بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری همراه یا فشاری
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری همراه یا فشاری

بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری همراه یا فشاری: عملیات فرزکاری به روش همراه یا فشاری یکی از شیوه های ماشین کاری است که در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد که در این بخش مزیت ها و معایب آن را شرح می دهیم ( روش دیگر روش فرزکاری معکوس یا مخالف است که در وب سایت بازار صنعت آرنیوس شرح داده شده است )

♦ بررسی فرزکاری همراه یا فشاری (Climb Milling)

در این نوع روش فرزکاری جهت حرکت پیشروی میز دستگاه و به طبع حرکت قطعه و همچنین دوران تیغه فرز هم سو و در یک جهت می باشد. در این روش در ابتدای کار براده های با ضخامت زیاد از روی سطح قطعه کار جدا شده و در انتهای کار این ضخامت به کمترین مقدار خود می رسد.

نیروی برشی در این حالت به گونه ای است که  قطعه کار را به میز چسبانیده و باعث کشیدن آن به سمت تیغه فرز می شود. همچنین باید توجه داشت که هیچ گونه لقی در پیچ تغذیه میز مشاهده نشود و این روش ماشینکاری را هرگز نباید با دستگاه هایی انجام داد که برای این نوع ماشین کاری طراحی نشده اند.

از آنجایی که در این روش ابزار بر روی قطعه کار نمی لغزند، سطح قطعه آسیب نخواهد دید و همچنین به دلیل اینکه قطعه کار به سطح ماشین فشرده می شود می توان از این نوع فرزکاری برای ماشینکاری قطعات نازک استفاده کرد.

در این روش لغزش ابزار بر روي قطعه كار وجود ندارد و سطح قطعه آسيب نمی بيند. در اين روش قطعه كار به سطح ميز ماشين فشرده شده و اين امر سبب مي شود كه از اين روش در فرزكاری قطعات نازك استفاده شود. اثرات دندانه های ابزار بر روی سطح ماشین کاری شده در این روش نسبت به ماشین کاری معکوس کمتر است و سطح نهایی محصول صاف تر و دارای موج کمتری خواهد بود چرا که انتهای درگیری دندانه های تیغه فرز در روش فشاری به صورت مماسی بر روی کار وارد می شود.

یکی از معایبی که برای این روش می توان ذکر کرد این است که دندانه های ابزار به فرم ضربه ای به قطعه کار وارد می شوند و این مسئله در مورد قطعه کارهایی همچون قطعات ریخته گری که سطح سختی دارند باعث کند شدن سریع دندانه های ابزار می گردد. این روش ماشین کاری توسط بسیاری از سازندگان ابزار توصیه می شود.

♦ در ادامه برخی از مزیت های روش فرزکاری فشاری یا همراه را می توانید ملاضحه کنید:

  • 1- لبه های برنده تیغه فرز در این روش سُر نمیخورند که این مسئله باعث می شود سطحی صاف نسبت به روش معکوس داشته باشیم.
  • 2- با این روش می توان قطعات نازک را ماشینکاری نمود چرا که قطعه کار به سطح میز فشرده می شود
  • 3-  میزان توان مصرفی جهت براده برداری در این حالت 20 درصد کاهش می یابد و این بدلیل هم جهت بودن حرکت میز و تیغه فرز است.

♦ بررسی معايب فرزکاری به روش فشاری :

  • 1- از این روش ماشین کاری در دستگاه های فرز که لقی ماشین گرفته نشده است نمی توان استفاده کرد چراکه به دلیل کشیده شدن قطعه کار به زیر لبه های برنده آن و در نتیجه افزایش سطح براده ممکن است تیغه فرز بشکند.
  • 2- این روش ماشینکاری برای قطعات ریخته گری شده و همچنین قطعاتی که دارای سطح سخت کاری شده می باشند مناسب نیست.

مطالعه کنید: بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری معکوس یا مخالف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو