صفحه تراشی چیست و تعریف آن
سایر ماشین آلات صنعتی

صفحه تراشی چیست و تعریف آن

صفحه تراشی چیست و تعریف آن: صفحه تراشی فرایندی است که با استفاده از آن می توان سطوح تخت را ایجاد نمود. از ماشین آلات صفحه تراش جهت تولید سطوح افقی و عمودی و تخت زاویه و فرم استفاده می گردد. در واقع می توان گفت که صفحه تراشی یکی از ساده ترین روش های ایجاد سطوح تخت است.

این نکته را در نظر داشته باشید که کاربرد و استفاده از ماشین های صفحه تراش نسبت به گذشته کمتر شده است و علت این امر این است که عملیات انجام شده توسط صفحه تراش را با دستگاه های فرز نیز می توان اجرا کرد و امروزه بسیاری از این عملیات با استفاده از فرزکاری صورت می گیرد البته به این نکته دقت داشته باشید که هنوز هم کاربردها و پروسه های خاصی هستند که انجام آن ها تنها توسط دستگاه های صفحه تراش صورت می گیرد و لذا برای برخی از کاربرد های خاص وجود این ماشین آلات ضروری می باشد. قطعه هایی که با استفاده از دستگاه های صفحه تراش ایجاد می گردند بلوکی هستند.

جهت انجام فرایند های صفحه تراشی از ماشین آلات صفحه تراش استفاده می شود. نوع حرکت این ماشین آلات در حین براده برداری به صورت حرکت رفت و برگشتی است.

در عملیات صفحه تراشی قطعه کار به میز کار و ابزار به کلگی دستگاه متصل می گردد. از صفحه تراشی معمولی برای ماشین کاری قطعات کوچک استفاده می شود چرا که قطعات بزرگتر به کورس کلگی بیشتری نیاز دارند که این مسئله باعث کاهش دقت موقعیت دادن به ابزار می گردد. لذا برای قطعه کارهای بزرگ معمولا صفحه تراش های دروازه ای پیشنهاد می گردد.

در ماشین کاری با استفاده از صفحه تراش دروازه ای قطعه کار به یک میز بزرگ وصل می گردد و سپس حرکت پیشروی نوبتی به قطعه کار اعمال می شود. در ماشینکاری با استفاده از صفحه تراش دروازه ای عملیات برشی اولیه با حرکت قطعه کار صورت می گیرد حال آن که در ماشین های صفحه تراش معمولی این عمل با حرکت ابزار ایجاد می شود. / صفحه تراشی چیست و تعریف آن /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو