برسی اتصالات در استفاده از کنترلرهای mach3
کنترلر cnc

برسی اتصالات در استفاده از کنترلرهای mach3

برسی اتصالات در استفاده از کنترلرهای mach3 : مچ تری را می توان به عنوان یکی از انعطاف پذیر ترین برنامه کنترلی در نظر گرفت که از این سیستم امروزه جهت کنترل دستگاه های فرز بسیار استفاده می شود. برخی از کاراکترهایی که در mach3 استفاده شده است بدین شرح می باشد:

  • برخورداری از کلیدهای کنترلی که هر یک وظیفه خاصی را دارند
  • محورهای اصلی که به صورت عمود بر یکدیگر حرکت می کنند ( محورهای X , Y , Z )
  • ابزار که وظیفه تراش قطعه کار را برعهده دارد
  • برخورداری از تعداد سوئیچ جهت تعیین موقعیت که عملیات Home گفته می شود
  • تعدادی سوئیچ که محدوده حرکت را تعیین می کنند
  • کنترل اسپیندل موتور ( اسپیندل موتور در دستگاه های cnc می توانند همانند فرز تیغ ابزار را بچرخاند و یا اینکه همانند دستگاه تراش قطعه کار را بچرخاند )
  • توانایی اضافه شدن و کنترل سه محور دوار ( یا روتاری ) که دوران به حول یک محور را شامل می شود و یا اضافه کردن محورهای خطی اضافه که می توانند در راستای محور های X , Y , Z باشند. این محور ها می توانند با سرعت های متفاوتی حرکت کنند و یا می توان آن ها را به صورت دستی کنترل نمود
  • سیستم کنترل خنک کاری دستگاه با آب صابون و یا سیستم اتوماتیک روغنکاری
  • برخورداری از انکودرهای دیجیتال که موقعیت حرکت محورها را نشان می دهند

اتصال بين كامپيوتر و كنترلر  مي تواند بصورت پارالل ، usb  و یا Lan باشد. پورت های usb و Lan در صورت استفاده باید از اسموت استپر باشند.

بیشتر اتصالات بین دستگاه سی ان سی و کامپیوتر در زمانی که از کنترلر mach3 استفاده می کنیم به وسیله پورت پارالل ( پرینتر ) صورت می گیرد. این نکته را در نظر داشته باشید که برای یک دستگاه ساده شاید یک پورت پارالل کافی باشد اما برای دستگاه های پیچده معمولا نیاز به دو پورت است.

اتصال سایر تجهیزات از قبیل نمایشگر های  lcd، سیستم های تعویض ابزار (tool changer cnc ) ، axis clamp  و يا swarf conveyor  توسط سیستم های مجهز به پروتکل ارتباطی مدباس (  modbus) همانند Plc و یا کنترلرهایی با ساختار مدباس صورت می گیرد.

همچنین بر روی صفحه کلید تعدادی کلید جهت فرمان های خاص در نظر گرفته شده است که شما می توانید توسط keyboard emulator  آن ها را به کلید های روی صفحه نمایش معادل سازی کنید و بدین ترتیب با فشردن این کلیدها معادل ورودی تعریف شده تلقی می گردد.

همان طور که بیان شد یکی از راه های ارتباطی استفاده از پورت پارالل کامپیوتر است.  جهت اتصال کامپیوتر به پرینتر یک کابل 25 رشته در نظر گرفته می شود و قدمت این نوع ارتباط به زمان ساخت اولین کامپیوتر های فلاپی خور بر می گردد و به عنوان ساده ترین راه انتقال اطلاعات بین سایر دستگاه ها و کامپیوتر به شمار می رود.

سیگنال ورودی و خروجی از mach3 به صورت باینتری هستند ( یعنی صفر و یک ). این سیگنال ها سطوح ولتاژی هستند که بر روی پین های خروجی ارسال شده و یا بر روی پین های ورودی دریافت می گردد.

مدارات مجتمع TTL خانواده سري 74XX بسيار خانواده موفقي جهت استفاده در بردهاي الكترونيك است. در خانواده TTL هر ولتاژ بين 0 تا 0.8 ولت به عنوان صفر و هر ولتاژ بين 2.4 تا 5 بعنوان يك در نظر گرفته مي شود. اگر ولتاژ منفي و يا بالاتر از 5 ولت به پايه ها وصل نماييد، آي سي آسيب خواهد ديد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو