علت تصادف ابزار در ماشین آلات cnc
صنایع CNC و تراش

علت تصادف ابزار در ماشین آلات cnc

علت تصادف ابزار در ماشین آلات cnc: تصادف و برخورد ابزار در دستگاه های سی ان سی می تواند علل مختلفی داشته باشد که این عوامل بدین شرح می باشند:

1- خطای برنامه نویسی
2- رفرنس نشدن دستگاه پس از روشن کردن
3- وجود مشکل در سیستم کنترلر
4- وجود مشکل در میکروسوئیچ های رفرنس
5- معرفی اشتباه نقطه صفر قطعه کار به کنترلر
6- خطاهای اپراتوری

در چنین حالتی احتمال برخورد بسیار زیاد است و امر طبیعی است. بسیاری از اپراتورها در طول دوره کاری خود این پدیده را حداقل یک بار مشاهده کرده اند. بسته به شدت میزان برخورد و همچنین نوع طراحی دستگاه این برخورد می تواند آسیب جدی به دستگاه وارد کند و گاهی نیز ممکن اتفاق خاصی نیافتد.

راه حل هایی که می توان پیاده سازی کرد تا این اتفاق رخ ندهد بدین شرح می باشند:
1- برخی از طراحان و سازندگان بر این باورند که نیاز نیست تمامی اتصالات دستگاه را در برابر حداکثر تنش های ایجاد شده مقاوم سازی نمود و یا تمام قسمت ها مقاومت برابری داشته باشند و معمولا مقاومت قطعات و اتصالات ارزان تر را کمتر در نظر می گیرند ( به عنوان مثال : تنش نهایی مجموع پیچ ها از تنش نهایی Ball screw کمتر در نظر می گیرند )

2- سیستم انتقال قدرت باید به گونه ای پیاده سازی شود که چنانچه نیرو و گشتاوری بیش از حد مجاز به آن وارد شد باعث قطع شدن گشتاور سیستم نشود. که برای این منظور دو روش زیر پیشنهاد می گردد
الف ) روش آلمانی: در این نوع روش از نوعی کوپلینگ استفاده می گردد که می تواند تا حد معینی گشتاور را منتقل کند و اگر گشتاور اعمال شده بیش از حد مجاز باشد آنگاه کوپلینگ هرز می گردد.
ب) روش لهستانی: در این روش در صورت هر گونه برخوردی محور بال اسکرو از محل خود خارج می گردد و آنگاه اتصال بین بال اسکرو و موتور قطع می شود.

3- برنامه کنترلر باید به گونه ای تعریف شود که در آن حداکثر جریان عبوری از موتورها لحاظ شود و همچنین به محض ایجاد هرگونه اختلافی بین انکودر و خط کش برنامه متوقف گردد.

مطالعه کنید: کاربرد فلایویل در ماشین cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو