجود می باشد که آنها را بررسی می کنیم . اولین مطلب مهم منحنی نمایش داده شده است . این منحنی به ما می گوید که موتور مذکور تا 28000 دور می تواند دوران داشته باشد اما توان آن در دورهای مختلف متفاوت است . بیشترین توان در دور 12000 دور می باشد و آن 16 کیلووات می باشد . یعنی اگر شما موتور 7 کیلووات خریدید انتظار نداشته باشید در هر دوری موتور شما 7 کیلووات خروجی بدهد و این یک نکته بسیار مهم است. مشخصه موتور 380 ولت ، 400 هرتز و 12000 دور بر دقیقه می باشد . تعداد قطب ها 4 بوده و میزان جریال 31 آمپر می باشد . همه این پارامترها در تنظیمات اینورتر مورد نیاز است . یک نکته قابل تامل در این تصویر دیده می شود . یک حالت آبی رنگ که بیانگر 16 کیلووات ، زرد رنگ که 18 کیلووات و حالت خاکستری که قدرت پیک می باشد و برابر 28 کیلووات می باشد . فرق بین این سه حالت را بعنوان یک سوال در اینجا باقی می گذارم تا یک کمی از لقمه اسپیندل موتور جویده نشده باشد .

بعضی از دوستان معتقدند که در شرایطی که فرکانس 400 هرتز به اسپیندل اعمال شود دور آن 24000 دور خواهد شد و این را به تمام اسپیندل ها تعمیم می دهند. این مورد صحیح نیست. به دلیل 4 قطبی بودن موتور با پلاک زیر در شرایطی که شما 400 هرتز به موتور فرکانس اعمال نمایید موتور شما 12000 دور خواهد چرخید. برای 24000 دور در موتور 4 قطبی نیاز به فرکانس 800 هرتز دارید.

توجه شود که 4 قطبی بودن اسپیندل موتور در اینور حتما ذکر شده باشد و الا اسپیندل موتور شما بیش از حد داغ خواهد کرد.

[su_custom_gallery source=”media: 8971″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”200″ height=”200″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو