سیستم کنترل ارتفاع تورچ و صفحه در cnc برش پلاسما
دستگاه cnc برش پلاسما

سیستم کنترل ارتفاع تورچ و صفحه در cnc برش پلاسما

سیستم کنترل ارتفاع تورچ و صفحه در cnc برش پلاسما: یکی از اجزاء کاربردی در دستگاه های پلاسما هاید کنترل است این قطعه بر روی تورچ پلاسما نصب می گردد و با خاصیت خازنی خود می تواند سطح تورچ تا ورق را اندازه گیری نماید. و بدین ترتیب در صورتی که این فاصله بیش از حد مجاز بود نازل را به سمت پایین و در صورتی که کمتر بود نازل را به سمت بالا هدایت کند

این سیستم به عنوان یکی از اجزاء استاندارد دستگاه پلاسما محسوب می شود اما مشاهده می شود که در برخی دستگاه ها این سیستم را باز کرده و علت این کار بدین صورت عنوان می شود که سیستم مربوط به به قطعات بریده شده گیر کرده و موجب خراب شدن آن می گردد.

در ساخت دستگاه های پلاسما استفاده از سیستم مکانیکال می تواند بسیار کارامد باشد در این روش تورچ پلاسما بر روی یک مکانیزم کشویی آزاد سوار است و در این سیستم محور Z به جای بالا و پایین بردن تورچ، مکانیزم را حرکت داده و بالا و پایین می برد که نتیجه این امر این می شود که در هر نقطه از ورق که اعوجاج داشته باشیم سیستم کشویی می تواند خود را با آن تطبیق دهد.

همان طور که در تصویر ملاحضه می کنید نوک تورچ تا زیر قطعه واسط همواره ثابت است و چنانچه به یک مانع شیب دار برسد آنگاه قطعه واسط بالا رفته و پس از عبور از مانع مجددا به سمت پایین می آید، بدین ترتیب نوک تورچ همواره با سطح کار یک فاصله مشخص را خواهد داشت.

در مورد سیستم های کنترل خازنی اما و اگرهای بسیاری وجود دارد و برخی بر این باورند که این سیستم جهت کارکرد در پلاسما مفید نمی باشد به این دلایل:
1- سیستم برش پلاسما دارای سرعت بسیار بالایی است و کنترل کننده ارتفاع خازنی امکان فیدبک دادن با این سرعت را ندارد
2- در زمان افتادن قطعه برش خورده و لبه های ورق احتمال ایجاد خطای اندازه گیری در سیستم وجود دارد

لذا در برش پلاسما معمولا از روش کنترل با استفاده از اثر جریان استفاده می شود. این روش بدین صورت است که در زمان برشکاری با استفاده از دستگاه پلاسما بین تورچ پلاسما و همچنین قطعه کار جریان و ولتاژی برقرار می شود و میزان فاصله بین تورچ و صفحه باعث تغییر در شدت جریان می گردد یعنی نزدیک شدن و دورشدن این دو از یکدیگر باعث ایجاد تغییراتی شده که یونیت های پلاسما این تغییرات را به صورت یک خروجی به کنترلر تحویل می دهند و بدین ترتیب کنترلر می تواند فاصله تورچ را تنظیم کند.

[su_custom_gallery source=”media: 8497,8498,8499,8500,8501,8502″ limit=”6″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

/ سیستم کنترل ارتفاع تورچ و صفحه در cnc برش پلاسما /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو