راهنمای خرید و انتخاب دستگاه cnc برش لیزر

راهنمای خرید و انتخاب دستگاه cnc برش لیزر
12/09/2015

راهنمای خرید و انتخاب دستگاه cnc برش لیزر : ماشین آلات سی ان سی برش لیزر مدل های بسیار متنوع و گوناگونی دارند و نمونه های بسیاری از این دستگاه ها در حال فروش است لذا جهت خرید دستگاه cnc برش لیزر باید دقت بسیار زیادی را به خرج داد.

♠ راهنمای انتخاب دستگاه cnc برش لیزر:
لازم است قبل از خرید دستگاه برش و حکاکی لیزر نسبت به کارایی و مشخصات این نوع دستگاه ها اطلاعات لازمی کسب کنیم اطلاعاتی نظیر کاربرد دستگاه لیزر، قطعات به کار رفته در ساخت دستگاه، مشخصات فنی دستگاه و … تا خرید ما یک خرید مطمئن و از روی آگاهی باشد.

♠ تعریف دستگاه cnc برش لیزر : ابتدا به تعریف لیزر می پردازیم
لیزر باریکه ای از نور است به صورت تک فرکانس و با طول موج معین ( در اصطلاح علمی یعنی تکفام است ) که توسط یک منبع تولید می شود و بسته به نوع منبع تولید کننده لیزر می توان اسامی مختلفی به خود بگیرد.

تکنولوژی لیزر را در نمونه دستگاه های حک و برش را در داخل بازار می توان مشاهده کرد و این دستگاه ها در صنعت کاربرد فراوانی دارند ، این تکنولوژی در کناره فناوری CNC به کار می رود تا قدرت مانور دستگاه در پیاده کردن طرح های مختلف بالا رود.
دستگاه های برش و حکاکی لیزر در صنایع مختلفی از قبیل چوب، پلکسی، شیشه، کاغذ و … کاربرد دارد. و می توان از آن ها در ساخت انواع لوازم تزئیناتی، تابلوهای تبلیغاتی، مصنوعات چوبی، انواع پلاک و آرم های تبلیغاتی، ساخت انواع ماکت و  … استفاده کرد.

♠ مشخصات اصلی دستگاه cnc لیزر :

♦   ابعاد میز کار :
یکی از موارد مهم در انتخاب و خرید دستگاه cnc برش لیزر ابعاد میز کار می باشد چرا که نوع کاری که شما به عنوان سفارش دریافت می کنید بستگی به ابعاد میزکارتان دارد. اکثر دستگاه cnc برش لیزر موجود در بازار هر دو قابلیت برش و حکاکی را باهم دارند اما نکته مهم این است که این قابلیت برای برای میزکار های با ابعاد مختلف دارای یکسری محدودیت ها است.

برای مثال در میز کار های با ابعاد بزرگ تر از  130*90  سانتی متر قابلیت حکاکی آنچنان از کارایی خاصی برخوردار نیست و بیشتر تمرکز بر روی قابلیت برشکاری دستگاه است و این مورد برای دستگاه های کوچک تر از  130*90 سانتی متر برعکس است و قابلیت حکاکی دارای کارایی بالاتری می باشد.

دستگاه cnc برش لیزر با ابعاد  130*90 به عنوان عرف بازار شناخته می شوند و بهترین انتخاب محسوب می شوند و بیشتر حجم فروش را در بازار به خود اختصاص داده اند.
میز کارها در دستگاه cnc برش لیزر در دو نوع لانه زنبوری و شمشیری (تیغه ای ) ساخته شده و به فروش می رسند.
این میز کار ها می توانند موتور دار باشند و در صورت موتور دار بودن باید دقت شود که حتما دو موتوره باشند.

  مادربورد یا کنترلر دستگاه:
کنترلر دستگاه حکم واسطه و رابط بین دستگاه و سیستم cnc و کاربر را بر عهده دارد و یک کنترلر خوب نقش مهمی در راحتی کار با دستگاه را ایفا می کند. یکی از نمونه کنترلر های که اخیرا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد کنترلر rdc6332g است که دارای قابلیت های لازم می باشد.

♦   پنل دستگاه : 
یک نکته ساده اما بسیار مهم که در طراحی برخی دستگاه cnc برش لیزر رعایت نمیشود عدم برخورداری این دستگاه ها  از کلید های 6 تایی به منظور فرمان دادن و خاموش و روشن کردن اجزای مختلف دستگاه به طور جداگانه است. که این مسئله می تواند باعث بروز مسائل و مشکلات شود و مشاهد می شود برخی دستگاه های تولید داخل و یا دستگاه های چینی فاقد این قابلیت می باشند و توصیه می شود هنگام خرید به این مهم دقت بفرمایید.

♦   تیوب مولد لیزر:
وظیفه تولید اشعه لیزر بر عهده تیوب مولد لیزر است که به صورت یک لوله شیشه ای دوجداره می باشد. تیوب مولد لیزر در مدل های مختلفی در بازار عرضه می شود و در حال حاضر برند RECI به عنوان یکی از برندهای مطرح به حساب می آید.

  • طول تیوب حدود 120 سانتی متر توان بین 80 تا 100 وات(سری 2 )
  • طول تیوب حدود 140 سانتی متر توان بین 100 تا 120 وات( سری 4 )
  • طول تیوب حدود 160 سانتی متر توان بین 130 تا 150 وات( سری 6 )

♦   چیلر دستگاه :
تیوب دستگاه cnc برش لیزر به علت گرم شدن نیاز به خنک کننده دارد که برای این منظور از چیلر برای خنک سازی آن استفاده می شود. چیلرهای آب خنک یخچالی نمونه ای از چیلرهای خوب بازار هستند. برندهای S&A و CW5000 دو نمونه برند های مطرح بازار هستند. 

♠ توجه :
خواهشمندیم که قبل از خرید هرگونه دستگاه cnc برش لیزر ، در ابتدا آگاهی لازم در مورد تجهیزات و قطعات به کار رفته در دستگاه کسب کنید، چرا که طول عمر هر دستگاه ارتباط مستقیمی با قطعات به کار رفته در آن دارد. 

/ راهنمای خرید و انتخاب دستگاه cnc برش لیزر /

مطالعه کنید: بررسی قیمت دستگاه cnc برش لیزر در ایران

نظرات کاربران