سیستم حرکت خطی linear

دو نوع سیستم حرکت خطی قابل ساخت DIY Linear Motion

بررسی دو نوع سیستم حرکت خطی قابل ساخت Two DIY Linear Motion Systems: در این مقاله به معرفی دو نمونه سیستم خطی بلبرینگی می پردازیم که قابل ساخت در کارگاه های کوچک می باشند

نمونه اول:

این نمونه از سیستم های حرکت خطی برای ریل هایی که دارای سطح مقطع 4 گوش هستند مناسب است که در دستگاه های کوچک از قوطی های آلمینیوم و در دستگاه های بزرگ از قوطی های آهنی جهت ساخت ریل می توان استفاده کرد. در هنگام انتخاب قوطی فلزی این نکته را در نظر داشته باشید که قوطی انتخاب شده باید تحمل بار و فشار های وارده را داشته باشد و تحت هیچ شرایطی نباید دچار خمیدگی گردد، چرا که بر روی عمل کرد دستگاه تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت.
نحوه ساخت :

برای ساخت این سیستم نیاز به 4 عدد قوطی 2*2 و یک عدد قوطی 4*4 و حداقل 8 عدد بلبرینگ 608 و 24 عدد مهره و 8 عدد پیچ است.

ابتدا مانند شکل بر روی هر کدام از قوطی های 2*2 دو سوراخ با مته 9 با فاصله 2 و 4 سانتی متر از انتها ایجاد می کنیم و سپس قوطی ها را می چرخانیم و مجددا دو سوراخ دیگر به همان ترتیب ایجاد می کنیم. سپس مانند تصویر پیچ ها مهره ها و بلبرینگ ها را جا میزنیم و با سفت و شل کردن پیچ ها می توان لقی موجود را گرفت. همان طور که مشاهده می شود ضخامت مهره و بلبرینگ یکسان است. چنانچه نیاز باشد از واشر نیز میتوان استفاده کرد.

در دستگاه هایی که فشار و نیروی وارده بالا می باشد میتوان از تعداد بیشتر بلبرینگ استفاده نمود.

نمونه دوم :

این سیستم به دلیل نحوه چیدمان بلبرینگ ها با نام سیستم حرکتی V-Bearing شناخته می شود که مانند حالت قبل بسته به نوع کار و میزان باری که قرار است جا به جا گردد نوع فلز به کار رفته در ریل را می توان انتخاب نمود.

که به منظور مهار نیروی های محوری  و پیچشی میتوان مطابق تصویر این سیستم حرکتی را مهار نمود.


نحوه ساخت

برای ساخت این سیستم نیاز به یک نبشی آلمینویمی و یا آهنی به طول 20cm و 4 عدد بلبرینگ 608 و 8 عدد مهره و 4 عدد پیچ و تعداد مورد نیاز واشر می باشد.

ابتدا مطابق شکل 2 سوراخ در فاصله های 2 و 4 سانتی متری از طرفین نبشی ایجاد میکنیم و سپس نبشی را می چرخانیم و مجددا همین عمل را تکرار می کنیم و در نهایت مطابق شکل بلبرینگ ها را جا میزنیم. جهت سوراخ کاری از مته 9 می توان استفاده نمود و در نتیجه پیچ و مهره نیز باید نمره 8 باشند.

————————–

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو