سیستم های خطی بال اسکرو

تاریخچه پیدایش بال اسکرو

تاریخچه پیدایش بال اسکرو: قبل از پیدایش و ساخت بال اسکرو به منظور حرکت و عقب جلو بردن میزها از سیستم پیچ و مهره استفاده می شد.

اما به دلیل حرکت های لغزشی که بین پیچ و مهره به وجود می آید شاهد سایش و لغزیدن و در نهایت لق شدن سیستم حرکت هستیم لذا با ایجاد تغییراتی در نوع دنده های پیچ و مهره تا حدی این مسئله را حل نمودن به این صورت که به جای استفاده از پیچ و مهره با سطح مقطع مثلثی، از پیچ و مهره با سطح مقطع ذوزنقه ای و تا حدی مستطیلی استفاده کردند. که نمونه ی این نوع پیچ و مهره ها در برخی از میزهای سی ان سی به وفور مشاهده میشود.

مشکلی که در این پیچ مهره ها مشاهده می شد این بود که :

  •  برای روانکاری حرکت پیچ بر روی مهره باید یک لقی مشخصی را در نظر گرفته می شد .
  •  به مرور زمان پیچ ها شروع به ساییده شدن می کردند و دقت خود را از دست می دادند و زمانی که پیچ برای مثال چپگرد می شد یک طرف مهره درگیر بود و زمانی که بر عکس پیچ راستگرد می شد ابتدا باید لقی طی می شد یا به طرف دیگر برسد و بعد از آن طرف دیگر درگیر می شد. 

در این میان اختراع سیستم لید اسکرو توانست تا حدودی این مشکل را حل کند. ساختار این دستگاه به این صورت است که به جای استفاده از یک مهره از دو مهره استفاده شده است و در بین این دو مهره فنری قرار گرفته که توسط پیچ های مخصوصی تنظیم می گردد.

این فنر باعث می شود در تمام حالت ها هر دو سوی مهره ها درگیر باشد و با چپگرد و راستگرد شدن لقی به کمترین میزان خود برسد و در مکانی های که پیچ دچار خوردگی شده فنر باز می شود و خود را تنظیم می کند. این سیستم با تمام مزیت هایی که داشت اما همچنان مشکل لغزش سطوح در آن مشاهده می شد.

بعد از اختراع سیسم بال اسکرو بسیاری از این مشکلات حل شد. مکانیزم حرکت بال اسکرو مشابه حرکت بلبرینگ ها است. در این سیستم هیچ گونه لغزشی در بین سطوح مشاهده نمی شود و مبنای حرکت بر اساس غلتش کامل می باشد. مشکلی که در سیستم پیچ و مهره مشاهده می شد وجود اصطکاک بین سطوح بود و چنانچه نیرویی بالا به سیستم وارد میشد بر طبق فرمول نیروی اصطکاک، میزان اصطکاک بین سطح افزایش می یافت و در نتیجه میزان نیروی مورد نیاز جهت چرخش افزایش می یافت.

در حالی که در سیستم بال اسکرو اصطکاک در همه حالت ها در کمترین حالت ممکن است چرا که در این جا به جای لغزش ، غلتش داریم. برای مثال یک جسم بسیار سنگین که جهت جابه جایی آن نیاز به جرثقیل است را چنانچه بر روی بال اسکرو قرار دهیم با فشار دو انگشت به راحتی می توان آن را به حرکت در آورد.

در استفاده از سیستم بال اسکرو همیشه به یاد داشته باشید که بال اسکرو یک گیربکس بسیار قوی است. لذا توجه داشته باشید که در طراحی دستگاه های CNC در انتخاب نوع موتور دقت کافی را داشته باشید و بهتر این است که به طور علمی و اصولی اقدام به انتخاب موتور کنید برای مثال چنانچه بر روی محور x جسمی سنگین قرار داشته باشد شما به راحتی با کمترین نیروی دست که به محور بال اسکرو وارد می کنید میتوانید جسم را جا به جا کنید لذا نیاز به موتوری با قدرت بسیار بالا نیست در واقع بال اسکرو کار شما را بسیار هموار نموده است.

در بال اسکرو این ساچمه ها هستند که بین رزوه ها حرکت می کنند و بعد از یک دوران کامل به محل اول خود باز می گردند. مکانیزم حرکت ساچمه های در بال اسکرو به سه حالت مختلف است .

  •  در حالت اول ساچمه ها پس از اینکه به انتهای مهره میرسند توسط یک لوله به ابتدای مسیر باز می گردند و این چرخه ادامه پیدا می کند.
  • در دو مکانیزم دیگر بازگشت ساچمه ها پس از اتمام هر گام می باشد و تفاوت آن ها در نوع بازگشت ساچمه هاست. که در یکی مسیر بازگشت در داخل مهره تعبیه شده و در دیگری در خارج از مهره تعبیه شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو