عملیات بغل تراشی و پله تراشی با دستگاه فرز
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

عملیات بغل تراشی و پله تراشی با دستگاه فرز

عملیات بغل تراشی و پله تراشی با دستگاه فرز: عملیات بغل تراشی و همپنین پله تراشی از جمله عملیاتی هستند که می توان با استفاده از دستگاه فرز انجام داد، که در این قسمت به شرح این دو فرایند می پردازیم.

♦ عملیات بغل تراشی: عملیات بغل تراشی معمولا توسط دستگاه فرز افقی صورت می گیرد و ابزارهای مورد استفاده برای این عملیات معمولا تیغه فرز های پولکی هستند و تیغه فرز پولکی که برای این عملیات استفاده می شود دارای سه لبه برنده است. در این فرایند تیغه فرز پولکی قطعه کار را از پهلو می تراشد.

عملیات بغل تراشی را می توان با به کار بردن دو تیغه فرز اجرا نمود و این تیغه فرز ها باید با فاصله مشخصی از یکدیگر باشند. این عملیات یعنی بغل تراشی با استفاده از دو تیغه را در اصطلاح فنی Straddle می گویند.

از آنجایی که در حین کار احتمال برخورد قطعه کار با میله فرزگیر است، بهتر است که بغل تراشی را با تیغه فرز انگشتی استفاده کنیم چرا که بغل تراشی با استفاده از تیغه فرزهای پولکی دامنه محدودی دارد.

♦ عملیات پله تراشی: پله تراشی نیز یکی دیگر از عملیات فرزکاری است که توسط ماشین فرز افقی و عمودی قابل انجام است، در این عملیات با استفاده از تیغه فرز بر روی سطوح اختلاف ارتفاع ایجاد می شود. به عبارت ساده تر اختلاف ارتفاع دو سطح در کنار یکدیگر را پله می گوییم.

پله تراشی با ماشین فرز عمودی:

برای انجام پله تراشی با ماشین فرز عمودی از تیغه فرزهای انگشتی استفاده می شود بدین صورت که لبه های برنده محیطی و لبه های برنده پیشانی تیغه فرز انگشتی در این عمل استفاده می شود

پله تراشی با ماشین فرز افقی:

عملیات پله تراشی با ماشین فرز افقی را می توان توسط تیغه فرزهای غلتکی و یا پولکی سوار شده بر روی دستگاه انجام داد. همچنین توسط ترکیب کردن چند تیغه فرز می توان چندین پله را به صورت همزمان بر روی سطح کار ایجاد نمود.

مطالعه کنید: عملیات کف تراشی با دستگاه فرز چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو