انواع مته و ابزار های ماشین آلات cnc چوب
دستگاه cnc چوب و منبت کاری

انواع مته و ابزار های ماشین آلات cnc چوب

انواع مته و ابزار های ماشین آلات cnc چوب: در صنعت چوب و برشکاری و حکاکی بر روی چوب انواع و اقسام ابزارها برای دستگاه های سی ان سی استفاده می شود که هر یک طرح خاصی را بر روی چوب ایجاد می کنند که در ادامه می توانید برخی از این ابزارها را مشاهده نمایید.

1- معرفی ابزارهای برش کاری دو بعدی :
ابزار های برشکاری دو بعدی دارای یک قسمت برش با قطر یکسان هستند. شیارهای مارپیچ مانند قرار گرفته بر روی سطح ابزار به منظور خروج براده های  چوب می باشد. در این ابزار ها هرچه طول قطر کمتر باشد احتمال شکستن ابزار بیشتر می شود ولی کار انجام شده با این نوع ابزار ظریف تر خواهد بود.

نکته ای را در هنگام استفاده از این ابزار ها باید در نظر بگیرید و آن قطر قسمت براده بردار و همچنین طول سر ابزار است.

گاها مشاهده می شود که برخی از اپراتور ها به منظور برش عرضی از ابزارهای سوراخکاری استفاده می کنند، حال آنکه ابزار های مخصوص برشکاری سرعت و کیفیتی چند برابر را تامین می کنند.
نکته ای را که در هنگام استفاده از ابزار های شکننده باید در نظر بگیرید این است که : خاصیت شکنندگی معمولا در ابتدای سوراخ کاری زیاد است بنابراین با سرعت کم سوراخ کاری کنید و بعد از سوراخ کاری می توانید با سرعت بالا ماشین کاری را انجام دهید.

41SMZhuhf5L._SY300_ AR15 Lower Receiver Tutorial - 1211
 149409 (3)  618MIqZAXkL._SY355_

2- معرفی ابزارهای حكاكي دو بعدی :
این ابزار های در کاربرد های حکاکی بر روی انواع درب و کابینت استفاده گسترده ای دارند. و در تولید اکثر کابینت ها و درب های موجود در بازار از این نوع ابزار استفاده شده است.
هنگام خرید این ابزار ها باید دقت کنید که قطر بازوي ابزار با قطر فشنگي يا كولت اسپیندل ماشین CNC دارای تناسب باشند. و همچنین جهت حفاظت از بلبرینگ های اسپیندل بهتر این است که تا حد امکان سرعت چرخش ابزار را کم کنیم چرا که با توجه به وزن و نیروی گریز از مرکز ابزار احتمال آسیب رسیدن به ابزار است.
ابزار های مورد استفاده در حکاکی دارای تنوع و گستردگی بالایی هستند که با توجه به طرح مورد نظر می توان ابزار مورد نیاز را انتخاب کرد . در اینجا چند نمونه از طرح های مختلف که توسط ابزارها پیاده می شود را مشاهده می کنید.

setmold_big set_shaker3_big
 ab_6pc-628x349  Untitled

3- معرفی ابزارهای ماشین کاری سطحی :
وظیفه بار برداری گسترده و وسیع از روی کار توسط این ابزارها صورت می گیرد. نکته ای را که در مورد این ابزارها لازم است در اینجا متذکر شویم این است که در صورت عدم رعایت نکات فنی، ابزارهای ماشین کاری سطحی می توانند به بلبرینگ های اسپیندل آسیب برسانند و در سرعت های بالا ایجاد لرزش کنند

 

Insert Spoilboard Surfacing, Rabbeting, Flycutter and Bed Skimming Router Bit 1 Insert Spoilboard Surfacing, Rabbeting, Flycutter and Bed Skimming Router Bit 2
 CNC Insert Multi Profile Router Bit 2  Insert Spoilboard Surfacing, Rabbeting, Flycutter and Bed Skimming CNC Router Bit with Scorers, 2 + 2 Design

4- معرفی ابزارهای خشن تراشي سه بعدي :
زمان ماشین کاری را با استفاده از ابزار های خشن تراشي میتوان کاهش داد. در تصویر دو نمونه ابزار خشن کاری مشاهده می شود.

 

5950 Classical Plunge Router Bits w- Upper Ball Bearing Style b
 Classical Plunge Router Bits w- Upper Ball Bearing Style a  Classical Groove w-Ball Bearing Guide Router Bits

5- معرفی ابزارهای نازك كاري سه بعدي :
ابزار های نازک کاری دارای قطر کم هستند و زمان ماشین کاری را افزایش می دهند اما با این حال کار از ظرافت بالا و خوبی برخوردار هستند.

6- معرفی ابزارهای حکاکی U :
ابزارهای حکاکی U  بیشترین کاریرد را در حکاکی های سه بعدی دارند و در اصطلاح فنی به آن ها Ball nose گفته می شود.
ابزار های حکاکی U با قطر بیشتر از 20mm معمولا برای کارهای خشن کاری استفاده می گردد، البته قابل ذکر است که انجام امور خشن کاری با ابزار های U عموما از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

 

3196XGJMXNL._SY450_ 31CR5X6AF0L
 71KNyC1Ke-L._SL1000_  In-Tech Series Insert Core Box Router Bit

7- معرفی ابزارهای حکاکی V :
ابزارهای حکاکی V  بیشتر برای متن نویسی به کار می روند که نمونه کارهای خط نستعلیق که با این ابزار پیاده می شود زیبایی و ظرافت خاصی دارد. البته در انجام این کار نحوه شبیه سازی Toolpath نیز مهم می باشد.
در این ابزار بسته به قطر ابزار، عمق نوشته را می توان مشخص کرد که در متن نویسی بیشتر از ابزار های با زاویه 30 تا 60 درجه استفاده می شود.
از این ابزار ها جهت اجرا و ساخت پنل های موج دار Wave نیز استفاده می گردد که برای این منظور ابزار V باید دارای قطر زیاد معمولا بیشتر از 20mm باشد.
کاربرد دیگر این ابزار در حکاکی مدل های اسلیمی می باشد.

61nxRF2ArnL._SL1280_ 51dZD-NbQIL._SL1000_

 

در انتخاب این ابزار سه پارامتر باید در نظر گرفته شود :
1- قطر حداکثر باربرداری
2- زاویه باربرداری
3- عمق باربرداری

| انواع مته و ابزار های ماشین آلات cnc چوب |

لطفا مطالعه کنید: نکاتی در مورد خرید دستگاه سی ان سی cnc چوب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو