تاریخچه و اصول مربوط به برش پلاسما
دستگاه cnc برش پلاسما

تاریخچه و اصول مربوط به برش پلاسما

تاریخچه و اصول مربوط به برش پلاسما: در این مبحث تصمیم بر این است که تاریخچه و اصول مربوط به برش پلاسما شرح داده شود. در واقع برش پلاسما فرایندی است که در طی آن به وسیله یک مشعل  می توان فولاد و یا سایر فلزات با قطرهای مختلف را برشکاری نمود. برخی از فلزاتی را که با استفاده از این روش می توان برشکاری نمود عبارتند از : برنج، مس، آهن، آلومینیوم.

سرعت برشکاری در این دستگاه ها متفاوت است و این سرعت بستگی به نوع ساخت و تجهیزات به کار رفته در آن ها دارد و همچنین میزان سرعت برشکاری به طور مستقیم بر روی میزان دقت کار تاثیر گذار است.

♦ اما تاریخچه برش پلاسما:
برش پلاسما در سال 1960 از جوشکاری با استفاده از پلاسما ایده برداری شد و در سال های 1980 به عنوان یکی از راه حل های بسیار مناسب در برشکاری ورق های فلزی معرفی شد و امروز شاهده این هستیم که این روش برشکاری بسیار همه گیر شده و در بسیاری از صنایع از این روش استفاده می شود.

برخی از مزایای برشکاری پلاسما نسبت به برشکاری فلز با فلز ( مثلا اره برش ) بدین شرح است:
1-  تراشه های فلزی ایجاد نمی شود
2- برشکاری بسیار دقیقی را به ما تحویل می دهد
3- لبه های برش از کیفیت بالاتری برخوردار هستند

دستگاه های برشکاری پلاسما از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند و بیشتر در صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند که الگوی برش به صورت تکراری است و یا تولید به صورت انبوه است.

تکنولوژی سی ان سی در اواخر سال های 1990 به این دستگاه ها اضافه شد و تحت عنوان دستگاه های cnc برش در بازار عرضه می شوند و بدین ترتیب انعطاف پذیری بسیاری بالایی را به این دستگاه ها بخشید، با استفاده از اصول برنامه نویسی می توان طرح ها و نقش های ویژه و خاصی را بر روی قطعات مختلف پیاده سازی نمود.

♦ اصول بنیادی در دستگاه های برش پلاسما:
دستگاه های برش پلاسما از شیوه های متعددی جهت اجرای برشکاری استفاده می کنند. در برخی از این دستگاه ها قوس الکتریکی با قرار دادن یک مشعل ایجاد می گردد و در برخی دیگر از دستگاه ها از ولتاژ با محوریت بالا بهره برده می شود که این روش زیان های متعددی را می تواند با خود به همراه بیاورد مواردی از قبیل ایجاد برق گرفتگی، مشکلات مربوط به تعمیر نگهداری، القای بسامد رادیویی و ….

دستگاه های cnc برش پلاسما با استفاده از فرمان های کنترلر cnc یا کامپیوتر عملیات برشکاری را آغاز می کنند. در این دستگاه ها نازل و الکترود در تقابل با یکدیگر قرار دارند به طوری که نازل کاتد و یا قطب منفی است و الکترود هم قطب مثبت می باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو