بررسی ماشین آلات و خدمات CNC پانچ
ماشین آلات پرس پانچ و برش برک

بررسی ماشین آلات و خدمات cnc پانچ

بررسی ماشین آلات و خدمات cnc پانچ: دستگاه های سی ان سی پانچ امروزه در صنایع مختلفی کاربرد دارند که در این مبحث مختصری در مورد عملکرد و کاربرد آن صحبت می کنیم.

امروزه همگام با پیشرفت های گسترده در حوزه صنعت، شاهد تغییرات گسترده ای در صنایع ساختمان سازی هستیم که برخی از این تغییرات شامل استفاده از دستگاه های مختلف برش و CNC است، دستگاه هایی از قبیل :

واتر جت، وایر کات، لیزر کات، cnc فرز ،پرس برک (خدمات cnc پانچ) و … . که این دستگاه ها به منظور برش و ایجاد اشکال مختلف و پیچیده بر روی ورقه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. این طرح و اشکال بسته به هنر آرشیتکت دارد و تاثیر بسزایی در بالا بردن زیبایی های بصری ساختمان دارد.

نمونه ای از این موارد، پانچ و سوراخ کاری بر روی ورقه های فلزی است که می توان با این روش الگوهای زیبایی را پیاده سازی نمود. یکی از نقطه ضعف های این روش این است که این امکان وجود دارد که نتوان هر نوع انحنا یا خمیدگی را در ورق ها ایجاد نمود اما با این حال قیمت تمام شده برای این کار هزینه های کمتری را برای اجرای نمای پروژه ایجاد می کند.

PAD-creates-facade-for-boat-company-headquarters-using-HI-MACS_dezeen_10 cnc-punching-machine

 

♦ ماشین آلات cnc پانچ :
عبارت CNC از سر کلمات Computer Numerical Control گرفته شده است و به معنای ماشین های کنترل عددی می باشد، به این معنا که این ماشین ها با استفاده از کد کنترل می شوند. این ماشین ها این قابلیت را دارند که با دقت بسیار بالایی در حد میکرون عملیات برش را انجام دهند.

این ماشین ها عملیات کاری خود را بدونه دخالت دست و جابه جایی توسط اپراتور انجام می دهند و از این رو کیفیت کاره انجام شده بالا خواهد بود و بر روی شیت های CNC شده یا پانچ شده منحنی و یا انحنایی را شاهد نخواهیم بود.

♦  نحوه عملکرد دستگاه پانچ :
به منظور انجام پرس کاری و برش توسط دستگاه cnc پانچ ابتدا لازم است طرح برش را توسط نرم افزار های مخصوص طراحی از قبیل AutoCad یا CAM طراحی کرده و سپس طرح مورد نظر را جهت پردازش به دستگاه می دهیم.

جهت اجرای عملیات و انجام  پانچ ، شیت های فلزی توسط ساپورت ها یا بازوهای دستگاه در جهت محور X  و Y حرکت داده می شوند و در محل مناسب جهت اجرای کار قرار می گیرند و در نهایت ورق های شیت با اعمال فشار توسط قالب های مخصوص برش پانچ می گردند.

توسط این روش به راحتی می توان اشکال مختلفی نظیر دایره مربع و … را پیاده سازی کرد. البته قابل ذکر است که اشکال پیچیده تری را نیز می توان پیاده سازی کرد که این کا را با پانچ های پی در پی انجام می دهد.

♦  خدمات cnc پانچ :
با استفاده از دستگاه های پانچ CNC می توان انواع طرح ها را بر روی ورق های شیت پیاده سازی کرد و دقت برش به دلیل استفاده از فناوری CNC بسیار بالا است. به دلیل نوع برش در این روش یعنی پانچ با زاویه مستقیم ، کاره انجام شده نیاز کمتری به پرداخت سطج دارد.

♦ استفاده از روش لیزر کات :
علاوه بر روش فوق، جهت برش و ایجاد طرح های پیچیده بر روی فلزات انعکاس دهنده نور از قبیل آلومینیوم ، مس ، برنج و…  می توان از دستگاه های CNC لیزر نیز استفاده کرد که در اصطلاح به آنها لیزر کات گفته می شود.

استفاده از این نوع دستگاه و برش کاری با آن هزینه ی بالایی را می طلبد و از نظر اقتصادی زیاد مقرون به صرفه نیست لذا جهت برش این گونه از فلزات معمولا از دستگاه های پرس برک یا cnc پانچ استفاده می کنند. و این دستگاه ها به دلیل عدم استفاده از اشعه لیزر که هزینه بر است و همچنین اجرا و تحویل کار با دقتی بالا و قابل رقابت با لیزر کات، گزینه مناسبی به نظر می رسند.

♦ برخی نمونه های پانچ :

CNC-pannles-size-3-ecoarc CNC-pannles-size-2-ecoarc
 CNC-pannles-size-1-ecoarc-1024x383

 

لطفا مطالعه کنید: انواع ابزار پرس برک سمبه و ماتریس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو