منظور از پلاسما در دستگاه های برش پلاسما چیست
دستگاه cnc برش پلاسما

منظور از پلاسما در دستگاه های برش پلاسما چیست

منظور از پلاسما در دستگاه های برش پلاسما چیست : پلاسما به عنوان یکی از حالت های ماده همانند جامد، مایع، گاز است و به نوعی می توان گفت که حالت چهارم ماده و شبیه به گاز می باشد و شامل اتم هایی است که تمام و تعدادی از الکترون های خود را از دست داده یعنی یونیزه شده است.

هنگامی که یک ماده حرارت داده شود مولکول های آن لرزش بیشتری پیدا کرده و با سرعت بیشتری شروع به حرکت می کنند. هنگامی که یک ماده جامد حرارت داده شود تبدیل به مایع شده و مولکول های آن شروع به حرکت کرده و عملا به یکدیگر برخورد می کنند ( برخورد مولکول ها تولید حرارت می کند ) با افزایش بیشتر حرارت سرعت برخورد و حرکت مولکول ها بیشتر شده و در نتیجه با سرعت و قدرت بیشتری به یکدیگر برخورد می کنند، تا جایی که این مولکول ها به طور کامل از هم جدا شده و به فرم گاز در می آیند.

در این حالت چنانچه انرژی داده شده به گاز از این مقدار بیشتر گردد آنگاه سرعت حرکت مولکول ها بیشتر از پیش شده و در نتیجه با سرعت و قدرت بیشتری به یکدیگر برخورد می کنند و در این حالت است که گاز به پلاسما تغییر حالت می دهد.

[su_custom_gallery source=”media: 8584,8585″ limit=”5″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

زمانی که گاز به پلاسما تبدیل می شود برخورد بین مولکول ها به حدی زیاد می شود که در ابتدا مولکول ها شکسته شده و به اتم های مجزا تبدیل می شوند و همچنین الکترون های لایه های بیرونی در برخی از اتم ها از محل خود جدا می شوند. هنگامی که تعداد خاصی از اتم ها الکترون های خود را از دست دهند آنگاه یک اتم با از دست دادن الکترون های خود تبدیل به یون می گردد

بسیاری از مواد موجود در جهان در حالت پلاسما هستند همانند خورشید که از پلاسما تشکیل یافته است. پلاسما بسیار گرم می باشد و همچنین می توان آن را در میدان مغناطیسی به دام انداخت.

اما تعریف کلی از پلاسما: با توجه به مطالب بالا پلاسما را می توان بدین صورت تعریف کرد که پلاسما حالت چهارمی از ماده است و دانش و علم امروزی نتوانسته است آن را در یکی از سه گروه مایع جامد و گاز قرار دهد و به ناچار آن را به عنوان حالت مستقلی به شمار می آورد.

طبق مطالب بالا در پلاسما الکترون ها از اتم جدا شده و اتم تبدیل به یون شده و لذا یک ماده پلاسما را می توان ترکیبی از یون ها و الکترون ها به شمار آورد، در یک پلاسما تعداد الکترون ها و تعداد یون ها برابر است و می توان پلاسما را یک ماده خنثی در نظر گرفت.

برخی از پدیده های پلاسما که در اطراف ما وجود دارند بدین شرح است: انواع شعله، بخش خارجی جو زمین، اتمسفر ستارگان، بسیاری از مواد موجود در فضای سحابی و بخشی از دم ستاره دنباله‌دار و شفقهای قطبی شمالی که نمایش خیره کننده‌ای از حالت پلاسمایی ماده است که در میدان مغناطیسی جریان می‌یابد.

[su_custom_gallery source=”media:8586,8587,8588″ limit=”5″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

/ منظور از پلاسما در دستگاه های برش پلاسما چیست /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو