بررسی نحوه عملکرد دستگاه cnc برش پلاسما
دستگاه cnc برش پلاسما

بررسی نحوه عملکرد دستگاه cnc برش پلاسما

بررسی نحوه عملکرد دستگاه cnc برش پلاسما : در این قسمت هدف بر این است که ماشین آلات برش پلاسما و اصول مربوط به آن توضیح داده شود البته همان طور که در جریان هستید سیستم های پلاسما به دو صورت هستند: ا- دستگاه جوشکاری پلاسما 2- دستگاه های برش پلاسما

اما گذری کوتاه به دستگاه های جوش پلاسما: در این دستگاه یک نوع گاز نجیب (گازهای نجیب،یا گازهای کمیاب که بی‌بو و بی‌رنگ هستند، به عنصرهای هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، گزنون، رادون گفته می‌شود ) به مجاورت یک قوس الکتریکی رانده می شود و شرایطی را ایجاد می کنند که گاز در این نقطه توسط الکتریسته باردار گردد و بدین تریب در اطراف نقطه جوش حصاری ایجاد شود. این نوع جوشکاری بسیار تمیز خواهد بود و اتصالات از استحکام مناسبی برخوردار هستند.

♦ فرآیند برش پلاسما
برش پلاسما را می توان بر روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ (استاینلس استیل) و… اجرا نمود اما در مورد فلزات غیر آهنی حداکثر عمق برشکاری برابر دو اینچ است.

دستگاه های برش پلاسما در شکل ها و مدل های مختلفی تولید و عرضه می شوند و نمونه های پیشرفته ی آن بازوهای تمام اتوماتیک هستند که قادر به پیاده سازی هر نوع برشی بر روی قطعه کار ها می باشند.

دستگاه برش پلاسما در واقع ابزاری است که فلزات را با استفاده از قوس الکتریکی برش می دهد. این ماشین آلات یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارند ( همانند رکتیفایر ) و جهت انجام برشکاری یکی از قطب ها را به نوک الکترود تورچ متصل کرده و دیگری را به قطعه کار متصل می کنیم. با روشن شدن دستگاه ولتاژ بسیار بالایی بین این دو قطب ایجاد می گردد، اختلاف پتانسیل بالای بین این دو قطب باعث یونیزه شدن هوا می شود و در نتیجه هوا یونیزه شده و تبدیل به رسانا می گردد، بدین ترتیب اکترون ها  از  از پتانسیل بالاتر به پتانسیل پایین تر حرکت می کنند (منظور از پلاسما به همین حالت یونیزه شدن هوا و رفتن به حالت چهارم است)

[su_custom_gallery source=”media: 8574,8575″ limit=”8″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

یونیزه شدن هوا باعث ایجاد شدن قوس الکتریکی شدیدی بین کاتد و آند می گردد و با رسیدن این قوس به سطح فلز باعث ذوب شدن سریع سطح آن می شود.

در این لحظه گازی با فشار از دهانه تورچ خارج می گردد و باعث می شود که مواد مذاب در داخل قطعه کار پیش رود و در نتیجه باعث برش خوردن قطعه کار شود. برای این منظور از گازهای مختلفی استفاده می شود از جمله جمله نیترژن ,آرگون و اکسیژن.

با افزایش بیشتر اختلاف پتانسیل بین دو الکترود قوس پلاسمای داغ تری ایجاد شده ، نازل ماشین برش پلاسما به گونه ای است که قوس ایجاد شده را جمع و منقبض می کند و در یک نقطه متمرکز می نماید و بدین ترتیب این نیروی قدرتمند را کنترل می کند. با افزایش فشار هوا و همچنین اختلاف پتانسیل، می توان قوس را داغ تر کرد و از آن برای برشکاری فلزات ضخیم تر استفاده نمود.

از روش برشکاری با استفاده از فرایند پلاسما جهت برش انواع فلزات از قبیل فولاد نرم، فولاد آلیاژی, آلومینیوم ،مس و سایر فلزات و آلیاژهای فلزی استفاده می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که خود پلاسما نیز هدایت کننده الکتریسته است و تا هنگامی که منبع جریان به الکترود متصل باشد قوس الکتریکی برقرار می باشد و عملیات برش و ذوب کردن ادامه خواهد داشت.

همچنین لازم است هر از چندی نازل برش تعویض گردد چرا که امکان اکسید شدن نازل و پایین آمدن بازده کاری می باشد.

[su_custom_gallery source=”media:8576,8577,8578,8579,8580,8581″ limit=”8″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو