بررسی ساختار دستگاه cnc منبت 8 کله
دستگاه cnc منبت 8 کله

بررسی ساختار دستگاه cnc منبت 8 کله

بررسی ساختار دستگاه cnc منبت 8 کله:  دستگاه سی ان سی منبت 8 کله، یک سیستم کنترل عددی است که در آن 8 قطعه یکسان به طور همزمان ماشین کاری می شوند. این نوع ماشین به این علت ساخته شده است که ماشین کاری یک قطعه به تنهایی زمانبر می باشد و یک دستگاه CNC 8 کله می تواند تعداد ظرفیت تولید را بالا ببرد.

علت توجیه اقتصادی دستگاه سی ان سی 8 کله چیست ؟

در دستگاه cnc تک کله، دو سرو موتور دکل دستگاه را به حرکت در می آورند و این دکل به همراه خود یک عدد اسپیندل را جهت انجام کار حرکت می دهد. اما در دستگاه 8 کله مکانیزم حرکت دکل مانند حالت قبل است با این تفاوت که در این جا همراه با دکل، 8 عدد اسپیندل جهت ماشین کاری حرکت می کنند.

نتیجه این می شود که در هر دو حالت مکانیسم حرکت دکل مشابه است و حرکت آن توسط دو عدد سرو موتور صورت می گیرد اما همان طور که مشخص است در حالت 8 کله سرعت انجام کار 8 برابر سرعت انجام کار در حالت تک کله است و قیمت آن 30 تا 40 درصد افزایش میابد.

دستگاه cnc منبت 8 کله

این نکته را لازم است بیان کنیم که ماشین های 8 کله برای کار بر روی قطعات MDF مناسب نیستند چراکه فضای کاری هر اسپیندل در حالت 8 کله به اندازه تقربی 120*35 CM است و این ابعاد محیط کاری برای قطعات بزرگ MDF  از قبیل سازه های نمایشگاهی، کابینت ها و … مناسب نمی باشد و نتیجه می گیریم که هر کدام از دستگاه های 8 کله و تک کله برای کار خاصی ساخته شده اند.
دستگاه cnc منبت 8 کله بیشترین کاربرد را در ساخت و منبت کاری قطعاتی چوبی و تزئینی از قبیل ساخت و منبت کاری مبل استیل، منبت بوفه، منبت میز و صندلی، منبت قاب آینه، بوفه، کنسول …‏ دارد. این دستگاه ها در مدل های 8، 10، 12 کله در بازار عرضه می گردند و نوع 8 کله ی آن بیشترین فروش و کاربرد را در صنعت دارد.

دستگاه cnc منبت از نوع روتاری بیشترین کاربرد را در صنعت چوب دارد چرا که مجهز بودن این ماشین به سیستم چرخنده باعث می شود که بتوان منبت کاری های دوار از قبیل پایه های مبل، پایه صندلی و … به بهترین شکل انجام داد.

سیستم های روتاری به سه شیوه مختلف قابل پیاده سازی می باشند:

  • 1- گیربکس
  • 2- زنجیر
  • 3- کوپلینگ
  • و….‏

در دستگاه های cnc 8 کله روتاری مناسب ترین شیوه به منظور انتقال نیرو استفاده از کوپلینگ و گیرباکس می باشد.

ماشین های cnc منبت 8 کله از نظر نوع محور به 5/3 و 4 محور تقسیم می شوند که در ادامه تفاوت این دو مدل را شرح می دهیم:

دستگاه های CNC 8 کله 5/3 محور

دستگاه های CNC 5/3 محور به این صورت است که در هنگام کار بر روی قطعات دوار، یک محور آن از کار می افتد این محور معمولا محور X است و در ازای آن محور روتاری یا چرخنده شروع به کار می کند.

به این نکته دقت بفرمایید که در CNC 5/3 محور دستگاه دارای محور X می باشد و این محور تنها در زمان روتاری از مدار خارج می گردد و با محور دوار جایگزین می شود. ولی در زمانی که نیازی به حالت روتاری نیست و عملیات ماشین کاری بر روی قطعات تخت صورت می گیرد محور های X ,Y ,Z هر سه وارد کار می شوند.

با کمی تغییر در ساختار الکترونیکی و کنترلر دستگاه 5/3 محور، می توان آن را به ماشین 4 محور تبدیل نمود.

دستگاه های CNC 8 کله 4 محور

ساختار دستگاه 4 محور به این صورت است که در این ماشین آلات هر 4 محور به طور همزمان کار می کنند و برای راه اندازی این ماشین آلات نیاز به کنترلر 4 محور داریم.
در داخل ایران به اشتباه ماشین های 5/3 محور را 4 محور می گویند که با توجه به توضیحات داده شده به تفاوت آن ها پی بردید.

مزایای دستگاه 4 محور :

از جمله مزایای ماشین های 4 محور سهولت در G-Code گیری آن است که این امر باعث افزایش سرعت کار با دستگاه می شود و همچنین توانایی پیاده سازی منبت کاری های پیچیده توسط دستگاه 4 محور از ماشین 5/3 محور بیشتر است.

مزایای دستگاه 5/3 محور :

از جمله مزایای دستگاه 5/3 محور، کم بودن هزینه تمام شده ی دستگاه است.

لطفا مطالعه کنید: نکات فنی کار با ماشین cnc چوب منبت کاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو