بررسی محرکه های الکتریکی در ماشین آلات cnc
صنایع CNC و تراش

بررسی محرکه های الکتریکی در ماشین آلات cnc

بررسی محرکه های الکتریکی در ماشین آلات cnc: سه نوع سیستم محرکه الکتریکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی از جمله سیستم های محرکه ای هستند که در ماشین آلات cnc استفاده می شود. اما در این بین معمولا از محرکه های پنوماتیکی به دلیل قدرت کم آنها کمتر استفاده می شود .

♦ محرکه های الکتریکی:
– موتورهای پله ای Stepping motor
– متورهای جریان مستقیم
– موتورهای جریان متناوب

♦ موتورهای پله ای  Stpping Motors
این نوع از موتورها ساختمانی ساده، کم حجم و قیمتی مناسب دارند. این نوع موتورها به ازای دریافت هر پالس در ورودی خود به اندازه گام و زاویه ای مشخص شروع به چرخش می کنند. زاویه و گام حرکت در این موتور ها بسته به نوع موتور متفاوت است و دارای محدوده وسیعی از زاویه ها می باشند از جمله 1.8 ، 2.5 ، 2.81 ، 5 ،7.5 ،  45  ،90 درجه . البته در مدل های جدیدتر این نوع موتور گام های دقیق و کمتر از یک درجه را نیز داریم. با توجه به اینکه سیستم فرمان دادن به این موتورها به صورت دیجیتالی است سازگاری بسیار خوبی با کنترلر های سی ان سی دارد.

با چرخش موتور به اندازه زاویه  مشخص ، پیچ ساچمه ای ( یا بال اسکرو ) شروع به چرخش می کند و در نتیجه متناسب با گام پیچ ساچمه ای، میز جابه جا می گردد.

از این نوع موتور ها علاوه بر حرکت محورهای اصلی جهت حرکت میز دوار نیز استفاده می شود، این نوع موتورها سرعت توقف و حرکت بالایی دارند، یعنی در صورت توقف ارسال پالس فورا متوقف شده و در نتیجه نیاز به کلاج و ترمز ندارند و از نظر میزان چرخش دارای دقت بالایی می باشند.

استپ موتورها فیدبکی به خروجی کنترلر ارسال نمی کنند لذا این مسئله باعث ایجاد خطا می شود و در مواردی که نیازمند فیدبک و قدرت بالایی هستیم می توان از سروو موتور ها استفاده نمود.

♦  موتورهای جریان مستقیم ( DC )
موتورهای جریان dc از دیگر محرکه هایی هستند که در ماشین آلات صنعتی و همچنین cnc استفاده می شوند از جمله مزیت های این موتورها عبارتست از قدرت بالا، سرعت یکنواخت، عکس العمل سریع نسبت به تغییرات سرعت.

در این موتور با تغییرات ولتاژ می توان سرعت دورانی را تغییر داد و با تغییر جریان نیز می توان گشتاور موتور را کنترل نمود. موتورهای dc دارای جاروبک و کلکتور هستند لذا در تعمیر و نگهداری آنها باید دقت زیادی نمود. وجود کلکتورها و جاروبک ها در موتور می توانند تولید پارازیت کنند که این مسئله می تواند بر کیفیت سطح قطعه تاثیر بسزایی داشته باشد.

♦ موتورهای جریان متناوب ( AC  )
کنترل دور در موتور های AC توسط تغییر فرکانس صورت می گیرد که این مسئله هزینه بالایی را نسبت به موتور های DC در بر دارد. از جمله مزیت های این موتور ها عبارتست از عدم نیاز به یک سو کننده ها، تعمیر و نگهداری ارزانتر، نداشتن کلکتور و جاروبک. این موتور تا پیش از سال های 1991 جهت حرکت میز و اسپیندل استفاده می شدند و همچنین از نظر حجمی این موتورها حجم زیادی را اشغال می کنند.

♦ محرکه های هیدرولیکی
از محرکه های هیدرولیکی بیشتر در کنترل حلقه بسته استفاده می شود. محرکه های هیدرولیکی در دو نوع مورد استفاده قرار می گیرند، محرکه های هیدرولیکی دورانی ( موتورها ) و محرکه های هیدرولیکی رفت و برگشتی (سیلندرها و پیستون ها ).  در صورتی که حرکت طولی کم باشد از سیلندر و پیستون استفاده می شود و در صورتی که حرکت طولی بلند باشد آنگاه از موتورهای هیدرولیکی به همراه بال اسکرو یا پیچ های ساچمه ای استفاده می شود.

√ این محرکه دارای ویژگی هایی بدین شرح هستند:
– کنترل قدرت های زیاد با نیروی کم
– کنترل سرعت و نیرو به طور پله ای
– عکس العمل سریع در برابر تغییر جهت

√ معایت این محرکه ها بدین شرح است:
– وجود نشتی در محرکه
– قیمت بالا
– دارای سرعت عمل کمتری نسبت به محرکه های الکتریکی می باشند

مطالعه کنید: برسی اجزاء مکانیکی در ماشین های cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو