معرفی خطوط تولید صنایع فلزی

ترمو فرمینگ (شکل دهی حرارتی) Thermoforming

یک فرآیند شکل دهی ثانویه است که به کمک آن ورق های پلاستیکی شکل دهی می شوند. ظروف بزرگ بسته بندی و اجزای آنها را می توان به آسانی با استفاده از این روش تولید کرد. در ترمو فرمینگ ابتدا ورق ترموپلاستیک تا دمایی که نرم و شکل پذیر شود حرارت می بیند، البته دما نباید آنقدر بالا رود که ماده جریان یابد و ذوب شود. اغلب مواد ترموپلاستیک از قبیل مواد تک لایه و چند لایه قابل ترمو فرم شدن می باشند. تولید ظروف چند لایه با خواص ویژه را نیز می توان با هزینه اندک با این روش تولید کرد. دستگاه ترمو فرم اتوماتیک را می توان به عنوان جایگزینی برای قالب گیری تزریقی ظروف دهانه باز استفاده کرد. در این روش از وسایل مکانیکی، خلاء، فشار و یا ترکیب آنها برای شکل دهی به پلاستیک استفاده می شود.

نمونه ای از محصولات تولیدی به روش شکل دهی حرارتی Thermoforming

فرم دهی پلاستیک

از آنجایی که هم دمای قالب و هم فشار اعمال شده، بسیار پایین است قالب های ترمو فرم از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشند. جنس قالب ها اغلب آلومینیوم است و در مواردی که هدایت حرارتی بسیار بالا نیاز باشد از آلیاژ بریلیوم مس استفاده می شود. معمول ترین موادی که در ترمو فرمینگ استفاده می شوند PVC و PS و PET می باشند. اغلب ظروف یکبار مصرف، جداره داخلی و روی در یخچال، حباب های پلاستیکی، لامپها، جای تخم مرغ و امثال آنها از این روش تولید می شوند.

در ترمو فرمینگ، شکل دهی به سه روش صورت می گیرد:

1. فرم دهی با خلاء Vacuum Forming:
همان طور که در شکل ملاحظه می کنید ورق پلیمری (Plastic Sheet) بین قالب (Mold) و گرم کننده (Heater) قرار می گیرد و بعد از حرارت دهی و رسیدن به دمای شکل پذیری هوا از زیر تخلیه می شود و به دلیل خلاء ایجاد شده، ورق پلیمری به سطح قالب می چسبد و شکل قالب را به خود می گیرد.

 فرم دهی با خلاء Vacuum Forming:

دستگاه نیمه اتوماتیک فرم دهی با خلاء

دستگاه فرم دهی پلاستیک

دستگاه دستی و ارزان قیمت فرم دهی با خلاء

4


2. فرم دهی با خلاء و فشار هوا
Pressure Forming:
در این روش علاوه بر استفاده از خلاء در زیر ورق پلیمر (Plastic Sheet)، فشار هوا از بالا نیز با روی ورق اعمال می شود. فشار هوا معمولاً 50 PSI تا 100 PSI است. این فشار سبب ایجاد نیروی اضافی روی ورق شده و برای ورق ها و محصولات ضخیم تر و همچنین ایجاد جزئیات دقیقتر، بافت و برش های زیرین و گوشه های تیز مناسب می باشد.

5

 فرم دهی با خلاء و فشار هوا Pressure Forming
3. فرم دهی با خلاء و فشار مکانیکی
Mechanical Molding:
در این روش نیز برای شکل دهی بهتر، هسته ای به شکل محصول مورد نظر به ورق پلیمری (Plastic Sheet)، فشار وارد آورده و به همراه خلاء شکل دهی کامل می شود.

فرم دهی پلاستیک

نمونه هایی از دستگاه های تمام اتوماتیک فرم دهی با خلاء و فشار مکانیکی

0نمونه هایی از دستگاه های تمام اتوماتیک فرم دهی با خلاء و فشار مکانیکی

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو