عملیات کف تراشی با دستگاه فرز چیست
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

عملیات کف تراشی با دستگاه فرز چیست

عملیات کف تراشی با دستگاه فرز چیست: عملیات های مختلفی را توسط دستگاه فرز می توان پیاده سازی کرد که یکی از این عملیات کف تراشی است که در ادامه به شرح این فرایند می پردازیم.

♦ کف تراشی : معمولا پیش از شکل دهی به یک قطعه کار باید سطوح آن را صاف و همچنین عاری از هر گونه ناصافی کنیم. براده برداری از روی سطح قطعه کار را کف تراشی گفته می شود. این عملیات می توان توسط ماشین فرز افقی، عمودی و یا اونیورسال صورت گیرد.

◊ کف تراشی با استفاده از دستگاه فرز افقی:

در قسمت بالا اشاره شد که یکی از عملیاتی را که با دستگاه فرز افقی می توان انجام داد عملیات کف تراشی است اما برای اجرای این عملیات لازم است که پیش نیازهایی را فراهم نمود از جلمه تنظیمات دستگاه و تنظیمات قطعه کار

◊ کف تراشی با دستگاه فرز عمودی:

عملیات کف تراشی را با استفاده از دستگاه فرز عمودی نیز می توان انجام داد و ابزارهای مورد نیاز برای این مورد شامل ابزار کف تراش تیغچه دار و ابزار تیغه فرز انگشتی است.

در ماشين های فرز عمودي هنگامی که پروسه کف تراشی با ابزار تیغه فرز پیشانی تراش انجام می دهیم باید دقت داشته باشیم که بیشترین حجم براده با لبه های محیطی تیغه فرز برداشته می شود و لبه های کف تیغه فرز معمولا براده های کمتری را جدا می کنند و  از این قسمت تیغه فرز بیشتر برای تمیز کردن سطح و همچنین دور کردن براده ها استفاده می شود.

در این عملیات پس از اطمینان از بسته شدن صحیح گیره و تنظیم دستگاه فرز و همچنین رعایت نکات ایمنی می توان با استفاده از یک تکه کاغذ از مماس بودن ابزار با سطح قطعه کار اطمینان حاصل کرد. که برای این منظور لازم است حداقل فاصله ای به اندازه ضخامت یک کاغذ بین ابزار و سطح کار وجود داشته باشد

براده برداری در این روش می تواند به دو صورت انجام شود:

  • الف) براده برداری همراه یا نوع فشاری
  • ب) براده برداری معکوس یا مخالف

مطالعه کنید: عملیات شیار تراشی با دستگاه فرز چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو