سیستم حرکت خطی linear

سیستم های حرکت خطی linear Motion Systems

سیستم های حرکت خطی linear Motion Systems: سیستم های حرکت خطی به عنوان عضوی اساسی و کاربردی در دستگاه های سی ان سی به شماره میروند که نمونه کاربرد گسترده آن را در دستگاه های CNC روتور دروازه ای می توان مشاهده نمود. از جمله وظایفی که برای سیستم های خطی می توان برشمرد شامل موارد زیر است:

  • هدایت محور های ماشین در مسیری خطی با کمترین اصطکاک
  • نگهداری بارها و هدایت آن ها در مسیر خطی

سیستم های linear Motion  از دو قسمت اصلی ریل و واگن تشکیل شده اند. ریل های به کار رفته در سیستم های حرکت خطی میله های صاف و سیقل داده شده ای هستند که جهت حرکت واگن ها بر روی آن ها استفاده می شوند و واگن ها نیز استوانه های توخالی هستند که معمولا در آن ها از مکانیسم دوار ساچمه ها یا بلبرینگ ها استفاده می شود. طراحی واگن ها باید به گونه ای باشد که کمترین اصطکاک بین واگن و ریل وجود داشته باشد و میزان لغزش ها و تنش ها به حداقل رسیده باشد.   از نظر مکانیکی سیستم های حرکتی خطی را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

♦ سیستم های حرکت خطی لغزشی :

مبنای عملکرد این نوع سیستم ها بر اساس لغزش می باشد. این سیستم ها مناسب تجهیزاتی می باشند که نیاز به جا به جایی  بار و نیروی زیادی نیست و علاوه بر این سرعت بالایی در آن ها  مطرح نمی باشد. در زمینه ساخت و تجهیزات به کار رفته در این سیستم ها باید اطمینان حاصل کرد که این تجهیزات از مقاومت خوبی بر خوردار باشند و دچار خوردگی نشوند. در این سیستم ها به منظور کاهش اصطکاک، سیستم باید به طور مداوم و منظم روغن کاری شود.

 pb0kaqmmft47374k0kv  jdf4t92no57monb94cj
سیستم حرکت خطی سیستم حرکت خطی

♦ سیستم های حرکتی ساچمه ای :

مبنای حرکت در این سیستم ها بر پایه ی حرکت ساچمه ها در یک مسیر بسته است. در سیستم هایی که نیاز به جا به جایی بار های سنگینی است و همچنین سرعت جابه جایی بالا است این مکانیزم مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم ها وظیفه مهم و اصلی را ساچمه ها بازی می کنند و به علت شکل کروی ساچمه ها میزان نیروی وارد به آن ها به یک اندازه خواهد بود.

pf2cx6lnuvmsvhju9ky dgh17ycdl3wcqg7lyaqd
سیستم حرکت خطی سیستم حرکت خطی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو