صنایع CNC و تراش

تعمیرات اسپیندل موتور و بررسی علت خرابی آن

تعمیرات اسپیندل موتور و بررسی علت خرابی آن: در این مبحث مطالبی در زمینه تعمیرات و علت خرابی اسپیندل موتور ها ارائه می شود که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم

♦ خرابی اسپیندل موتورها در چند مورد اتفاق می افتد :

بیشترین خرابی در موتور اسپیندل ها ناشی از بلبرینگ سر موتور می باشد. جهت بررسی این موتور می توانید در حالت خاموش این مورد را با تست دست پیدا نمایید . صدای عجیب و غریب و یا لقی بیش از حد ابتدای اسپیندل بیانگر این مطلب است . در چنین حالتی می توانید موتور را باز نمایید و بلبرینگ ابتدای موتور را خارج کنید و مدل آن را شناسایی کرده و بلبرینگ مناسب را از یکی از فروشندگان معتبر تهیه نمایید و مجدد در محل خود نصب نمایید . به فروشنده تاکید کنید که بلبرینگ دور بالا می باشد . معمولا این بلبرینگ ها دارای قیمت بالایی می باشند.

احتمال دارد کاسه سر موتور که کنس خارجی بلبرینگ در آن قراردارد گشاد شده باشد و بلبرینگ داخل آن لق بزند . این حالت در تعدادی از اسپیندل موتورها اتفاق افتاده بود . وقتی به درون کاسه نگاه می گردیم حبابهای ناشی از ریخته گری بد قابل مشاهده بود . در این حالت می توانید کاسه را درآورده ، محل نصب بلبرینگ را افزایش قطر داده و یک بوش داخل آن قرار دهید . در یکی از مدلهای اسپیندل موتورها که در بازار ایران هم به وفور فروش داشته است ، میزان خرابی پوسته به حدی بود که وارد کننده موتور تعداد زیادی از پوسته سر موتور وارد کرده بود و با خرابی کاسه آنها را تعویض می کرد.

دیگر مواردی که ممکن است باعث خرابی اسپیندل موتور گردد بدین شرح می باشد:
◊ شکستن پروانه خنک کننده
◊ خراب شدن رزوه سر اسپیندل
◊ خرابی رزوه های پابه موتور
◊ سوختن سیم پیچ موتور

لطفا مطالعه کنید: اسپیندل موتور و بررسی ساختمان آن

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو